Emlékezetes Ferguson-búcsú: WBA-MU 5–5!

2013.05.19. 19:11
A Legenda utoljára irányított (Fotók: Action Images)<br />
Emlékezetes meccsel búcsúzott a Manchester United menedzseri posztjától a csapatot 1500. alkalommal irányító Sir Alex Ferguson: a bajnok „vörös ördögök” 5–5-ös döntetlent játszottak a West Bromwich Albion otthonában. Az MU vezetett 3–0-ra és 5–2-re is, ám a birminghamiek nem adták fel a hajrában sem, és az utolsó tíz percben három gólt szerezve egy pontot otthon tartottak. Romelu Lukaku a szünetben beállva mesterhármasig jutott, míg átellenben Robin van Persie megszerezte a 26. találatát is az idényben – ennyivel lett újra gólkirály.

A TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEKRŐL ITT OLVASHATJA ÖSSZEFOGLALÓNKAT!

Köszi, Fergie!

Lindegaard – Valencia, P. Jones, Evans, Büttner – Kagava, Cleverley, Carrick, Anderson – J. Hernández, Van Persie. Így nézett ki Sir Alex Ferguson utolsó manchesteri kezdőcsapata, miközben a kispadon az alábbiak ültek: De Gea, Evra, Ferdinand, Vidics, Giggs, Scholes és bizonyos Adnan Januzaj. A koszovói származású 18 éves belga két éve az Anderlecht akadémiájáról került a „vörös ördögökhöz”, és Ferguson minden bizonnyal amolyan jutalomnak szánta neki a keretbe kerülést, miután néhány napja őt választották meg a tartalékcsapatnál a szezon játékosának. Sir Alex amúgy természetesen ezúttal is a legnagyobb elismerés közepette, a birminghami szurkolók által is megtapsolva, „díszsorfal” között érkezett a pályára – pályafutása során utoljára, összesen immár 1500. alkalommal felelt ő a manchesteriek szakmai munkájáért.

A United tökéletesen kezdett, már a 6. percben megszerezte a vezetést: Javier Hernández futott be egy hosszú labdát a jobb oldalon, a sarokzászlótól középre ívelt, méghozzá pontosan, és a berobbanó Kagava Sindzsi az ötösről a földre fejelve juttatta a labdát a léc alá. Ferguson – egyedüliként az MU kispadján – visszafogottan ülve tapsolt a gólt követően. 0–1

A hazaiak részéről Shane Long a 8. percben kapásból látványosan találta telibe a kapufát, és ugyan a jelenet leshelyzet után történt, arra jó volt, hogy az MU figyelmeztetésnek vegye, s ne vegyen vissza a tempóból. Egy perccel később már ismét a WBA kapuja előtt pattogott a labda, Antonio Valencia laposan adott középre, Jonas Olsson pedig az érkező Hernández elől a saját kapujába juttatta a labdát. Öngól. 0–2

CSÚCS EZ AZ ÖNGÓL!
Olssoné volt a 46. öngól ebben a szezonban. Ez PL-csúcs.
Paul Scholes 97 sárga lappal fejezte be Premier League-karrierjét, kettővel maradt el a rekorder Lee Bowyer, Kevin Davies párostól.
Romelu Lukaku a 3. játékos a PL-ben, aki triplázni tudott az MU ellen.
1984 (Newcastle–QPR) után ez volt az első 5–5-tel végződött meccs az angol élvonalban. A PL-ben még soha nem volt olyan, hogy egy meccs mindkét csapat eljutott legalább 5 gólig.

Úgy tűnt, a manchesteriek nagyon ki akarnak tenni magukért, hogy a legszebben búcsúztassák mesterüket, hiszen a kétgólos vezetés tudatában sem vettek vissza, irányították a mérkőzést és többnyire a birminghamiek térfelén tartották a labdát. Persze a hazaiak indiszponált játéka is hozzájárult ahhoz, hogy néhány hazai drukker már fél óra után úgy döntsön: ezen a délutánon érdemesebb más, a stadionon kívüli, értelmesebb időtöltés után nézni… Az MU kiválóan felépített támadást vezetett végig, a labda jobbról balra haladt előre a lábakon, és végül Tom Cleverley átadásából Alexander Büttner lőtte ki a hosszú alsót. 0–3

