Atlétika: a nagy maratonikon szigorodnak a doppingszabályok

MTI MTIMTI MTI
2013.02.22. 15:51
Szigorúbb doppingszabályokat vezetnek be a hat viadalból álló maratonifutó világsorozatban (WMM), melyek által a doppingvétséget elkövető futóktól megtagadhatják vagy visszakövetelhetik majd rajtpénzeiket és pénzdíjaikat.

A világ hat legnagyobb versenyét, a tokióit, a bostonit, a londonit, a berlinit, a chicagóit és a New York-it magába foglaló WMM pénteken jelentette be a változásokat, két nappal az idei első, a sorozatban most debütáló tokiói versengés előtt.

A versenyzők szerződésének egységes, új pontja szerint a szervezők minden olyan atlétával szemben alkalmazhatják a büntetést, akit bármilyen okból – így többek között doppingvétség miatt – kizár vagy eredményét törli egy arra felhatalmazott testület. A WMM egyben azt is jelezte, hogy a jövőben doppingoláson ért futó nem kap meghívást többet a sorozat versenyeire.

A közlemény arra is kitért, hogy a rendezők az eddigieknél sokkal szigorúbb versenyen kívüli ellenőrzéseket szorgalmaznak Kenyában és Etiópiában, abban a két országban, melynek atlétái hosszú évek óta uralják a maratoni versenyeket.

Az utóbbi időszakban különösen a kenyai futókkal szemben merült fel a gyanú, azok után, hogy nyáron az ARD német televízió készített riportot a kenyai Rift Valley környéki edzőtáborokban elterjedt doppingolásról, s néhány napja Moses Kiptanui, a 3000 méteres akadályfutás háromszoros világbajnoka nyilatkozott úgy, hogy a kenyai táborokban tiltott szereket használnak.

A versenyzők szerződésének egységes, új pontja szerint a szervezők minden olyan atlétával szemben alkalmazhatják a büntetést, akit bármilyen okból – így többek között doppingvétség miatt – kizár vagy eredményét törli egy arra felhatalmazott testület. A WMM egyben azt is jelezte, hogy a jövőben doppingoláson ért futó nem kap meghívást többet a sorozat versenyeire.

A közlemény arra is kitért, hogy a rendezők az eddigieknél sokkal szigorúbb versenyen kívüli ellenőrzéseket szorgalmaznak Kenyában és Etiópiában, abban a két országban, melynek atlétái hosszú évek óta uralják a maratoni versenyeket.

Az utóbbi időszakban különösen a kenyai futókkal szemben merült fel a gyanú, azok után, hogy nyáron az ARD német televízió készített riportot a kenyai Rift Valley környéki edzőtáborokban elterjedt doppingolásról, s néhány napja Moses Kiptanui, a 3000 méteres akadályfutás háromszoros világbajnoka nyilatkozott úgy, hogy a kenyai táborokban tiltott szereket használnak.

Legfrissebb hírek

London 2012: elvették Gulijeva ezüstjét is, megint új sorrend a 800 méteren

Atlétika
2026.06.23. 18:37

Meglepetés: Duplantis kikapott hazai pályán

Atlétika
2026.06.07. 19:33

Tizenkét év doppingbüntetés a vb-ezüstérmes amerikai sprinternek

Atlétika
2026.06.06. 12:45

Új világcsúcs: Joyce Hübner 367 maratonit futott 367 nap alatt

Atlétika
2026.06.02. 17:04

Vindics-Tóth Lili: Még sokat lehet fejlődni, de már tudom, mire számítsak

Atlétika
2026.05.12. 09:23

1:59:30 – szép új világ? – N. Pál József publicisztikája

Atlétika
2026.05.10. 23:39

Doppingvétségért összesen 291 oroszt büntetett a WADA a moszkvai laboradatok alapján

Egyéb egyéni
2026.05.01. 16:35

Négyéves eltiltást kapott, már fellebbezett a Chelsea sztárja

Angol labdarúgás
2026.04.29. 18:15
Ezek is érdekelhetik