A 2021/2022-es évad eseménydúsan és eredményesen alakult a magyar utánpótlás rövid pályás gyorskorcsolyázók számára, hiszen a fiatalok közül páran a felnőttválogatottban is komoly szerephez jutottak, többen pedig a korosztályos eseményeken csillogtatták a tudásukat, gondoljunk csak az érmeket hozó junior-vb-re és EYOF-ra.
Pihenésre csak egy bő hónap jutott, májusban ugyanis már elkezdődött az alapozás, különböző felmérések és kéthetes edzőtábor szerepelt a juniorok programjában. A korosztály a nyár végén Bormióban állomásozott, amivel az évadnyitó Olimpiai Reménységek Versenyére készültek fel; az eseményen a 16 éves Major Dominik duplázott, aki nem sokkal később a felnőttválogatottban is szerepet kapott, a hollandiai teljesítményével pedig a csapat edző-menedzsere, Bánhidi Ákos elismerését is kivívta.
Azonban nem lehet elmenni a válogatottban az elmúlt időszakban történő személyi változások mellett sem; Burján Csaba és Oláh Bence visszavonultak, míg a Liu testvérek országot váltottak.
„Olimpia utáni szezonban vagyunk, a felnőtteknél pedig létszámhiány keletkezett, amit általában az olimpiai keret alól, a fiatalokból válogatva töltünk fel – mondja Telegdi Attila, a MOKSZ fejlesztési igazgatója. – Ezt most is megtettük, a lehetőséget kapó juniorok pedig a korosztályuk mellett a felnőttekkel is edzenek, természetesen az életkoruknak megfelelő programmal, terheléssel. Érdekes szituáció, először dolgozunk így, két fronton velük, de bízunk benne, hogy ezzel még hatékonyabban segítjük a fejlődésüket. A fiatalokra tehát a felnőttválogatott legfontosabb versenyein is számítunk, de a korábbiakhoz hasonlóan a korosztályos események – mint például a junior-vb és az EYOF – is kiemelten fontosak lesznek. Hosszú építkezés elején állunk, a folyamat során pedig a személyi változások miatt még több fiatalt építhetünk be a felnőttek közé, akik a következő olimpián akár szerephez is juthatnak. ott a lehetőség, hogy komoly magasságokig jussanak. Több komoly tehetség is várja, hogy bizonyíthasson, ám jelenleg arra kell a leginkább figyelnünk, hogy ne terheljük túl őket. Nem siettetjük a folyamatokat, azt szeretnénk, ha a versenyzőink felnőtt korra érjék el a genetikai potenciáljuk csúcsát.”
A célok tehát megvannak, a helyzet azonban a keretben történő személyi változásokon túl sem könnyű, hiszen a gazdasági válság a korcsolyázókat is rosszul érinti.
„Biztos vagyok benne, hogy minden sportág érzi a probléma hatását, a miénk viszont különösen energiafüggő, így kijelenthető: nagyon nehéz a helyzetünk. A legfontosabb versenyeken igyekszünk ott lenni, a már említett junior-vb és az EYOF biztosnak tűnik, az Universiade később dől majd el. Komoly pénzügyi nehézségeket idéz elő a válság, a mindennapi lét is megkérdőjeleződik ilyenkor, terveznünk viszont kell. A hazai versenyek sincsenek egyszerű helyzetben, létesítmények zárnak be, emellett a Városligeti Műjégpálya nyitvatartása is kérdéses: ha minden igaz, az esztendő végéig használhatjuk majd, a következő év viszont bizonytalan, emiatt próbáljuk átszervezni novemberre és decemberre az eseményeinket. Ez persze a nagypályás gyorskorcsolyázókat is érinti, úgyhogy nem könnyű a helyzet, de bízom benne, hogy a lehetőségekhez képest a legjobban alakul a következő időszak.”
További korosztályos hírekKORCSOLYASPORTOKBANa sportági aloldalunkon.