Az a huszonnyolc század... Gyurta Dániel fő száma sem sikerült

2017.07.27. 09:29
Huszonnyolc századdal maradt le a férfi 200 méteres mellúszás elődöntőjéről Gyurta Dániel, aki összesítésben a 17. helyen végzett az előfutamok során. Bernek Péternek és Telegdy Ádámnak már jobban sikerült a 200 m hát, fiatal úszóink a második és a nyolcadik helyen biztosították részvételüket az esti elődöntőben. Gyurinovics Fanni és Sebestyén Dalma ugyan mindent megtett, de a továbbjutáshoz sajnos ez is kevés volt, ellenben a női 4x200-as gyorsváltó a hetedik helyen bejutott az esti fináléba. (Fotók: Koncz György)

18.34:
női 200 m pillangó, döntő (Hosszú Katinka, Szilágyi Liliána)
18.50:
női 200 m mell, elődöntő
19.04:
férfi 200 m hát, elődöntő (Bernek Péter, Telegdy Ádám)
19.16:
női 4x200 m gyorsváltó, döntő (Magyarország)

NŐI 100 M GYORS

Első magyarként ifjúsági Európa-bajnokunk, a 15 esztendős Gyurinovics Fanni csobbant vízbe a női 100 méteres gyorsúszás hatodik előfutamában. A világbajnokság legfiatalabb versenyzőjének ez volt az első – és egyetlen – egyéni száma a viadalon, korábban a 4x100 méteres női gyorsváltó tagjaként sajnos nem jutott be a döntőbe, mindössze hat tizeddel csúsztunk le a még finálét érő nyolcadik helyről.

Gyurinovics Fanni a kilences pályán versenyezve 55.86-os idővel a kilencedik helyen csapott célba a tíz versenyzőből, négy tizeddel maradt el egyéni legjobbjától. Ezzel a 28. helyen végzett összesítésben – körülbelül másfél másodperccel maradt le a továbbjutásról –, de tapasztalatszerzésnek kiváló volt.

Nagyon elfáradtam. Egy óra múlva még vár rám egy nagy feladat, mert kétszáz métert úszom gyorson a váltóval.

NŐI 100 M GYORS, ELŐFUTAM
1. Sarah Sjöström (Svédország) 53.01
2. Pernille Blume (Dánia) 53.13
3. Simone Manuel (Egyesült Államok) 53.17

28. GYURINOVICS FANNI (MAGYARORSZÁG) 55.86

FÉRFI 200 M HÁT

A következő számban két magyar állt rajtkőre, Bernek Pétert és Telegdy Ádámot is egyaránt az utolsó, ötödik előfutamba sorolták be. Az egyes és a kettes pályán versenyző Bernek és Telegdy közül előbbi kapta el jobban a rajtot, és az első ötven méter végén az első helyen fordult, míg Telegdy a hetediken. Százon továbbra is rövid pályás világbajnokunk vezetett, az olimpiai aranyérmes Ryan Murphy csak a végén tudta megelőzni.

Nem számított, Bernek így is a második (!) legjobb idővel – 1:56.53 – jutott be az esti eldöntőbe, míg a végül negyedik helyen célba érő Telegdy összesítésben a nyolcadikként végzett, így mindkét magyar továbbment. Jár a gratuláció a fiúknak, Bernek szinte végig dominált, és Murphy csak nagy hajrával tudta utolérni. Telegdy szintén magabiztosan lett elődöntős.

Bernek Péter az előfutamot követően elmondta: a döntőbe jutáshoz este országos csúcsot kell úszni (ő tartja a rekordot, 1:55.88), és ez is a célja. Az előfutamban hét tizeddel maradt el tőle, úgyhogy nem lehetetlen küldetésről beszélünk. Telegdy bő másfél másodpercre volt Bernek csúcsától.

Próbáltam erősen kezdeni. Volt tartalékom a végén, de talán túl erős volt a kezdés. Ilyen közönség előtt nem lehet máshogy kezdeni. Délután lassabban kell úsznom a száz méteren öt-hat tizeddel. Ez most fájt, de fájnia kellett

– mondta Bernek, akit Telegdy egészített ki néhány gondolattal.

Eszméletlen a közönség. Az első száz métert meg sem éreztem, vitt az adrenalin, és kirázott a hideg. Nem vagyok nagy reggeli úszó, de elégedett vagyok.

