Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huA fiú teniszezők mezőnyében 16 évesen anemzetközi élvonalba vágyó fiataloknak már meg kell mutatniuk, hogynagy dolgokrais képesek. És bár az utánpótlás-nevelés egyik legfontosabb aranyszabálya, hogy tiszteletben kell tartani az egyéni fejlődésben rejlő különbségeket, néhány statisztikai támpontot mindenki esetében érdemes figyelembe venni.Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huA fiú teniszezők mezőnyében 16 évesen anemzetközi élvonalba vágyó fiataloknak már meg kell mutatniuk, hogynagy dolgokrais képesek. És bár az utánpótlás-nevelés egyik legfontosabb aranyszabálya, hogy tiszteletben kell tartani az egyéni fejlődésben rejlő különbségeket, néhány statisztikai támpontot mindenki esetében érdemes figyelembe venni.
Velcz Zsomboréppen ebben a kritikus életkorban járt idén, és hatalmas lépéseket tett abba az irányba, hogy felhívja magára a figyelmet. Tavaly a junior-világranglista 1140. helyén zárta az évet, idén viszont a 233.-on fejezi be a szezont. Ezzel a szövetség A-keretes versenyzője lett. Az idei évre számokban kitűzött eredményt, vagyis a top 300-at alaposan túlteljesítette, ám edzője,Papp Sándorszerint nem csak ezt kell kiemelni tanítványa teljesítményével kapcsolatban.
– Minden nagy bajnok egy kicsi győzelemmel lép rá a csúcsig vezető útra – jelenti ki a szakember, aki az utóbbi időszakban szorosabbra fűzte kapcsolatát a városmajori Budai Tenisz Centrummal, ahol képzési- és oktatási felelősként erősíti a szakmai csapatot. Nem megfeledkezve a Match-Point TC-nél leigazolt 60-70 fős csoportjáról, akikről a jövőben is a korábbiakhoz hasonlóan fog gondoskodni. Kiemelt versenyzőként azonban Velcz Zsombor az egyik, akire a legtöbb idejét áldozza. – Statisztikai tények bizonyítják, hogy tizenhatéves korban legalább egy négyes kategóriájú ITF-versenyt meg kell nyernie annak, akinek igazán nagy céljai vannak. Zsombor életében tehát fontos pillanat volt, hogy november végén sikerült az első egyes győzelemért járó trófeát a magasba emelnie.
A szakember szerint tanítványa idei szezonjában a Fülöp-szigeteki győzelem csak az utolsó nagy állomás volt. Az idáig elvezető úton három hasonlóan fontos lépést tettek meg, amelyek megalapozták az idény végi sikert. Az első lépcsőfok a moszkvai egyéni Európa-bajnokságonFajta Péteroldalán párosban nyertezüstéremvolt. A második a budapesti junior Davis Kupán szerzettjátéktapasztalat, a harmadik pedig érdekes módon a felnőtt Ob-nHerman Benedektőlelszenvedettvereség.
– Meccs után mindig hagyok időt a játékosomnak és magamnak is arra, hogy átgondoljuk a történteket, ám e rövid reflexiót követően nagyon komoly beszélgetést folytattam Zsomborral – idézi fel a nyárvégi történéseket Papp Sándor. – Elmagyaráztam neki,mit várok el tőle a hozzáállás, a játék és a versenyzés terén. Jó időben, jó helyen ejtettük meg ezt az eszmecserét, ráadásul mindenre nyitott volt. Ezt követően szemmel látható volt a pozitív változás,egyre jobban tudtunk az edzéseken is készülni. A technikai képzésen túl a fejével is sokat foglalkoztam.
Papp öt éve dolgozik Velcz Zsomborral. Kettejük példája erősíti azt a szabályt, miszerint a gyakori edzőváltás gyermekkorban inkább káros, mint hasznos gyakorlat. A szakember szerint azonban a szoros, bizalmialapon működő kapcsolat semmit sem érne, ha Zsombor szülei nem lennénekpartnerekaz együttműködésben.
– A nehéz időszakokban, a hullámvölgyek idején ugyanúgy bíztam benne, mint most, a sikerek idején – jellemzi tanítványához fűződő viszonyát Papp Sándor. – Azonnal láttam benne a tehetséget, és annak a lehetőségét, hogy ATP-játékos legyen belőle. A mostani sikersorozat a többéves kemény munka gyümölcse.
Velcz már októberben az Alfa TI Cup-on megnyerhette volna azt a bizonyos első G4-es tornáját. A döntőben azonban megremegett a keze, és három szettben veszítettVörös Mátétól.
– Nagy volt a teher a vállamon, és még nem tudtam elviselni a finálé feszültségét – emlékszik vissza a Match-Point TC 16 éves játékosa az elveszített döntőre. – Én egyébként úgy gondolom, hogy egy héttel korábban, Marokkóban volt az igazi fordulópont. Azt a finálét sem sikerült megnyernem, de az volt az igaziáttöréspillanata. A Fülöp-szigeteki győzelemnek nagyon örültem, itt volt már az ideje. Kemény év lesz a következő, hiszen a célom a korosztályos top száz, később pedig már az első ötven-hatvanban is lehet a helyem. Minden vágyam, hogy végre junior Grand Slameken indulhassak.
Papp Sándor fejében már összeállt a jövő évi program. Az elsőcél egy 3-as kategóriás verseny megnyerése, ezt követően próbálkoznának erősebb viadalokkal, a mostantól bevezetésre kerülő új ITF World Tour-sorozatba is belekóstolnának.
Ami a szakmai feladatokat illeti, most három hónaposerőnlétiprogramot kell Zsombornak teljesítenie, miközben a mozgékonyságával, lábmunkájával és az ütések befejezésével is sokat fognak foglalkozni. Szervájának erősségében idén ugyan sokat fejlődött, de ezt nem követte automatikusan az a reflex, hogy az így visszajövő kihasználható labdákat gyorsan, egy-két ütéssel be is fejezze. Ennek begyakorlása is a jövő esztendő egyik fontos feladata lesz.
Edző és tanítványa kiemelkedően sikeres évet zárt 2018-ban. Velcz Zsomborban mégis maradt némi keserűség:
– Sokat beszélgettünk Fajta Petivel a junior Davis Kupáról. Mindketten úgy érezzük, többet is ki tudtunk volna hozni magunkból. Ez az egy dolog, amit az elmúlt évvel kapcsolatban sajnálok.
További korosztályos hírekTENISZBENa sportági aloldalunkon.