A manchesteriek boldog új évet kívántak szurkolóiknak

2013.01.01. 18:26
Javier Hernández két góllal, az MU négygólos sikerrel kezdte a 2013-as évet (Fotó: Action Images)
A Manchester United és a Manchester City is magabiztos győzelemmel kezdte 2013-at a Premier League-ben: a városi riválisa előtti hétpontos előnyét őrző „vörös ördögök” Javier Hernández és Robin van Persie duplájával 4–0-ra nyertek Wiganben, míg a címvédő hazai pályán 3–0-ra győzte le a Stoke Cityt. Hátrányból nyert a Tottenham, az Aston Villa az utolsó pillanatokban vesztett pontokat Swansea-ben.

A listavezető Manchester United Wiganben lépett pályára, s az első fél órában nem tudott vendéglátója fölé nőni. A hajrára viszont rákapcsolt a United, és a nagy nyomásnak két gól lett az eredménye.

A 36. percben Johnny Evans a bal szélről a beljebb helyezkedő Patrice Evrához passzolt, a francia egy csel után lőtt, Ali el-Habszi pedig csak beleütni tudott a labdába, amely az öt és felesen kívül várakozó Javier Hernández elé került, a mexikói pedig nem hibázta el ziccerét.

A szünet előtt a másik manchesteri csatár, Robin van Persie is megvillant: miután a tizenhatoson belül elegáns csellel elfektette Iván Ramist, még elegánsabb mozdulattal emelt jobb belsővel a kapu bal oldalába.

A második félidő elején a hazaiak azt hitték, szépítettek, de Aruna Koné gólját vélt les miatt nem adta meg Andre Marriner játékvezető. A Wigan három védővel játszott a második félidőben, ami alkalmat adott a manchesteri támadóknak az újabb gólokra. Ezt először Chicharito használta ki, a 64. percben Van Persie megpattanó szabadrúgása után 14 méterről lőtt a sarokba.

A végén Van Persie is duplázott. Akárcsak az első gólja előtt, újra hibázott a hazai védelem, ezúttal Jean Beausejour és Emmerson Boyce futott egymásnak, a labda Danny Welbeck elé került, aki higgadtan keresztezett, a holland csatár pedig végrehajtotta a kötelezőt.

Akárcsak a United.

A City győzelmének ára: Agüero sérülése

A Manchester Citynek nehéz feladata volt hazai pályán a Stoke City ellen, hiszen vendége 4–5–1-es felállással, tulajdonképpen két védősorral indult csatába. Tony Pulis stratégiája 42 percen át volt eredményes, a City minden próbálkozása hamvába holt. Ekkor aztán a jobb szélen cselezgető James Milner középre lőtt labdáját Asmir Begovic kapus éppen Pablo Zabaletához rúgta, az idén rengeteget fejlődő argentin védő pedig köszönte a lehetőséget, és a kapuba lőtt.

A fordulás után a Manchester City végleg megfosztotta a reménytől a vendég csapatot: Yaya Touré gyorsan elvégzett egy szabadrúgást a jobb oldalon, Sergio Agüero a még figyelmetlen védelmen átjutva a tizenhatoson belülről célozta meg a hosszú alsó sarkot, Begovic bravúrral bele tudott ütni, de a labda éppen az érkező Edin Dzeko elé került, ő pedig, akárcsak Zabaleta, kíméletlen volt.

A győzelmet a David Silvával szemben elkövetett szabálytalanság után megítélt tizenegyest értékesítő Agüero biztosította be. Az argentin azonban nem sokkal később meghúzódott, senkitől sem zavartatva kocogott, amikor a combja hátsó feléhez kapott, és fájdalmas arccal hagyta el a pályát.

A Stoke-nak pillanatai akadtak, de gólt nem szerzett, a Man. City három pontjával tapad városi riválisára.

A West Ham–Norwich mérkőzésen már a 2. percben Mark Clattenburg volt a téma: az ősszel sok balhéba belekeveredő játékvezető Ryan Bennett és Winston Reid fejes párharcában szabálytalannak látta a vendégek játékosát, tizenegyest ítélt, amit Mark Noble értékesített. A félidő derekán Robert Snodgrass kis híján egyenlített, de a kapufát találta el – percekkel később Joey O'Brien talált be kipattanóból, a norwichiak szerint Carlton Cole az akció során szabálytalankodott egyik játékosukkal szemben, ezért újra csak reklamáltak Clattenburgnél.

Chris Houghton, a vendégek edzője ezek után a szünetben az öltöző felé menet végig magyarázott a bírónak. A vendégek a második félidőben csak szépíteni tudtak, a pontszerzésre nem volt esélyük.

A Reading Pavel Pogrebnyak góljával meglepte a Tottenhamet, amely Michael Dawson révén gyorsan egyenlített, de aztán 40 percen keresztül nem talált be a bravúrok sorát bemutató Adam Federici kapujába. Emmanuel Adebayor a fordulás után remek fejessel fordított, majd Clint Dempsey megpattanó lövése a hajrában eldöntötte a meccset.

A Swansea a legutóbbi három meccsét 0–15-ös gólkülönbséggel záró Aston Villa ellen uralta az első félidőt, de csak egy gólt szerzett, az osztrák Andreas Weimann pedig a lefújás előtti percekben visszaadta a reményt a Villának. A birminghamiek pedig kis híján éltek is a lehetőséggel, Christian Benteke, a belga új hullám egyik jeles képviselője tizenegyesből előnyhöz juttatta csapatát.

A walesiek azonban nem adták fel, óriási nyomás alá helyezték a vendég kaput, és Danny Graham egy kipattanót értékesíteni is tudott, megmentve egy pontot a Swansea-nek.

1. Manchester United 21 17 1 3 54–28 +26 52
2. Manchester City 21 13 6 2 41–19 +22 45
3. Tottenham 21 12 3 6 39–27 +12 39
4. Chelsea 19 11 5 3 39–18 +21 38
5. Arsenal 19 9 6 4 39–21 +18 33
6. Everton 20 8 9 3 33–25 +8 33
7. West Bromwich Albion 21 10 3 8 29–27 +2 33
8. Swansea 21 7 8 6 31–26 +5 29