Elképesztő gólözön mindkét oldalon, de azért győzelem Japán ellen a női póló-vb-n

RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2023.07.18. 11:47
Gurisatti Gréta akcióban (Fotó: Kovács Anikó/MVLSZ)
A Kanada elleni győzelem után Japán ellen folytatta a szereplését a magyar női vízilabda-válogatott a fukuokai világbajnokságon. A csapatok rengeteg gólt szereztek, viszont védekezést szinte nem láttunk: 21 gólt még sosem kaptunk világversenyen, mégis simán nyertünk a házigazda ellen.

VIZES VB, FUKUOKA
NŐI
VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
D-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–JAPÁN 26–21 (5–4, 8–6, 7–5, 6–6)
Fukuoka, 400
néző. V: Schwartz (izraeli), Ohme (német)
MAGYARORSZÁG: Magyari – GURISATTI 4, SZILÁGYI D. 4, Máté Zs. 1, Parkes 1, Keszthelyi 3, VÁLYI V. 4. Csere: Neszmély (kapus), HAJDÚ K. 5, Leimeter 3, Rybanska, Dömsödi 1, Faragó K. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
JAPÁN: Kavatasiro 1 – Kitamura, Inaba 2, Kudo 2, Sitara, ARIMA 7, URA 2. Csere: Kavagucsi 2, Szunabe, Goto, NISIJAMA 4, Inoue 1. Szövetségi kapitány: Omoto Jodzsi
Gól – emberelőnyből: 10/7, ill. 9/7
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0
Gól – ötméteresből: 3/3, ill. 3/3
Kipontozódott: Gurisatti (29. p.), Kudo (30. p.), Szunabe (32. p.)
Omoto Jodzsi: – Nagyon sokáig versenyben voltunk a rendkívül erős magyar csapattal, mindent beleadtunk, sok gólt lőttünk, ez most ennyire volt elég, de nem lehet bennem hiányérzet.

Új nap, régi párosítás – férfiválogatottunk után a nők is a házigazda japánok ellen ugrottak medencébe a fukuokai világbajnokságon. Bíró Attila szövetségi kapitány, ahogy lapunknak a kanadaiak elleni győztes nyitány után előrevetítette, változtatott a csapatán. Garda Krisztina és Mahieu Geraldine pihenőt kapott, helyettük bekerült az első meccset kihagyó, egyaránt világbajnoki újonc Dömsödi Dalma és Hajdú Kata. Az utóbbi egyébként a teljes női mezőny második legfiatalabb játékosa a maga 17 évével, egyedül a francia Lara Andres fiatalabb nála, kerek száz nappal.

Ha a férfiak mérkőzésének tudósításában leírtuk, álljon itt is, hogy a japánok teljesen mást gondolnak a vízilabdáról, mint a világ többi része, ráadásul folyamatosan fejlődnek, szóval ami még tavaly működött ellenük, az nem biztos, hogy az idén is működni fog. Rengeteg mozgás, lefordulások, kötetlen posztok – ezt kellett megoldaniuk a mieinknek. Méghozzá viszonylagos érdektelenség mellett: az első két játéknap szépen megtelő lelátói után meglepő volt azzal szembesülni, hogy kedden a hazai csapat sem mozgatja meg a helyieket.

Az elején még kapkodó volt a támadójáték, aztán Máté Zsuzsanna átlövésgólja után pillanatok alatt elléptünk 3–0-ra. A mérkőzés legszebb jelenete mégis a japánokhoz fűződött, a kapus Kavatasiro Juka egész pályás gólt lőtt az indítás lefülelésére készülő Magyari Aldának. Keszthelyi Rita ugyan ötösből rögtön válaszolt, de úgy tűnt, megzavarodtunk a kapott góltól, az ellenfél pedig 4–1 után kiegyenlített. Azért a negyedet legalább megnyertük, miután Hajdú Kata büntetőből megszerezte az első világbajnoki gólját – Keszthelyi Rita igazi kapitányként átengedte a csapat legfiatalabb tagjának a lehetőséget.

