Derbigyőzelemmel lett bajnok az FC Barcelona!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.05.14. 20:50
Aranyos gólok szerzője (Fotó: AFP)
Spanyolországban a La Liga 34. fordulójában a városi derbin szerezte meg (4–2-es győzelemmel) a bajnoki címet az FC Barcelona.

SPANYOL LA LIGA
34. FORDULÓ
Espanyol–FC Barcelona 2–4 (0–3)
Barcelona,
RCDE Stadium, 27 360 néző. Vezette: Bengoetxea
Espanyol: F. Pacheco – Gil, Sergi Gómez (Puado, a szünetben), Montes, Cabrera, Oliván (Koleosho, 84.) – Melamed (Espósito, 84.), Darder, Denis Suárez (Calero, a szünetben) – Braithwaite (Pedrosa, 55.), Joselu. Vezetőedző: Luis García
Barcelona:
Ter Stegen – Koundé, R. Araújo (Alba, 62.), Christensen (Alonso, 74.), A. Balde – F. de Jong, Busquets, Pedri (Kessié, 89.), Gavi (Fati, 74.) – Raphinha (O. Dembélé, 62.), Lewandowski. Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Puado (74.), Joselu (90+2.), ill. Lewandowski (11., 40.), Balde (20.), Koundé (53.)

Amikor legutóbb megverte odahaza az Espanyol a városi nagy testvért és nagy riválist, akkor Carlos Kameni, Daniel Jarque, Iván de la Pena, a mostani mester, Luis García, Albert Riera, Rufete, Raúl Tamudo és Walter Pandiani erősítette Ernesto Valverde csapatát, az ellenfélnél pedig játszott Xavi.

Más minőséget képvisel ma már az Espanyol, ez hamar kiderült: az őszi formáját idéző Robert Lewandowski hamar gólt szerzett, majd a neki gólpasszt adó Alejandro Balde is betalált, megszerezve profi karrierje első gólját. Amikor aztán a 40. percben ismét gólt lőtt a lengyel csatár mesteri támadás végén, akadt olyan hazai szurkoló, aki könnyekben tört ki: más ligában futballozik most a két barcelonai csapat.

A bajnoki címet ezzel a sikerrel végleg megszerző FCB az első harminc percben nem a tiki-takát, hanem a totális futballt idézte meg, az első gólban Ronald Araújo és Balde volt a két főszereplő, a másodiknál a balhátvéd a kapu közvetlen közelében jelent meg, a jobbhátvéd, Jules Koundé szélről több veszélyes támadást vezetett, egy alkalommal középről meg majdnem gólt lőtt: elismerően bólogatott a pálya szélén dolgozó Gary Lineker is.

Egyetlen helyzetét elpuskázta az Espanyol az első félidőben, a volt barcelonás Martin Braithwaite közelről sem tudott túljárni a remekül kilépő Marc-André ter Stegen eszén – a szünet után nem sokkal betalált Jules Koundé, az ötös jobb sarkáról fejelt a bal sarokba, és innen már nem volt visszaút a hazaiaknak.

Egy hazai szurkoló a gól után a fejére kötötte a kék selyemsálát, ne is lássa a megalázó vereséget... A csereként beálló Javi Puado egy kihagyott helyzet után lőtt egy elegáns gólt, még a hajrá előtt, és nem sokkal később Joselu ziccerbe került, de védett Ter Stegen.

Nem maradt így izgalom a végére, a barcelonaiak pedig már a mérkőzés utáni ünneplésre készültek, és azt sem igazán vették zokon, hogy Joselu a 92. percben lőtt egy gólt.

Sorozatban a 15. alkalommal nem kapott ki itt a Barcelona, sorozatban a 26. alkalommal nem bukta el a városi derbit, ez méretes La Liga-rekord – derbigyőzelemmel tette biztossá a bajnoki címét. 2–4

Nagyon vártak már erre (Fotó: AFP)

Korábban
Mallorca–Cádiz 1–0 (Pablo Maffeo 16.)
Elche–Atlético Madrid 1–0 (Fidel 41.)
Valladolid–Sevilla 0–3 (Mir 50., Papu Gomez 79., Corona 90+3.)

