Munkatársainktól – utanpotlassport.huA világ legjobb korosztályos sportolói érkeznek hazánkba 2019-ben is. A legjobban várt világ- és Európa-bajnokságokat gyűjtöttük össze, és harangozzuk be – szigorúan időrendi sorrendben.Munkatársainktól – utanpotlassport.huA világ legjobb korosztályos sportolói érkeznek hazánkba 2019-ben is. A legjobban várt világ- és Európa-bajnokságokat gyűjtöttük össze, és harangozzuk be – szigorúan időrendi sorrendben.
U18-AS DIVÍZIÓ I/B JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, SZÉKESFEHÉRVÁR, ÁPRILIS 14–20.
Legutóbb 2016-ban adott otthont korosztályos jégkorong-világbajnokságnak Magyarország. Akkor nagyon szépen végződött a történet, mivel a káposztásmegyeri Jégpalotában a magyar U20-as válogatott kiharcolta a feljutást a divízió I/A csoportba, vagyis a világ legjobb tizenhat csapata közé.
Ezúttal a két évvel fiatalabb, ifjúsági korosztály lesz soron, és nem a fővárosban, hanem a hazai jégkorongsport talán legnagyobb fellegvárának számító Székesfehérváron rendezik a tornát, így érdeklődésből aligha lesz hiány.
A magyar csapat mellett az I/A-osztályból kiesett szlovén, az osztrák, a japán, az olasz és a frissen feljutott brit alakulat szerepel majd április közepén az ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokban, a lebonyolítás pedig a szokásos lesz: teljes körmérkőzés, az első feljut, az utolsó kiesik.
Utánpótlás-eseményeken mindig nehéz megjósolni az esélyeket. Részint azért, mert évről évre cserélődnek a korosztályok képviselői, részint pedig azt sem lehet tudni, a riválisok mennyire érkeznek erős alakulattal. No meg roppant kiegyenlített a nemzetközi mezőny, gyakorlatilag nem létezik egyértelmű párosítás. A hazai Négy Nemzet-tornát követően azonban már Svasznek Bence, a korosztályos csapat vezetőedzője is kimondta: cél a feljutás!
JUNIOR TORNA-VILÁGBAJNOKSÁG, GYŐR, 2019. JÚNIUS 27−30.
Sportágtörténeti eseménynek ad otthont jövő nyáron a Rába-parti város, hiszen utánpótláskorú tornászok számára korábban soha sem rendeztek világbajnokságot – holott az első felnőtt vb-t már 1903-ban lebonyolították. Mivel az ötlet maga is magyar részről született meg, nem véletlen, hogy a világ legjobb fiatal tornászai előszöréppen hazánkban adnak majd egymásnak randevút. A vb-rendezés jogának megszerzését ennek ellenére hosszas lobbizás előzte meg.
A hazai szövetség főtitkára, Altorjai Sándor dédelgetett álma volt e korosztály számára hiánypótló erőpróba életre hívása, hiszen az ifjúsági Európa-bajnokságra két, az ifjúsági olimpiára négy, a színvonalában harmadik helyre sorolható EYOF-ra kétévente került sor, s így rendre nívós nemzetközi verseny nélkül maradtak bizonyos évjáratok. A nemzetközi szövetség (FIG) 2017-ben új elnököt választott a japán Vatanabe Morinari személyében, a tavalyi kontinensviadalon pedig a magyar szakemberek előadták neki javaslatukat. A kedvező fogadtatásra dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár elvi támogatása volt a válasz, ez pedig végérvényesen a magyar rendezés felé billentette a mérleg nyelvét.
Hosszas egyeztetéseket követően a FIG végül a magyar szakmai programot fogadta el. Ennek értelmében a Buenos Aires-i ifi olimpián részt vett 36 ország állíthat ki 3-3 fős csapatot, az egyéni versenyre pedig a tagországok egy-egy tornászukat nevezhetik be. Összességében így a világ 70-80 nemzete vehet majd részt a tavalyi EYOF helyszíneként már vizsgázott győri tornacsarnokban.
Az esélyeket illetően csak a fiúk mezőnyében lehet már most jóslásokba bocsátkozni, hiszen az idén nemzetközi szinten remeklő Balázs Krisztián még jövőre is utánpótláskorú lesz, tőle reálisan elvárható, hogy az élmezőnyben végezzen. A lányoknál viszont generációváltás következik jövőre, a most belépő fiatalokról pedig még nem lehet biztosan megmondani, hol is a helyük a világ legjobbjai között.
U19-ES LEÁNY KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, GYŐR, JÚLIUS 11–21.
Még frissek az emlékek a nyári debreceni női U20-as kézilabda-világbajnokságról. Amellett, hogy a magyar válogatott megszerezte története első korosztályos vb-aranyát, még sok szempontból volt igen sikeres az esemény.
