Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 pillangón!; Hosszú 200 vegyesen 7. lett

Murányi DomonkosMurányi Domonkos
2021.07.28. 03:18
Milák Kristóf új olimpiai csúccsal, 1:51.25 perces idővel olimpiai bajnok 200 méteres pillangóúszásban a tokiói ötkarikás játékokon! Kenderesi Tamás hét századdal maradt le a dobogóról, negyedik lett. Németh Nándor a hetedik idővel döntős 100 gyorson, Kapás Boglárka a harmadik legjobb időeredménnyel 200 női pillangón. Hosszú Katinka 200 méter vegyesen a szám címvédőjeként a hetedik helyen végzett.
Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 pillangón (Fotó: Tumbász Hédi)
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!
Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 pillangón (Fotó: Tumbász Hédi) A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

TOKIÓ 2020, ÚSZÁS
DÖNTŐK, ELŐDÖNTŐK (a magyar érdekeltségű versenyszámok)
férfi 100 m gyors
(elődöntő) – Németh Nándor a 3. helyen végzett futamában, és a 7. legjobb idővel bejutott a döntőbe
férfi 200 m pillangó (döntő) – Milák Kristóf olimpiai csúccsal olimpiai bajnok, Kenderesi Tamás a 4. lett
női 200 m pillangó (elődöntő) – Kapás Boglárka a 2. lett futamában, és a 3. legjobb idővel döntős

13.07: férfi 200 m vegyes (Kós Hubert)
13.31: női 4x200 m gyors váltó (Magyarország)

Milák Kristóf megcsinálta! Huszonegy éves úszónk, a szám világ- és Európa-bajnoka toronymagas esélyesként ugrott vízbe a 4-es pályán a 200 méteres pillangóúszás döntőjében, melynek első 50 métere után világcsúcsrészidőn belül, 24.48 másodperces idővel fordult az első helyen. A 2-es pályán a riói bronzérmes Kenderesi Tamás úszott, aki úgy jutott be a fináléba, hogy az elődöntős futamában kedden 150 méternél a nyolcadik helyen fordult. Fél távnál Milák visszacsúszott a harmadik helyre Chad le Clos és Federico Burdisso mögé, de csak kevesebb mint két tized volt a hátránya az első helyezetthez képest.

Aztán Milák robbantott! Százötven méter után már csaknem egy másodperccel vezetett Burdisso előtt, végül pedig a többieket két és fél másodperccel lehagyva, új olimpiai csúccsal, 1:51.25-ös időeredménnyel végzett az élen. Szenzációs úszás volt, főleg az utolsó 50-75 méter. Ez idő alatt Kenderesi megint hatalmasat hajrázott, két pozíciót javított az utolsó ötvenen, de hét századmásodperccel lemaradt a dobogóról, negyedik lett – amit nagyon csalódottan élt meg.

Milák Kristóf kollekciója tehát teljes: a 2019-es világ-, valamint a 2018-as és a 2021-es Európa-bajnoki címe után most már az olimpián is ő a 200 méteres pillangóúszás bajnoka!

MILÁK KRISTÓF OLIMPIAI BAJNOK

A nap másik magyar vonatkozású döntőjében, női 200 vegyesen Hosszú Katinka az 1-es pályán úszott, mert csak a hetedik legjobb idővel került be a fináléba. Háromszoros olimpiai bajnokunk, a szám címvédője végig az utolsó két helyen haladt, végül hetedikként csapott célba, csaknem négy másodperccel lemaradva az aranyérmes japán Ohasi Jui mögött. Érdekesség, hogy Hosszú riói ideje (2:08.13) most is olimpiai bajnoki címet ért volna. De azóta eltelt öt év, s ez nem a magyar sportolónak dolgozott.

Férfi 100 gyorson az elődöntőben Németh Nándor szenzációs teljesítményt nyújtott, új országos rekordot úszva (47.81) a hetedik legjobb idővel bejutott a csütörtöki fináléba, amelyre magyar idő szerint 4.37 órától kerül sor. A női 200 pillangó középdöntőjében a szám világbajnoka, Kapás Boglárka a harmadik legjobb időeredményt érte el (2:06.59) – a kínai Csang Jü-fej (2:04.89) verhetetlennek tűnik –, így ő is továbbjutott, döntőjét csütörtök hajnali 4.28-kor, közvetlenül Németh fináléja előtt rendezik.