Celta Vigo–Valencia 1–2 (Seferovic 60., ill. Kluivert 8., Mari 88.)
Real Madrid–Getafe 1–0 (Asensio 70.)
Real Sociedad–Girona 2–2 (Oyarzabal 5. – 11-esből, D. Silva 24., ill. Couto 37., Stuaniqw 45+3.)
Osasuna–Almería 3–1 (Budimir 46., Abde 51.. Moi Gómez 81., ill. Lázaro 90+2.)
Villarreal–Athletic Bilbao 5–1
(Baena 24., 90., Jackson 37., 50., A. Paredes 61., – öngól. ill. Sanchet 45+3.)

Hétfőn
21.00: Real Betis–Rayo Vallecano (Tv: Spíler2)

20. Elche34472326–64–3819

A Barca az elmúlt 15 szezonban 9 bajnoki címet nyert (mindegyet Busquetsszel és Piquével).

1 Betis, Sevilla, Deportivo La Coruna

Két perc múlva ismét visszajönnek a hazai drukkerek, a játékoskijárónál rohamrendőrök sorfala várha őket. Megállnak, dobálóznak picit.

Szurkolók özönlenek a gyepre, nem éppen ünnepelni... De a rendezők és a lelkes karhatalom nagyon gyorsan rendet tesznek!

90+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+2. PERC JOSELU ballal a bal alsóba lő kissé jobbról, három lépésről, a bal oldali kapufáról ey szöglet után éppen elé csorgott Calero jobblábas, az ötös előteréből elengedett lövése. 2–4!

Két perc a ráadás.

89. perc Franck Kessié váltja Pedrit.

86. perc Pedrosa bal oldali beadását a jobb sarok mellé vágja estében Melamed. Majd lemegy, Edu Expósito váltja őt. Nincs ma több hazai csere.

A szélső volt olasz és amerikai U-válogatott, de már a kanadai felnőttkeret tagja... Lehetne nigériai is, de még spanyol is, mert 11 éve Spanyolországban él.

84. perc Olivánt a helyi Koundé-hasonmásverseny győztese, a fiatal olasz szélső, Luca Koleosho váltja.

84. perc Pedri passzát Lewa jobbal a léc fölé vágja 22-ről.

82. perc Jordi Alba belerúg Melamedbe, sárga lap.

81. perc Alba balról az ötösre emel, Lewa fejelne, de elesik két védő között.

79. perc Darder bal oldali beadását Puado a bal felső fölé fejeli az ötös jobb sarka elől. Ezzel együtt az előző 4 meccsén 3 gólt lőtt Puado. Joselu: 35 meccs az idényben, 15 góllal.

77. perc Lewandowski ballal 15-ről a bal alsó mellé lő.

76. perc Dembélé az ötös jobb sarkáról jobbal a jobb alsó mellé lő, de megússza, mert les. Joselu 18-ról a jobb alsót veszi célba, vetőve fogja a labdát Ter Stegen.

75. perc NINCS BENT! Pedrosa balról középre ad, Joselu ötről a kapusba lő!

74. perc Marcos Alonso és Ansu Fati be, a lesérült Christensen és Gavi le.

73. perc Melamed újabb passza még jobb, JAVI PUADO jobbal elegánsan a kapuba emel 16-ról, de les. Les? Nem, nem volt az, gól a gól.

70. perc Darder bal oldali beadása csak majdnem jó a kapu elé befutó, gólra éhes Gilnek.

69. perc Hazai helyzet, a Melamed kitűnő passzával meginduló Puado kissé jobbról, hétről a bevetődő Koundé alatt kapura lő, de jobbra vetődve védeni tud Ter Stegen!

65. perc Alba bal oldali beadását Dembélé hat méterről, középről nagyon a bal sarok mellé fejeli. Pár hazai néző a lábával szavaz.

62. perc Araújo és Raphinha le, Jordi Alba és Ousmane Dembélé be.

62. perc Pedrosa odarúg Koundének, majd hevesen reklamál.

Egy hazai drukker a fejére kötötte a sálat, hogy ne is lássa a mérkőzést.

Sorozatban 15. alkalommal nem kap ki itt a Barca. 17-szer vezetett a Barca ebben az idényben, 16-szor nyert is.

59. perc Melamed elesik Araújo mellett, nem bír vele, majd a földön fekve elkapja a bekk mezét, és picit húzatja magát...

58. perc Pacheco elrúg Lewa elől az ötösön egy pocsék hazaadást. Olivában még ég a tűz, keménykedik kicsit Raphinhával, aki aztán megmosolygja őt.