A 38. percben Valencia újabb kiváló centerezése után Hernández lábában volt a negyedik vendégtalálat is, ám a lövése mellé szállt. Néhány perccel később a WBA labdát szerzett az MU térfelén, a jobb oldalról Graeme Dorrans adhatott be, és az átadást James Morrison továbbította Anders Lindegaard kapujának közepébe. 1–3

A WBA az első félidő hajrájára nagyon összeszedte magát, felpörgette a támadójátékát, ám Jonny Evans szép becsúszással tett hozzá csapata teljesítményéhez. A második játékrész elején aztán néhány percig úgy tűnt, még izgalmas is lehet a találkozó: Chris Bruntot nem tudták szerelni a látogatók, a szünetben beálló Romelu Lukaku pedig okos csavarással a bal alsóba küldte a labdát. 2–3

Van Persie Henry óta az első, aki megvédte a gólkirályi címét
ISMÉT VAN PERSIE A GÓLKIRÁLY
Thierry Henry (2004 után 2005-ben és 2006-ban is megvédte a címét) után Van Persie az első, aki egymást követő két szezonban a legjobb góllövő lett az angol élvonalban. Van Persie egy éve 30 találattal lett gólkirály.
Michu (Swansea City) 17

Az MU pillanatok alatt felpörgette a ritmust, és visszaállította a háromgólos különbséget. Előbb Valencia készített elő egy találatot Robin van Persie-nek – ez volt a gólkirályi címét megvédő holland 26. találata a szezonban –, majd nem sokkal később a három perccel korábban beálló Ryan Giggs szolgálta ki tökéletesen Javier Hernándezt, aki három méterről talált a hálóba. 2–5

Ekkor azt lehetett hinni, hogy manchesteri gála lesz a meccs vége, ám a West Brom nem szándékozott asszisztálni ehhez, és elképesztő feltámadást produkált! Az utolsó tíz percbe lépve pillanatok alatt kettőt is ledolgozott a hátrányából a WBA, miután előbb ismét Lukakura, majd Youssouf Mulumbura nem figyeltek eléggé a vendégek. Az utolsó percekre Giggs és Paul Scholes után Rio Ferdinandot is bedobta Ferguson, a hazaiak lendülete mégis révbe ért: Mulumbu passzát követően Lukaku került a kapu elé, és valahogy közelről a kapuba kotorta a labdát. Mesterhármas egy félidő alatt – 5–5!

Ferguson örökké

Az utolsó percek – the last Fergie time – elképesztő iramot hozott, mindkét csapat hihetetlen módon kapart a győzelemért, újabb gól azonban már nem esett. West Bromwich Albion–Manchester United 5–5 – Sir Alex Ferguson emlékezetes meccsen lépett le a futball nagyszínpadáról.

ÍGY FEJEZTE BE FERGUSON
Alex Ferguson örökmérlege a Manchester United élén (minden sorozatot figyelembe véve):
1500 mérkőzés, 895 győzelem, 338 döntetlen, 267 vereség, 2769–1365-ös gólkülönbség.

PREMIER LEAGUE
38. (UTOLSÓ) FORDULÓ

West Bromwich Albion–Manchester United 5–5 (Morrison 40., Lukaku 50., 81., 86., Mulumbu 81., ill. Kagava 6., J. Olsson 9. – öngól, Büttner 30., Van Persie 53., J. Hernández 63.)

20. Queens Park Rangers 38 4 13 21 30–60 –30 25

A Manchester United, a Manchester City és a Chelsea a 2013–14-es Bajnokok Ligája főtáblájára került, az Arsenal a BL selejtezőjének rájátszásában kezd. A Tottenham az Európa-liga kvalifikációjának rájátszáskörében kapcsolódik be a küzdelmekbe, a Ligakupa-győztes Swansea az El harmadik selejtezőkörében, míg a kupagyőztes (és kieső) Wigan az El csoportkörébe jutott. Kiesett a Wigan, a Reading és a QPR, biztos feljutó a Cardiff és a Hull City, a Premier League-tagságért a Crystal Palace és a Watford vív meg a jövő héten.