Jota döntött, a Liverpool hatalmasat küzdve legyőzte a WHU-t

T. D.T. D.
2020.10.31. 18:20
Diogo Jota (középen) rendkívül fontos gólt szerzett (Fotó: AFP)
Óriási küzdelemben 2–1-re legyőzte a Liverpool a West Ham Unitedet az angol Premier League 7. fordulójában. Ezzel a „vörösök” – az Everton vasárnapi mérkőzéséig biztosan – a tabella élére ugrottak, és beállították az 1978 és 1980 közötti klubrekordjukat.

ANGOL PREMIER LEAGUE
7. FORDULÓ
Liverpool–West Ham United 2–1 (1–1)
Liverpool,
Anfield, zárt kapuk mögött. Vezette: Friend
LIVERPOOL:
Alisson – Alexander-Arnold, J. Gomez, Phillips, Robertson – C. Jones (Shaqiri, 70.), Henderson, Wijnaldum – Szalah (Milner, 90.), Firmino (Jota, 70.), Mané. Menedzser: Jürgen Klopp
WEST HAM:
Fabianski – Coufal, Balbuena, Ogbonna, Creswell, Masuaku (Lanzini, 88.) – Bowen (Benrahma 89.), Soucek, D. Rice, Fornals – Haller (Jarmolenko, 74.) . Menedzser: David Moyes
Gólszerző:
Szalah (42. – 11-esből), Jota (85.), ill. Fornals (10.)

Nem várt könnyű feladat a Liverpoolra a hetedik fordulóban, hiszen az utóbbi hetekben a Tottenhammel és a Manchester Cityvel ikszelő, a Leicester Cityt legyőző West Ham United látogatott az Anfieldre. Jürgen Klopp továbbra is védőhiánnyal küzd, így a meccs előtt az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy a sérült Virgil van Dijk, Fabinho, Joël Matip trió hiányában ki kap lehetőséget. Végül az első Premier League-mérkőzésén pályára lépő 23 éves Nathaniel Phillips került a védelem közepére Joe Gomez mellé.

Ám a tizedik percben nem a PL-újonc, hanem a tapasztaltabb hátvéd hibázott: Arthur Masuaku beadása után éppen Pablo Fornalshoz fejelte a labdát, a spanyol játékos köszönte szépen a lehetőséget, és jobbal, 13 méterről a jobb alsóba lőtt – 0–1.

A „kalapácsosok” menedzsere, David Moyes egy ötös és előtte egy négyes falat húzott fel, ezzel próbálta megakadályozni a hazaiakat a gólszerzésben és a helyzetek kialakításában. Ez sokáig remekül működött, hiszen a Liverpool nehezen tudta felpörgetni a játékot, és nem talált réseket a pajzson.

Azonban a szünethez közelítve az első gólban is szerepet játszó Masuaku teljesen feleslegesen odarúgott a kapunak háttal álló Mohamed Szalahnak. Szólt is a síp, s a megítélt tizenegyest a sértett a kapu közepébe vágta az elvetődő Lukasz Fabianski mellett – 1–1.

A második félidőben folytatódott az első félidő küzdelmes futballja: a Liverpool kereste a lehetőségeket, mindeközben a West Ham fegyelmezetten, nagy erőbedobással védekezett.

Jürgen Klopp be is küldte a hajrára Xherdan Shaqirit és Diogo Jotát, s habár sokáig úgy tűnt, hogy így is meg kell elégednie az egy ponttal a hazaiaknak, a 85. percben megszületett a várva várt győztes gól. Éppen a két cserejátékos hozta össze: Shaqiri parádés passzal ugratta ki a védelem mögé befutó Jotát, aki hét méterről jobbal az elvetődő Fabianski mellett a kapu jobb oldalába lőtt – 2–1.

Ezzel az Everton vasárnapi mérkőzéséig biztosan a tabella élére ugrott a Liverpool, és már 63 bajnoki meccs óta veretlen hazai pályán. Ez klubrekord – 1978 és 1980 között pontosan ugyanennyi mérkőzésen nem talált legyőzőre a Pool saját stadionjában.

