FA-kupa: a kapufa és a VAR segítsége is kellett, de nyert az MU

K. T. I.K. T. I.
2022.01.10. 22:53
Scott McTominay fejese döntött a továbbjutásról (Fotó: AFP)
A Manchester United Scott McTominay korai góljával 1–0-ra nyert, kiszenvedve az Aston Villa elleni továbbjutást a labdarúgó FA-kupa legjobb 32 csapata közé.

A Manchester United történetében mindössze háromszor fordult elő, hogy egy ellenfél egy idényen belül kétszer nyerjen az Old Traffordon – az Aston Villa egyike ennek a három riválisnak. A birminghami csapat az 1919–1920-as idényben aratott két diadalt az MU otthonában. Igaz, a Villa őszi, bajnoki sikerekor még mindkét együttes kispadján más menedzser, hazai oldalon Ole Gunnar Solskjaer, a vendégen Dean Smith ült. A feladat nagyságát jól mutatja, hogy a United 1957, a birminghamiek ellen elbukott döntő óta zsinórban hatszor ejtette ki az FA-kupában az Aston Villát.

Hiába játszott összességében jól, már a 8. percben távolodni kezdett a bravúrtól Steven Gerrard csapata: Fred középre kanyarított labdáját Scott McTominay csúsztatta a vendégkapuba (1–0). A manchesteri gól után jó negyedórára át is vette az irányítást a vendégcsapat, de John McGinn lövésénél David de Gea, Ollie Watkins kísérleténél pedig a kapufa mentette meg a hazaiakat a találattól. A félidő hajrájában Marcus Rashford ugrott ki a jobb szélen a leshatárról, ha idejében centerez, ajtó-ablak ziccerbe hozhatta volna a hosszún futó társat, ehelyett azonban egyedül próbálta megoldani a helyzetet – éles szögből nem is tudta kilőni a hosszú alsót.

A szünet után megszaporodtak az egyéni hibák Ralf Rangnick együttesénél, az Aston Villa pedig ezeket kihasználva többször is közel járt az egyenlítéshez. Sőt! Az 51. percben Danny Ings közeli fejese után a hálóba is került a labda – csakhogy a VAR-szoba jelzése és némi személyes videózás után Michael Oliver játékvezető annullálta a találatot. A 60. percben ismét rezgett a hazai háló, ezúttal Watkins talált De Gea kapujába, csakhogy az asszisztot jegyző Ings lesről indult...

Nem játszott jól, de a centik a United oldalára álltak a második félidő derekán, így pedig átvészelte a kritikus időszakot.

A hajrában egyre több kontralehetőség nyílt a vörösök előtt, Mason Greenwood lövését a 74. percben Emi Martínez védte bravúrral, meccsben tartva a birminghamieket. Az utolsó percekben már hiányzott a valódi átütőerő Gerrard legénységéből, szabályos gólt pedig így már nem is tudott szerezni. A tisztes helytállás összejött, de a bravúr elmaradt. A bajnokságban – hazai pályán – a hétvégén vehetnek majd revansot a birminghamiek.

Az MU a meccs nagy részében nem tudta uralni a játékot, mégis a legjobb 32 között folytathatja az FA-kupában.

ANGOL FA-KUPA
A LEGJOBB 32 KÖZÉ JUTÁSÉRT

Manchester United–Aston Villa 1–0
(McTominay 8.)

VASÁRNAPI EREDMÉNYEK
Liverpool FC–Shrewsbury Town (III.) 4–1
(K. Gordon 34., Fabinho 44., 90+3. – az elsőt 11-esből, Firmino 78., ill. Udoh 27.)
Tottenham Hotspur–Morecambe (III.) 3–1 (Winks 74., Lucas Moura 86., Kane 88., ill. A. O'Connor 33.)
West Ham United–Leeds United 2–0 (Lanzini 34., Bowen 90+3.)
Wolverhampton Wanderers–Sheffield United (II.) 3–0 (Podence 14., 80., N. Semedo 72.)
Charlton Athletic (III.)–Norwich City 0–1 (Rashica 80.)
Luton Town (II.)–Harrogate Town (IV.) 4–0
Stoke City (II.)–Leyton Orient (IV.) 2–0
Cardiff City (II.)–Preston North End (II.) 2–1 – hosszabbítás után
Nottingham Forest (II.)–Arsenal 1–0 (Grabban 83.)