Csak az eleje volt szoros, Manherczék legyőzték az Egyesült Államokat

2021.07.31. 06:49
Megy a harc Pásztor és Bowen között (Fotó: Mirkó István)
Nem mintha kérdéses lett volna, de bejutott a negyeddöntőbe a férfi vízilabda-válogatottunk, miután kiváló harmadik negyedére építve 11–8-ra nyert az Egyesült Államok ellen. Hétfőn az Olaszország elleni rangadóval zárjuk a csoportkört.

TOKIÓ 2020
FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
A-CSOPORT
EGYESÜLT ÁLLAMOK–MAGYARORSZÁG 8–11 (1–2, 3–3, 0–3, 4–3)
MAGYARORSZÁG:
NAGY V. – MANHERCZ 3, Varga Dénes 2, Erdélyi, Mezei 1, VÁMOS 2, Jansik Sz.
Csere: Hosnyánszky 1, Pásztor 1, HÁRAI 1, Zalánki, ANGYAL. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
EGYESÜLT ÁLLAMOK:
Wolf – Hooper 1, Cupido 1, Daube 1, Obert 1, BOWEN 2, Irving.
Hooper (24. p.)

Mielőtt a mieink a medencébe ugrottak volna, érdemesnek tűnt áttekinteni a harcteret.
Például az egész mezőnyből, így nyilván a másik, B-csoporton belül is egyedül az általunk a döntőbe várt Spanyolország áll 4/4-gyel. Ebből a négy győzelemből kettő volt rangadó: kezdésnek a címvédő Szerbia (13–12), majd Montenegró (8–6) ellen, a jutalomnak Kazahsztán (16–4), a ráadásnak meg az elvileg középerős Ausztrália (16–5) számított.

Ezután már csak a Horvátország elleni csoportfinálé maradt, de akkorra csoportgyőztes lehet David Martín együttese, ha a mi mai mérkőzésünk után a piroskockások nem győznek Szerbia ellen.
Mindeközben a mi A-csoportunk is bonyolódik, vagy legalábbis a vártnál szorosabban alakul, hiába gondoltuk egyszerűbbnek.

Az előző fordulóban például a minket legyűrő Görögország úgy nyert egyetlen találattal az általunk kitömött Japán ellen, hogy fél perccel a vége előtt fórból szerezte a győztes találatot (közreműködő az Alexandrescu, Putnikovics román, szerb bírópáros). Az pedig óvatosságra intő jel, hogy Olaszország is csak eggyel nyert Amerika ellen, ugyancsak finisbeli (csak éppen másfél percnél szerzett) fórgóllal.

Ezek után jött a mi rangadócskánk, amire Märcz Tamás és a tengerentúliakat irányító szerb kolléga, Dejan Udovicsics is csak egyik kapusát nevezte be: valahogy úgy tűnik, még mindig kisebb kockázat a kezdőkapusra tenni, mintsem kevesebb mezőnyjátékossal indulni a kiállítászuhatagba – következésképp a Dél-Afrika elleni 23–1 alatt pihenő csapatkapitányunk, Varga Dénes visszatért.

Mégsem a gólokról, hanem azok hiányáról szólt az eleje, sokkal több volt a kontrafault. Továbbá, ha nem számítjuk Pásztor Mátyás három másodperccel a kiállítás lejárta után, de még a visszarendeződés előtt szerzett találatát, akkor a két csapat 7/0-s fórmutatóval kezdett (4–3 leosztásban, nem lehettek panaszaink), és egészen pocsék lövéshatékonysággal. Egy ponton úgy álltunk, hogy Zalánki 4/0, Hosnyánszky, Erdélyi és Varga Dénes mind 2/0, összességében meg 12/2... (Szerencsére odaát is 12/3-mal nyitott a céllövölde.)

Mindezek háttérzaját az amerikai kurjongatások szolgáltatták, amivel minden sikeres blokkot nyugtáztak, amiből viszont nálunk is akadt, az ugyancsak hangos Nagy Viktor is jól védett, ezért 3–4-ről 5–4-re fordítva úgy festett, hogy kezd alakulni a dolog – főleg, hogy a harmadikban mi lőttünk hármat, ők a világon semmit, azaz elléptünk néggyel (8–4), és sínre tettük a meccset.

Az amerikaiak 10 perc 54 másodpercnyi hasztalan fel-le úszkálás után tudtak betalálni ismét, ám ennek is csak érdekességfaktora van, jelentősége sokkal kevesebb, mert az eredményből sejthetőnél biztosabban, 11–8-ra nyertünk, és magyar idő szerint hétfő hajnali 4.00-kor Olaszországgal zárjuk a csoportkört.

Vége a mérkőzésnek!

32. perc: magyar fór, Mezei lövését védi Wolf, de utána Hosnyánszki az utolsó másodpercben bebombázza! 8–11

32. perc: Vámost kiállítják, Bowen távolról a magyar kapuba bombáz. 8–10

31. perc: újabb amerikai emberelőny, de könnyen kivédekezzük.

31. perc: magyar emberelőny, Manhercz kihasználja, 7–10

30. perc: Mezeihez játsszuk be a labdát, de nincs ítélet, ismét az amerikaiak támadhatnak.

29. perc: sorozatban a harmadik amerikai gól, Daube lő a kapu jobb oldalába. 7–9

28. perc: emberelőny, de Manhercz a kapust találja el. Amerikai időkérés és emberelőny

27. perc: Zalánki ziccerénél Wolf bravúrral hárít.