ESEMÉNYEK

95. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

93. perc: WHU-SZABADRÚGÁS!
Soucek fejel a kapu bal oldala felé, de Alisson véd.

91. perc:
öt perc lesz a ráadás.

90. perc:
Milner is jön a túloldalon, Szalah ül le a padra.

89. perc:
Masuaku helyére Lanzini, Bowen helyére Benrahma a folytatásban a vendégeknél.

86. perc:
van még fordulat?

85. perc: EZT MOST MÁR NEM VESZI EL SENKI, JOTA BERÚGJA! Hosszú perceken át gyötri a West Hamet a Liverpool, végül Shaqiri nagy meglátását nagy passz kíséri a kaputól kb. 24 méterre, az egyedül kiugró Jota az ötös előtt az elvetődő Fabianski mellett a rövid sarokba lő! 2–1!

83. perc:
Masuaku ad középre, de ez a beadás pontatlan.

80. perc:
lesz itt még izgalom a végén…

77. perc: BEGYÖTÖRTE A LIVERPOOL?
Jota cselezi be magát a tizenhatoson belülre, passzol Manénak – az ő ziccerét még védi Fabianski, ám a kipattanót már bevágja Jota! Videóznak még, Mané keményen odament Fabianskihoz, illetve a támadó is kapott egyet. A VIDEÓZÁS UTÁN A JÁTÉKVEZETŐ MUTATJA, NINCS GÓL!

76. perc: MAJDNEM!
Henderson passzol Jotának középen, aki egy fordulás után indít is, de Szalah kevéssel lemarad az átadásról! Pedig lőhetett volna egyből.

74. perc:
Jarmolenko váltja Hallert.

74. perc: SZALAH!
Alexander-Arnold ível Manéhoz, aki visszakészíti a labdát az érkező egyiptominak. Ő még átteszi a labdát a bal lábára, majd megnézi magának a jobb felsőt, de nem találja el!

70. perc:
kettős csere liverpooli oldalon, Jota és Shaqiri jön, Firmino és Jones megy le.

69. perc: MANÉ!
Szenzációs cselekkel töri át a védőfalat, Szalahnak passzol, de a kényszerítő visszapassza pontatlan az egyiptomitól! Nem sokkal később Robertson ad be balról, Fabianskinak kell mentenie!

66. perc: NAGY WEST HAM-HELYZET!
Fornals már a tizenhatoson belül, passzolhatna is, de inkább lő – levágódik a labda! Bowen dühöng…

65. perc:
a bal oldalon meginduló Masuaku borítja fel a labdát fedező Alexander-Arnoldot, szabadrúgás kifelé.

63. perc:
elszórja a labdát saját térfelén a Pool, de az elcsúszó Creswellt Alexander-Arnold szereli. Creswell lent is marad, nem kizárt, hogy belesérült a csúszásba.

61. perc:
Mané kap egy túlságosan hosszú felívelést, kirúgással jöhet a WHU.

60. perc:
Mané elegáns mozdulattal rúgja át mindenki fölött a labdát Alexander-Arnoldnak, de Creswell az utolsó pillanatban még menteni tud.

58. perc:
megjáratja a labdát ellenfele térfelén a West Ham, végül Creswell teszi a labdát középre, Phillips tisztáz.

56. perc:
hosszas Pool-támadás után Mané borítja fel Rice-t, szabadrúgás kifelé.

53. perc:
Jones passzol középre jobbról, Szalahnak azonban nem tökéletes a labda, így oda a lehetőség.

51. perc:
Alexander-Arnold ível középre a beinduló Manét keresve, de Fabianski ezt a labdát is lehúzza.

50. perc: HELYZET A TÚLOLDALON!
Masuaku pontos centerezésére Fornals érkezik bevetődve, de Alisson fogja a lövést.

50. perc:
a beívelés után Szalah próbálkozik, de fejjel-vállal leadott kísérlete sima ügy Fabianskinak.

49. perc:
Rice rántja le a meginduló Wijnaldumot, sárga lap. Egyben liverpooli szabadrúgás jobbról, kb. 28 méterről.