A második szakasz japán góllal kezdődött, Bíró Attila pedig azonnal lekapta Magyarit, Neszmély Boglárka váltotta a kapuban, így a harmadik vb-újoncunk is bemutatkozott. Ettől nem változott meg minden varázsütésre, de egyre többször csinálta azt a csapat, amit kellett, ennek pedig könnyű gólok lettek a jutalma, a szakasz közepére Vályi Vanda lefordulásból lőtt találata után visszaállt a meccs elején látott háromgólos különbség. Arra viszont már Bíró Attila sem tudott mit mondani, amikor a saját emberelőnyünknek lett kapott gól a vége... A hibákat azonnal büntették a japánok, márpedig hibából akadt bőven, a kaotikus jeleneteknek az lett az eredménye, hogy egy gólra feljött az ellenfél. Dömsödi Dalma közben megszerezte az első vb-gólját, Hajdú pedig három lövésből három találatnál járt, legalább a fiatalok játékának lehetett örülni. Vályinak feküdt az úszóverseny, a harmadik góljával hárommal vezettünk a nagyszünetben.

A férfiválogatott egy nappal korábban a térfélcsere után törte meg a sokat kockáztató, így mindig sokgólos találkozókat játszó japánokat. Nos, a női csapatnak ez valamivel tovább tartott, és nem is sikerült teljesen, ám a harmadik szakasz közepére sikerült ellépni. A Keszthelyi, Vályi, Gurisatti Gréta, Szilágyi Dorottya négyes gyorsan elrendezte a mérkőzést, sorozatban ötöt lőttek a mieink. A továbbra is hibátlanul célzó Hajdú jegyezte a mieink huszadik gólját, de olykor még a japánok is képesek voltak egy-egy villanásra.

Az utolsó negyedben a védekezéssel különösebben már egyik gárda sem foglalkozott, továbbra is rengeteg volt a gól – sajnos mindkét kapuban. A győzelem nyilván nem forgott veszélyben, ezen a meccsen meg túl kellett lenni, gyorsan el is kell felejteni, és legfeljebb a fiatalok biztató játékát elvinni magunkkal a folytatásra. A magyar válogatott 26–21-re győzött, matematikailag is tovább halad az amúgy a kanadaiak legyőzése óta biztosra vehető csoportelsőség felé, csütörtökön, magyar idő szerint hajnali 5 órától az új-zélandiak ellen meg talán lehet normálisan is gyakorolni, mert amúgy még van mit.

Kezdve a védekezéssel, hiszen 21 gólt még soha, semmilyen világversenyen nem kapott a női válogatottunk.

VÉLEMÉNYEK
DÖMSÖDI Dalma, a magyar válogatott centere: – Hatalmas élmény a magyar válogatottban játszani, ugyan Splitben már a csapat tagja voltam, de a világbajnokság teljesen más. Elég érdekes meccs volt, noha számítottunk arra, hogy sokgólos mérkőzés lesz. Nem voltak a helyükön a blokkok, pedig tudtuk, hogy mindenhonnan lőni fognak, mégis meg tudtak minket lepni.
NESZMÉLY Boglárka, a magyar válogatott kapusa: – Elég kaotikus lett a mérkőzés, tudtuk, hogy ilyen a japánok játéka, mégis nagyon összezavart minket. Mi vittük bele magunkat ebbe a szorosabb meccsbe. Az új-zélandiak ellen nem lehet más célunk, mint minél kevesebb gólt kapni és összerakni a védekezést, mert a továbbiakban ennél nyilvánvalóan jobban kell teljesítenünk.

A csoport másik mérkőzésén:
Kanada–Új-Zéland 13–11(7–4, 1–3, 3–0, 2–4)

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, legalább a győzelem megvan. 26–21

32. perc: Az utolsó másodpercre is jutott egy gól szinte a félpályáról, Inaba köszönt be. 26–21

32. perc: Kettős előnyt nem tudtak gólra váltani a japánok, még maradt egy támadásunk, amelyet Leimeter góllal fejezett be. 26–20

32. perc: Parkes harcolt ki ötméterest, amelyet Leimeter a jobb alsóba lőtt. 25–20

31. perc: Keszthelyi lövése a kapufán csattant, a másik oldalon emberelőnybe kerültek a japánok, és ezt is bedobták. Húsz kapott gól... Arima talált be. 24–20

30. perc: Emberelőnybe kerültünk, és Hajdú a kezek között kilőtte a bal alsót. 24–19

30. perc: Őrület... Nisijama kintről kipókhálózta a bal felsőt. Zúg is a „Nippon, Nippon!” 23–19

29. perc: Az emberelőnyt megint kihasználták, Kavagucsi lőtt a kapu közepébe. 23–18

29. perc: Eltékozoltuk a támadás lehetőségét, utána Gurisatti kipontozódott, a japánok pedig időt kértek.