Például azért, mert – utánpótlás-versenyeken szinte egyedülálló módon – sikerült megtölteni a Főnix Csarnokot. Az utolsó meccseken hatezer ember tombolt a lelátón Háfra Noémiék góljai után, éppen úgy, mintha a nagyok játszottak volna. Hasonló várakozásaink lehetnek a jövő júliusi, győri leány U19-es Európa-bajnokság kapcsán, ugyanis a Rába-parti városban talán még népszerűbb a sportág, mint a hajdúságiaknál, vagyis a telt ház az Audi Arénában is garantáltnak ígérkezik.
A debreceni vb huszonnégy résztvevőjével szemben az Európa-bajnokságra csak tizenhat csapat érkezik, ami valószínűleg azt eredményezi, hogy kevesebb lesz a nagy különbségű győzelem, az együttesek tudásszintje közelebb állhat egymáshoz.
Az esélyekről pedig talán elég leírni a társaság eddigi eredménysorát. 2016-ban Győrben EYOF-győzelem, a szlovákiai Eb-n harmadik hely, az idei augusztusi U18-as világbajnokságon pedig a végig remeklő együttes a döntőben az oroszokkal szemben alulmaradva ezüstérmet nyert.
A kivételesen ígéretes korosztály tagjai Győrben már aligha elégednének meg ennyivel. S ha sikerül folytatniuk a világversenyeken eddig mutatott sormintát, akkor a bronz és ezüst után a jövő nyáron aranynak kell következnie.
JUNIOR ÚSZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST, AUGUSZTUS 20–25.
Két évvel ezelőtt, a legutóbbi junior úszó-világbajnokságon megszerezte a magyar küldöttség az ország történetek első sportági korosztályos vb-aranyérmét. Sőt, egyszerre mindjárt ötöt. Az indianapolisi viadalon ezzel – no meg mellette nyolc ezüst- és három bronzéremmel – a negyedik helyen zárt a válogatott az éremtáblázaton, megelőzve többek között az oroszokat.
A jövő nyár végén a 2017-es felnőtt-vb helyszínén, a Duna Arénában szurkolhatunk majd újabb magyar elsőségeknek, dobogós helyezéseknek. Óriási mezőnyre van kilátás a sportág fő korosztályos eseményén, tekintve, hogy a két évvel ezelőtti viadalon száz ország csaknem ezer versenyzője vett részt.
Bár nagyok a várakozások, annyi biztos, hogy az elmúlt években az érmeket halmozó Milák Kristóf és Késely Ajna nem indul már a versenyen, mint ahogyan kiöregszik a korosztályos sportból a háromszoros junior Európa-bajnok Kalmár Ákos is.
Aggodalomra azonban így sincs ok. Marad a mezőnyben ugyanis a junior Eb-aranyérmes és ifjúsági olimpiai bajnok Berecz Blanka, vagy éppen a még mindig nem utolsó éves, de már kontinensbajnoki éremmel büszkélkedő Zombori Gábor és Hatházi Dóra, azaz biztosítottnak látszik, hogy az aréna és a magyar válogatott is készen áll a világ legjobbjainak fogadására.
U23-AS BIRKÓZÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST, OKTÓBER 28.–NOVEMBER 3.
Farkas Tibor, a birkózók főtitkára szerint hatvan országból hatszáz versenyző érkezhet Budapestre, az U23-asok világbajnokságára október és november fordulóján. A korosztályos csúcsviadal újabb hatalmas magyarországi eseménye lesz a birkózásnak, amelynek felnőtt vébéjét nemrég rendezték meg fővárosunkban.
„Az utánpótlás-vb ugyan sem az anyagiak, sem más feltételek tekintetében nem mérhető a nagyok világbajnokságához, ezzel együtt kiemelkedően fontos a sportág és a magyar birkózás számára egyaránt” – mondta a főtitkár.
Közlése szerint a korosztályos vébén 30 súlycsoportban három fogásnem küzdelmeit rendezik meg: a nőkét, illetve a férfiaknál a kötött- és a szabadfogásúak versenyeit.
„A cél: minden kategóriában legyen versenyzőnk, bár a legutóbb jól teljesítők szinte mind feljebb léptek, kinőtték a korosztályt” – fogalmazott, megemlítve, hogy néhány „dobogógyanús” kiválóság így is lesz a magyar csapatban.
„Érmeket, érmet elsősorban kötöttfogásban várunk, legfőképpen Lévai Tamástól, aki még megmaradt az idei garnitúrából. A feltörekvő juniorok, így Győri Alex vagy Vátzi Bálint esélyesek lehetnek a dobogóra. A lányoknál Szél Anna elsőéves juniorként állhat majd rajthoz – mert meggyőződésem, hogy kiharcolja az indulási jogot –, és aztán csodát tehet, éremközelbe kerülhet.”
A vb helyszínét még nem véglegesítették, több jelölt is akad, de a legvalószínűbb az, hogy a BOK-csarnok, azaz a volt Syma-csarnok lesz a befutó.