FÉRFI 200 M HÁT, ELŐFUTAM
1. Ryan Murphy (Egyesült Államok) 1:56.11
2. BERNEK PÉTER (MAGYARORSZÁG) 1:56.53
3. Danas Rapsys (Litvánia) 1:56.67

8. TELEGDY ÁDÁM (MAGYARORSZÁG) 1:57.41

NŐI 200 M MELL

Sebestyén Dalma úgy vágott neki a női 200 méteres mellúszásnak, hogy már az elődöntő is nagyon szép eredmény lenne a részéről. A második futamban induló magyar egyetlen számát nagyszerűen kezdte, ötven méternél a második helyen fordult, sajnos a fél távnál visszacsúszott a hatodik pozícióba. Húszéves úszónőnk a hetedik lett a futamában – összesítésben a 22., így nem jutott elődöntőbe –, de a szégyenkezésre nincs oka, 2:29.35-tel az idei legjobbját úszta.

Próbálkoztam nagyon, de amilyen fél év van mögöttem, nem meglepő az időeredmény. Mindent kiúsztam magamból, és mindent megtettem. A közönség fantasztikus, nagyon köszönöm nekik. Remélem, a következő szám jobb lesz.

NŐI 200 M MELL, ELŐFUTAM
1. Molly Renshaw (Nagy-Britannia) 2:24.03
2. Lilly King (Egyesült Államok) 2:24.28
3. Taylor McKeown (Ausztrália) 2:24.31

22. SEBESTYÉN DALMA (MAGYARORSZÁG) 2:29.35

FÉRFI 200 M MELL

Gyurta Dániel fő számában, a 200 méteres mellúszásban az eddigi csalódásokat – 100 méter mellen nem jutott elődöntőbe, míg a vegyes váltó csapatot kizárták – szerette volna javítani. Olimpiai bajnokunk szokásához híven szolidan kezdett, hogy nagy hajrába kezdjen, ez azonban sajnos elmaradt. A futamában hatodik helyen végző Gyurta (2:11.28) körülbelül két és fél másodperccel maradt el a futamgyőztestől, és mivel az utolsó futam szoros versenyt és jobb időket hozott, a magyar úszó sajnos csak a 17. lett – mindössze 28 századdal maradt el a holtversenyben 15. úszóktól –, és lemaradt az elődöntőről.

Gyurta Dániel értékelését itt olvashatja el!

FÉRFI 200 M MELL, ELŐFUTAM
1. Anton Csupkov (Oroszország) 2:08.23
2. Ross Murdoch (Nagy-Britannia) 2:08.98
3. Watanabe Ippej (Japán) 2:09.30

17. GYURTA DÁNIEL (MAGYARORSZÁG) 2:11.28

NŐI 4X200 M GYORSVÁLTÓ

A Késely Ajna, Verrasztó Evelyn, Jakabos Zsuzsanna, Gyurinovics Fanni összeállítású magyar csapat – Kapás Boglárka nem vállalta az indulástszámára reális célkitűzésnek tűnt a fináléba kerülés, különösen annak fényében, hogy csak két nemzetet kellett megelőzni az előfutamban.

Ez sikerült is, az utolsóként úszó Gyurinovics Fanni hetedikként csapott célba, így biztosítottuk a helyünket a csütörtök esti döntőben. Amelyben már Hosszú Katinka is indul, háromszoros olimpiai bajnokunk ugyanis átveszi Gyurinovics helyét, így Késely, Verrasztó és Jakabos mellett ő lesz a magyar csapat negyedik tagja.

Késely Ajna:

Nem volt rossz. Bár 1500 után kétszázat úszni… Lassúnak éreztem magam a bemelegítés során, de aztán összeszedtem magam. Mindenki a legjobb formában volt, és ez szerintem jó lesz a döntőre.

Verrasztó Evelyn:

Nagyon örülök. Ki akartam javítani az olimpián történteket. Jobban úsztam, mint két nappal ezelőtt, és elnézést szeretnék kérni a korábbi nyilatkozataimért, de én ilyen vagyok. Nagyon jól úsztak a lányok, szóval nagyon boldog vagyok.

Gyurinovics Fanni:

Borzasztóan rosszul esett, nagyon fájt az úszás. Soha nem úsztam ennyit reggel, szóval nem vagyok szomorú.

Jakabos Zsuzsanna:

Egyéni csúcsot úsztam, amiért nagyon boldog vagyok. Nagyon örülök, hogy bekerültünk a döntőbe. Meglátjuk, ott hogy állunk fel, és milyen lesz. De a döntő volt az elsődleges cél.

NŐI 4x200 M GYORSVÁLTÓ, ELŐFUTAM