PL: a koronavírus és a Leeds sem talált fogást az Arsenalon

K. T. I.K. T. I.
2021.12.18. 20:23
Martinelli már a 16. percben vezetést szerzett az Arsenalnak (Fotó: Getty Images)
Az Arsenal magabiztos játékkal 4–1-re nyert a Leeds United otthonában az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 18. fordulójában, ezzel őrzi 4. helyét a tabellán. A Leeds a hétközi fordulóban a Manchester Citytől kapott hetes után ezúttal sem tudta megnehezíteni ellenfele dolgát.

Történhetett volna-e jobb annál az Arsenallal, hogy Mikel Arteta fegyelmi vétségek miatt kitette a csapat keretéből a korábbi csapatkapitányt, Pierre-Emerick Aubameyangot? Persze a gaboni a Covid-helyzet közepette történt ide-oda utazásaival és újabb tetoválásaival bármennyire felbosszanthatta volna a spanyol menedzsert, ha az elmúlt hónapokban ontotta volna a gólokat, aligha kerül teljesen ki a képből, de nem ontotta azokat…

Távollétében az Arsenal zsinórban negyedszer állt fel ugyanazzal a kezdővel – Arsene Wenger leköszönése óta először történt ilyen a londoniakkal –, a sérüléseit a jelek szerint háta mögött hagyó Gabriel Martinelliezúttal is olyan támadófocival rukkolt elő a bal szélről, ami mellett az embernek kevés oka volt Aubameyangot hiányolni.

A 20 éves brazil a 16. percben az Lacazette letámadása után a hazai tizenhatoson belül szabadon maradó labdára csapott le és vágta azt a kiszolgáltatott helyzetben lévő, a lövésbe még így is belekapó Meslier mellett a kapu bal oldalába (0–1). A Leeds elvétve tudta megtartani a labdát, s csaknem fegyvertelennek tűnt az Arsenal gyors átmeneteivel, indításaival szemben. A 29. percben Xhaka ugratta ki a leshatárról Martinellit, aki a nyakában loholó védőtől sem zavartatva magát bokából átemelte a kimozduló kapust – ezzel megduplázta az előnyt (0–2).

Az Arsenal a folytatásban sem vett vissza, tizenöt – közte tizenegy kaput eltaláló – gólszerzési kísérlettel zárta a félidőt. S ebből kisült a hajrára még egy gól: a 42. percben Saka indult a leshatárról a jobb szélen, majd némi szerencsével lövőhelyzetig is jutott, hogy aztán 10 méterről, balról megpattanó lövésével ismét mattolja Meslier-t (0–3).

Egy kis stat: Martinelli első gólja az Arsenal 7000. bajnoki találata volt. A brazil támadó karrierje során először duplázott a PL-ben. S a londoni együttes eddig a pontig (17 és fél meccs alatt) megszerzett 26 góljából 13 találatot ért el 21 éves vagy annál fiatalabb labdarúgó.

A fordulás után a szép játékot néhány indokolatlanul kemény belépő szorította háttérbe, előbb Xhaka taposta meg Raphinha bokáját (s úszta meg lap nélkül a VAR-korszakban), majd Gelhardt osztott ki egy hasonló csomagot Tomijaszunak (ezúttal már sárga lapért cserébe).

A folytatásban Martinelli járt közel a triplához, de a kapujából jól kimozduló Meslier tisztázott előle. Nem sokkal később Saka lövése pattogott el a bal alsó mellett – itt sem hiányzott sok az újabb Arsenal-gólhoz.

Vendéggól helyett hazai találat született: a 75. percben Raphinha értékesítette a White rossz ütemű becsúszása után megítélt tizenegyest (1–3). Csakhogy a Leeds így sem tudott visszajönni a meccsbe, a hajrában ugyanis a csereként beálltEmile Smith Rowe a londoniak negyedik gólját is megszerezte (1–4).

Ha már a szombatra tervezett hat meccsből csupán egyet tudtak megtartani Angliában, az legalább szórakoztatóan alakult – kivéve, ha Leeds United-drukker az ember.

ANGOL PREMIER LEAGUE
18. FORDULÓ

Leeds United–Arsenal 1–4 (Raphinha 75. – 11-esből ill. Martinelli 16., 29., Saka 43., Smith Rowe 84.)