27. perc: amerikai emberelőny, Cupido lövése talált kaput. 6–9

26. perc: Obert szépít, a kapufa segítségével. 5–9

26. perc: ötméteres nekünk, Varga Dénes simán bevágja 4–9

25. perc: Erdélyi harmadik kiállítása, de az amerikai támadás sem sikerül

Elkezdődött az utolsó negyed, Erdélyi elhozta a labdát, de nem sikerült újabb gólt szerezni.

3. NEGYED

Vége a negyednek!

24. perc: Hoopert álíltják cserével végleg, túl heves volt. Pásztora lécet találja telibe.

24. perc: magyar kiállítás, Vavic lövését védi Nagy, majd Zalánki blokkolja Daube próbálkozását.

23. perc: elrontják a támadást az amerikaiak, miénk a labda, de nincs újabb gól.

23. perc: Manherczet nem támadják, szenzációs ejtéssel juttatja kapuba a labdát 4–8

22. perc: Hallock centerben háttal a kapunak kísérletezik, de a kapufára tolja.

21. perc: szépen járatjuk a labdát, majd Vámos lő gyönyörűen a kapu bal oldalába. 4–7

21. perc: Daube lövését védi Nagy, majd a visszaúszás során Daube szabálytalankodik, kiállítják. Magyar időkérés.

20. perc: Zalánki lövését blokkolják, majd Hárait állítják ki.

19. perc: Manhercz használja ki, hogy nem támadták, a lövése utat talál az amerikai kapuba. 4–6

19. perc: Nagy Viktor nagyot véd Stevenson emberelőnyös lövésénél.

18. perc: el kellett lőni a labdát, Zalánki távolról nem találja el a kaput.

18. perc: amerikai emberelőny, de eladják a labdát.

17. perc: Angyal szerzi meg a labdát. Varga Dénes még el tudja lőni a labdát a támadóidő lejárta előtt, de fölé.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, elhozzák az amerikaiak Hooper révén.

2. NEGYED

Vége a negyednek, vezetünk!

16. perc: kiállítás Hosnyánszki megy ki, de szerencsére elrontják a fórt, Manhercz megszerzi a labdát.

16. perc: Hárai gyönyörű svédcsavaros lövésével ismét vezetünk! 4–5

15. perc: szerencsére gyorsan egyenlítünk, Vámos lövi el a labdát a blokk mellett, szép találat volt. 4–4

15. perc: amerikai centergól, Hallock leválik a védőről, és simán belövi. 4–3

14. perc: végre megvan az egyenlítés, Varga Dénes pontos lövésével 3–3

14. perc: Cupido tallja el a kapufát.

13. perc: Hosnyánszki találja el a kapufát, majd kiállítás a javunkra, de nem használjuk ki a emberelőnyt, Manhercz lövését blokkolják.

13. perc: amerikai emberelőny, Pásztort állították ki, Hallock pedig kihasználja a fórt 3–2

12. perc: Obert lövése rossz az ellentámadás siorán Zalánki kétszer is lő, de blokkolják.

11. perc: Varga Dénes lövésébe beleér a kapus, sarokdobás jön. Majd kontra, az amerikaiaké a labda.

10. perc: amerikai kiállítás, két blokkolt lövés után harmadszorra már nem sikerül lőni.

9. perc: Zalánki távoli lövését védi Wolf.

9. perc: amerikai emberelőny, ezt most kihasználják Hooper révén. 2–2

9. perc: a ráúszásnak nincs győztese az oldalt bedobott labdát az amerikaiak hozzák el.

1. NEGYED

8. perc: most magyar emberelőny, de a középre játszott labdát Hallock ellopja.

7. perc: újabb amerikai emberelőny, de ismét segít a kapufa Stevenson lövésénél.

7. perc: magyar emberelőny, előbb Zalánki lövését védik, de utána szépen kijátsszuk a labdát oldalra Pásztorhoz, aki a kapuba lő. 1–2

6. perc: Hallock lövését védi Nagy. Utána amerikai emberelőny, de Daube elhibázza a lövést.

5. perc: Pásztor ad középre, Hosnyánszki nem találja el a kaput.

4. perc: Hosnyánszki lövését blokkolják.

4. perc: Alex Bowen távoli lövését Nagy nem tudja védeni 1–1

3. perc: Nagy Viktor véd.

2. perc: újabb kiállítás, Erdélyi megy ki. Az amerikai center a lécre húzta a labdát.

2. perc: kiállítás nálunk, de az amerikaiak kapufára dobják a labdát.

1. perc: Mezei Tamás góljával máris vezetünk! Szépen lefordult Cupidóról, és dobta be a labdát. 0–1

Elkezdődött a mérkőzés! A ráúszásnál Manhercz hozza el a labdát.

A mérkőzés 7.00-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

A nők tornáján már sikerült legyőzni az Egyesült Államokat – nem mindennapi bravúr volt – most a férfiakon a sor.

Ha a papírformának megfelelően az olaszok legyőzik a japánokat, a görögök pedig Dél-Afrikát (de a két döntetlen is belefér), akkor az amerikaiak ellen a döntetlen is elég, hogy matematikailag is biztos legyen a magyar válogatott továbbjutása.

A tokiói olimpián a magyar férfi vízilabda-válogatott eddig három mérkőzést játszott. A görögök elleni 10–9-es vereséget követően meglett a két kötelező győzelem: Japánt 16–11-re, Dél-Afrikát 23–1-re győzte le Märcz Tamás szövetségi kapitány csapata.

A 12-es magyar keretből most a kapus Vogel Soma maradt ki.