48. perc:
Curtis Jones rontott lövése majdnem jó passznak a beinduló Firminónak, de Fabianski előbb odaér a labdához.

47. perc:
Firmino szabálytalan a West Ham tizenhatosának sarkánál, szabadrúgás kifelé.

46. perc: FOLYTATJUK A MÁSODIK JÁTÉKRÉSSZEL!

45+2. perc: ENNYI VOLT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+1. perc:
két perc a ráadás.

45. perc:
még egy liverpooli támadás a végére, Alexander-Arnold, majd Szalah ível középre, de egyik után sincs lövés vagy fejes.

43. perc:
londoni támadás már a túloldalon, de Alisson lehúzza a beívelést.

42. perc: SZALAH KÖZÉPRE LŐ, FABIANSKI BALRA MEGY – EGYENLÍT A LIVERPOOL, 1–1!

40. perc: TIZENEGYEST RÚGHAT A LIVERPOOL!
Masuaku rúg oda a labdát a kapunak háttal átvevő Szalahnak a tizenhatoson belül, aki elesik, a játékvezető némi hezitálás után a tizenegyespontra mutat!

40. perc:
Alexander-Arnold végzi el a szabadrúgást, telibe trafálja a sorfalat.

39. perc:
Wijnaldum fordul le kiválóan emberéről, Rice hátulról buktatja. Pool-szabadrúgás kissé jobbról, kb. 19 méterről.

37. perc: ROBERTSON!
Mané vált ritmust a védők gyűrűjében, majd kiteszi a labdát balra Robertsonnak. Gyönyörű a kapáslövés, de kapu fölé megy.

34. perc:
liverpooli szabadrúgás után kontrázik a West Ham, de Fornals átadása pontatlan.

33. perc:
Coufal remek bedobással hozza helyzetbe Bowent, de a hosszú labdaátvétel megkönnyíti Alisson dolgát.

31. perc:
Mané cipeli a labdát túl sokáig, így simán elválasztják őket egymástól.

29. perc:
Fornals viszi a liverpooli tizenhatos felé a labdát, továbbít az őt a jobb oldalon kísérő Bowennek, de Robertson sallangmentes szereléssel hárítja el a veszélyt.

27. perc: HOPPÁ!
Alexander-Arnold bead, Fabianski jön, de kipattan róla a labda – szerencséjére a Liverpool nem tudja ezt kihasználni.

25. perc: NAGY LIVERPOOLI HELYZET!
Szalah ad nagy labdát Manénak, de a támadó Creswell mellett elesik a tizenhatos vonalánál – tizenegyes nincs! Néhány másodperccel később Henderson a tizenhatoson kívülről lő kevéssel a bal alsó mellé.

25. perc:
Alexander-Arnold sokadik beadása felpattan Masuakun, Fabianski lehúzza a labdát.

24. perc: Curtis Jones cselezget a jobb oldalon, majd Henderson ível középre, de oda, ahova a labda megy, senki nem érkezik.

22. perc:
most a West Hamnél a labda, Haller próbál helyzetbe kerülni középen, de Phillips fejjel ment.

21. perc:
Alexander-Arnold mindenkivel kombinál, most éppen Firminót keresi a kapu közelében – ez is szöglet.

20. perc:
a gól után még az eddiginél is kiszámíthatóbb a játék képe. A Liverpool keresi a rést a pajzson, míg a „kalapácsosok” egyelőre fegyelmezetten zárják a területeket.

17. perc:
Gomez íveli fel a labdát Manét keresve, Coufal szögletre ment.

16. perc:
liverpooli akció, Trent Alexander-Arnold jobbról érkező középre adását a kivetődő Fabianski üti ki, majd másodikra meg is kaparintja a labdát.

14. perc:
Balbuena buktatja Manét a kaputól kb. 30 méterre balra. Szól a síp, középre lehet ívelni a szabadrúgást.

12. perc:
Szalah kapja a labdát jobbról, a tizenhatoson berül visszafordul, de a legurításába belelépnek.