SZÁMRÓL SZÁMRA

NŐI 200 VEGYES

Hosszú Katinka már a medencénél, jön a döntő többi résztvevője is. Kezdődik! Hosszú Katinka, a szám címvédője az 1-es pályán. Hosszú a nyolcadik helyen fordult 50-nél a pillangó után. Száz után is a nyolcadik a magyar hölgy. Mellen még jobban leszakadt Hosszú a mezőnytől. Gyorson javított egy pozíciót, Hosszú Katinka a hetedik. Olimpiai bajnok a 400-at is megnyerő japán Ohasi Jui (2:08.52). Hosszú ideje 2:12.38 perc.

NŐI 200 M VEGYES
1. Ohasi Jui (Japán) 2:08.52
2. Alex Walsh (Egyesült Államok) 2:08.65
3. Kate Douglass (Egyesült Államok) 2:09.04

7. Hosszú Katinka (MAGYARORSZÁG) 2:12.38

A férfi 200 mell elődöntői után, de még a női 200 vegyes döntője előtt következik a férfi 200 pillangó eredményhirdetése, a dobogó legfelső fokán Milák Kristóffal. A 21 éves magyar sportoló átvette a jól megérdemelt aranyérmét, hamarosan következik Hosszú Katinka döntője.

Milák Kristóf és olimpiai aranyérme (Fotó: Tumbász Hédi)

NŐI 200 PILLANGÓ

Kapás Boglárka a harmadik helyen fordult 25 méternél a második előfutamban. Fél távnál is a harmadik, a kínai Csang Jü-fej már több mint egy testhosszal vezet. Kapás 150-nél is a harmadik. A magyar lány végül második lett, és a harmadik idővel döntős! A másik futamból csak az első helyezett amerikai Hali Flickinger előzte meg Kapást. Csang verhetetlennek tűnik.

NŐI 200 M PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ
1. Csang Jü-fej (Kína) 2:04.89
2. Hali Flickinger (Egyesült Államok) 2:06.23
3. Kapás Boglárka (MAGYARORSZÁG) 2:06.59

Kapás Boglárka a harmadik idővel döntős 200 pillangón (Fotó: Tumbász Hédi)

FÉRFI 200 PILLANGÓ

Következik Milák Kristóf és Kenderesi Tamás a 200 pillangó döntőjében! Milák a 4-es, Kenderesi a 2-es pályán. Kettejük között a dél-afrikai Chad le Clos, az 5-ösön a brazil Leonardo de Deus. Elindultak! Milák 24.48-cal kezd, világcsúcsrészidőn belül vezet 25 méter után. Fél távnál Le Clos az élen, Burdisso a második, Milák a harmadik, de két tizeden belül az első három. 150-nél már Milák vezet, és most már csaknem egy másodperccel veri a második Burdissót! Beértek, vége! Milák Kristóf olimpiai csúccsal, 1:51.25-tel olimpiai bajnok! Kenderesi Tamás 1:54.52-vel a negyedik, hét századdal lemaradva a harmadik Federico Burdissótól. A japán Honda Tomoru az ezüstérmes. Le Clos az ötödik.

FÉRFI 200 M PILLANGÓ, DÖNTŐ
1. Milák Kristóf (MAGYARORSZÁG) 1:51.25 – olimpiai csúcs

2. Honda Tomoru (Japán) 1:53.73
3. Federico Burdisso (Olaszország) 1:54.45
4. Kenderesi Tamás (MAGYARORSZÁG) 1:54.52

Milák Kristóf a második 100 méteren faképnél hagyta a mezőnyt (Fotó: Tumbász Hédi)

FÉRFI 100 GYORS

Az első elődöntőt az amerikai Caeleb Dressel 47.23-mal nyerte meg, az olasz Alessandro Miressi (47.52) lett a második, a dél-koreai Hvang Szun Vu (47.56) a harmadik. A második futamban következett Németh Nándor. A 21 éves magyar fiú 23.22-vel fordult 50 méternél, majd szenzációs második ötvenet úszva a harmadik helyen csapott célba. Időeredménye 47.81 másodperc, új országos csúcs! Németh a 7. idővel döntős 100 gyorson, szenzációs teljesítmény! Csütörtökön az 1-es pályán úszik majd a fináléban.