28. perc: Itt a büntetés. A megiramodó Nisijama kintről nagyon bevágta. 23–17

28. perc: Emberelőnybe kerültünk, kivételesen jól megjárattuk a labdát, majd Gurisatti lövését blokkolták a védők.

27. perc: Ismét büntetőt kapott Japán, Urima a harmadikat is belőtte. 23–16

27. perc: Gyors előnymegjátszás után Gurisatti szerzett gólt. 23–15

27. perc: Elkapkodták a japánok is, magyar időkérés.

26. perc: Neszmély védte a japán emberelőnyt, megindultunk előre, de a támadásunk nem hozott eredményt.

26. perc: Leimeter hozta fel a labdát, előzékenyen kitértek az útjából, ezért a jobb alsóba lőtt. 22–15

25. perc: Szilágyi a támadóidő végén nagy gólt lőtt kintről. 21–15

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

(Fotó: Kovács Anikó/MVLSZ)

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, öt gól az előny. 20–15

24. perc: Az utolsó másodpercre is jutott egy japán gól, Nisijama lőtt gólt emberelőnyből. 20–15

24. perc: Hajdú viszont belőtte a negyedik gólját, majd jött rá a válasz, Ura talált be kintről. 20–14

23. perc: Dömsödi csinálta meg magának a helyzetet, két kapufát is eltalált, nem is lett gól...

23. perc: Emberelőnybe kerültek a japánok, elég szépen meg is játszották, és Ura a bal szélről a hosszúba pattintott. 19–13

22. perc: Elrontott japán lövés után Szilágyi vállalta el kintről, és be is ment a pattintás a jobb felsőbe. 19–12

21. perc: Keszthelyi csavart remekül a jobb alsóba. 18–12

21. perc: Vályi indult meg előre egyedül, nem váltott ki rá senki, így a jobb felsőbe lőtt. 17–12

20. perc: Labdát szereztünk, aztán jól el is vesztettük.

20. perc: Gurisatti maradt középen egyedül, és némi cselezés után belőtte az újabb gólt. 16–12

19. perc: Gurisatti szedett valahogy össze egy rossz passzt, majd közelről a hálóba lőtt. 15–12

19. perc: Ötmétereshez jutott Japán, egyszerűen rossz volt a védekezés. A büntetőt Arima pattintotta a kapuba. 14–12

18. perc: Rybanska kiállítást harcolt ki, majd némi nehézség után Szilágyi vágott a kapuba egy kipattanót. 14–11

17. perc: Faragó maradt teljesen egyedül, lóbált, lőtt, de a kapus védett.

17. perc: Megint villámgyorsan megindultak a japánok, Kudo ejtett szépen a kapuba. 13–11

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, három gól az előny. 13–10

16. perc: Jutott egy támadás még a végére nekünk is, Vályi pedig kintről nagy gólt szerzett. 13–10

15. perc: Parkes harcolt ki emberelőnyt, amelyet Hajdú kintről pattintott a kapuba. 12–10

15. perc: Emberelőnyben Faragó lövését védte a kapus, maradt nálunk a labda, Faragó ismét lőhetett, de csak az oldalhálót rezgette meg.

14. perc: Szilágyi ejtése lejött a kapufáról, megint megindultak, mint a villám, és Kavagucsi kintről kilőtte a jobb felsőt. 11–10

14. perc: A japánok megint kaptak egy emberelőnyt, és Arima közelről nem hibázott. A negyedik gólja volt. 11–9

13. perc: Újabb támadást szórakoztunk el, de a japánok is rontottak. Így aztán Keszthelyi passzából Dömsödi lőtt középről a bal alsóba. 11–8

12. perc: Ismét labdát szereztünk, majd emberelőnyben elhamarkodottan lőttünk, védett a kapus, azonnal megindult Kudo, és belőtte a ziccerét. 10–8

12. perc: Neszmély védése után indultunk meg, majd Vályi maga oldotta meg, kissé balról lőtt a léc alá. 10–7

11. perc: Hajdú cselezte ki az ellenfelét, majd szépen ejtett a kapuba. 9–7

11. perc: Arima kintről ellőtte, a labda megpattant egy blokkolni igyekvő kézen, és úgy jutott a hálóba. 8–7

11. perc: Emberelőnybe került Japán, és időt is kért.