10. perc: VEZET A WEST HAM! Masuaku balról érkező beadása után Joe Gomez éppen Fornalshoz fejeli a labdát, aki köszöni szépen, és jobbal, 13 méterről a jobb alsóba helyezi a labdát! 0–1!

9. perc:
Haller fejel egyet a jobbról érkező beadás után, Phillips fejjel blokkol, szöglet.

8. perc:
megint támad a Pool, de Creswell egy elegáns sarkazással megoldja a helyzetet, és még a londoniaknál is marad a labda.

6. perc:
Alexander-Arnold ezúttal keresztlabdát ad a túloldalon felfutó Robertsonnak, aki az alapvonal előtt még éppen az égbe tudja rúgni a labdát, de így van ideje korrigálni a védelemnek.

3. perc: Szalah veszi maga elé az Alexander-Arnold által felívelt labdát, de ő sem tud gólhelyzetbe kerülni.

2. perc:
Robertson ütempasszával Mané megy be a WHU tizenhatosán belülre, de szerelik, mielőtt lőhetne.

1. perc: KEZDÜNK!

ELŐZMÉNYEK

A fordulót a tabella második helyéről váró Liverpool a tizenkettedik pozícióból nekifutó West Hamet fogadja az Anfielden. A „vörösök” sorozatban három sikerrel a hátuk mögött várják a találkozót – az Ajax, a Sheffield United és a Midtjylland ellen is nyertek –, míg a West Ham a legutóbbi négy PL-meccsén veretlen – a Tottenhammel és a Manchester Cityvel is ikszelt, valamint legyőzte a Leicester Cityt és a Wolverhamptont, tehát egyáltalán nem könnyelműsködheti el a meccset a hazai csapat.

A Liverpool győzelem esetén nem mindennapi rekordot állít be: az 1978 és 1980 közötti szériához hasonlóan 63 meccsesre növelheti 2017-ben megkezdett hazai veretlenségi sorozatát.

A felek természetesen először találkoznak majd ebben a kiírásban. Legutóbbi összecsapásukhoz februárig kell visszamenni az időben, akkor 3–2-re a Liverpool nyert. A mai ellenfél elleni legutóbbi sikert 2016 februárjában ünnepelhette a West Ham, akkor az FA-kupában hosszabbítás után sikerült legyőznie – és kiejteni – a „vörösöket”, míg egy hónappal korábban bajnoki mérkőzésen is felülmúlta a Poolt a londoni csapat, akkor 2–0 lett a végeredmény.

„A bajnok ellen futballozni mindig kemény. Meg kell próbálnunk a legtöbbet kihozni belőle, szerintem egész jó helyzetben vagyunk. A játékosoknak megvan az önbizalma, remélem, meg is tudják mutatni” – mondta David Moyes, a WHU menedzsere.

A vendégeknél Michail Antonio játéka kizárható sérülés miatt.

A 23 éves Nathaniel Phillips korábban egy FA-kupa-mérkőzésen lépett csak pályára a felnőtteknél (Fotó: AFP)

A hazaiaknál sok a sérült: az Everton ellen keresztszalag-szakadást szenvedő Virgil van Dijk nemrégiben átesett a műtéten, rajta kívül Alex Oxlade-Chamberlainre, Fabinhóra és Joël Matipra sem számíthat Jürgen Klopp. Főleg a védelemmel vannak tehát gondok, hiszen Joe Gomez személyében csupán egyetlen olyan középhátvéd marad, akinek van Premier League-tapasztalata is a poszton. A német szakember válogathatott a 23 éves Nathaniel Phillips vagy a 18 esztendős, holland korosztályos válogatott Sepp van den Berg közül, de egyikük sem lépett még pályára korábban az angol élvonalban. Ott van a keretben a 19 éves Neco Williams és a 24 éves Kosztasz Cimikasz is – Klopp választása végül Phillipsre esett.

Thiago Alcántara és Naby Keita játéka az utolsó pillanatig kérdéses volt, végül ők sem ültek le a kispadra.

Egy ok már biztosan van az ünneplésre a hazaiaknál, hiszen a kezdőbe bekerülő Trent Alexander-Arnoldnak a mai a 100. Premier League-meccse.