11. perc: Emberelőnybe kerültünk, és kintről Vályi a jobb kapufa segítségével szerzett gólt. 8–6

10. perc: Büntetőt kapott a japán csapat, Sitara harcolta ki, Arima pedig a jobb alsóba lőtte. 7–6

10. perc: Keszthelyi jött előre őrizetlenül, és tökéletesen lőtte ki a kapu jobb oldalát. 7–5

10. perc: Kavagucsi lövése gyenge volt, a másik oldalon óriási helyzetben hibázott Gurisatti.

9. perc: Jött a válasz, a magára maradt Parkes lőtte be a jobb alsóba. 6–5

9. perc:Kintről eresztették el megint a japánok, és ez is bement. ezekre jobban kellene figyelni...Arima lőtte be. 5–5

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, egy gól az előny. 5–4

8. perc: Keszthelyit rángatták, nem tudta belőni, viszont kapott egy ötméterest. Az ötöst Hajdú a bal alsóba lőtte. 5–4

8. perc: Tökéletesnek tűnő átadás után Hajdú kezéből kicsúszott a labda, így azonnal indultak a japánok, és Inoue kiegyenlített... 4–4

7. perc: Ennek aztán az lett a vége, hogy Nisijama emberelőnyből egészen éles szögből lőtt gólt a jobb oldalról. 4–3

7. perc: Leimeter próbálta elsüllyeszteni a kapust ziccerben, de a japán lány tovább bírta, mint gondoltuk, és védett.

7. perc: Dömsödi a kapufát találta el, gyorsan indultak a japánok, de a lövés pillanatában Ura kezéből kicsúszott a labda.

6. perc: Inabára nem figyelt senki, ő pedig kintről a jobb alsóba lőtt. 4–2

6. perc: Dömsödi harcolt ki ötméterest centerből. A büntetőt Keszthelyi a jobb felsőbe dobta. 4–1

6. perc: KAPUSGÓL! Kavatasiro vette észre, hogy Magyari kint lődörög a kapujából, így hát a saját kapuja elől szerzett gólt. 3–1

5. perc: A blokkban halt el Kitamura lövése, a másik oldalon Szilágyi lövése csattant a kapufán.

5. perc: Emberelőnybe kerültünk, Gurisatti pedig néhány lóba után a bal felsőbe lőtt. 3–0

4. perc: Japán kapufa után szép lassan támadtunk, egy kontra azonban véget vetett az akciónknak. A japánoktól Ura lőtt, Magyari védett, majd a sarokdobás után megszereztük.

3. perc: Emberelőnybe kerültünk, és kintről Szilágyi kegyetlenül a léc alá vágta a labdát. 2–0

2. perc: Labdaszerzés után megindultunk, de inkább megállt a támadás, majd Máté kintről kilőtte a jobb alsót. 1–0

1. perc: Parkes kapott labdát a kapu előtt tiszta helyzetben, de csak a kapufát találta el.

1. perc:Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fekete, a japán fehér sapkában játszik.

A magyar csapat meccskerete:1 Magyari Alda (k), 13 Neszmély Boglárka (k) 2 Szilágyi Dorottya, 3 Vályi Vanda, 4 Gurisatti Gréta, 5 Hajdú Kata, 6 Parkes Rebecca, 7 Máté Zsuzsanna, 8 Keszthelyi Rita, 9 Leimeter Dóra, 10 Rybanska Natasa, 11 Faragó Kamilla, 12 Dömsödi Dalma.

ELŐZMÉNYEK

A kanadaiak második meccse nagy iramban kezdődött, hiszen az első negyed 11 gólt hozott, Kanada 7–4-re lépett el. Új-Zéland ugyan a második negyedet 3–1-re megnyerte, de ennél közelebb már nem tudott zárkózni, a térfélcsere után Kanada egy 3–0-s sorozattal válaszolt és lezárta a lényegi kérdéseket.

Az óceániai csapat bár a hajrában igyekezett felzárkózni, csak kozmetikázni tudott az eredményen. 13–11