55. perc Braithwaite lesérült, Adria Pedrosa váltja.

Koundé első gólja a Barcában!

53. PERC JULES KOUNDÉ IS BETALÁL! De Jong emel középről az ötös bal sarkára, a védő a bal alsóba fejel Puado mellől. 0–4!

50. perc Gil megindul De Jong mellett a jobb szélen, jobbal középre ad, Joselu 11-ről a léc fölé lő!

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc A volt barcás Suárezt Fernando Calero, a szintén volt barcás Sánchezt Javi Puado váltja.

28 százalékban volt a labda a hazaiaknál, 3-szor lőttek kapura, 1-szer a kapu felületére, a másik oldalon ez az arány 9/3.

E párharc legjobb góllövői:
Lionel Messi 25
Josep Escola 14
César Rodríguez 11
Mariano Martín 10
Luis Suárez 10

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+1. perc TER STEGEN! Darder jobb oldali beadását Braitwaite jobbal kapura rúgja 10-ről, középről, Gavi bakija után, de a német kapus bal kézzel eléri a labdát!

Egy perc a ráadás.

45. perc Gómez kezez Raphinha mellett a 16-oson belül, de előtte les volt. Egyébként is le volt szorítva a keze, jegyzi meg a VAR-vizsgálat után a spori.

Egy hazai szurkoló hölgy sírva fakad...

40. PERC ROBERT LEWANDOWSKI eldönti a bajnokságot? Kissé balról ballal a léc alá lő négy méterről, picit balról, a De Jong indította Raphinha kiváló, jobbról érkező, lapos passza után. 0–3!

39. perc Gavi kap sárga lapot, eltiltás. Sergi Dardernek is sárga lap, egymással dulakodtak.

Az Espanyol 25 derbi óta nyeretlen a Barcelona ellen, 7 iksszel, ez ligarekord egy ellenféllel szemben a La Ligában. Egyben derbirekord is.

30. perc Gil jobb oldali beadását hétről, középről a jobb felső mellé fejeli Melamed! Az első hazai helyzet!

Lewa: 42 meccs az idényben, 30 góllal és 7 gólpasszal. Az utóbbi 4 bajnokiján, a maival együtt három gólnál tart. Előtte 14 meccsen csak 4-szer volt eredményes: az első 12 bajnokiján ellenben 17 kanadai pontot szerzett!

26. perc Pedri passzát Koundé jobbal a jobb sarok mellé vágja 21-ről, félmagasan. Kissé jobbról. Totális futball...

A hazai mester, Luis García a Real nevelése, anno 7-szeres válogatott szélső, közönségkedvenc az Espanyolnál.

23. perc Balde passzát Lewandowki kissé balról, 12-ről ballal kapura vágja, balra vetődve véd Pacheco, a bal sarok előtt a bevetődő Raphinha lemarad a labdáról.

A 21. percben megemlékeznek a hagyomány szerint a fiatalon elhunyt RCD-játékosról, Daniel Jarquéről.

Balde: 41 meccs az idényben, 1 góllal és 6 gólpasszal. Sőt, összesen ez az egy gólja van a profik között. A felnőtt és U-válogatottban sem szerzett gólt. Sőt a Barca ifijében sem!

20. PERC ITT A MÁSODIK, Pedri emel a hosszú sarok elé jobbról, jobbal, ALEJANDRO BALDE ballal a kapu közepébe lő ballal Gilt megkerülve, két méterről, laposan. 0–2!

18. perc Koundé akasztja a felezőnél Brauthwaite-et.

16. perc Joselu adhat be jobbról Balde pocsék passza után, Araújo ment azonban középen Darder elől!

15. perc Nagy a tét, Xavi igen feszült, a gólnak sem igazán örült.

13. perc Braithwaite jobb oldali beadását Gil nem találja el fejjel az ötösön! Aztán kezez.

11. PERC VEZET A BARCA, ROBERT LEWANDOWSKI BETALÁL! Araújo emelését Baldé balról félmagasan középre adja, ballal, a lengyel négy méterről jobbal a kapu közepébe tereli a labdát. Térddel: 0–1!

9. perc Busquets felrúgja a felezőnél Melamedet a miheztartás végett.

6. perc MELLÉ, Koundé jobb oldali beadását Pedri jobbal a jobb alsó mellé rúgja kissé balról, 10 méterről.

4. perc Busquets kap nagyot a bal bokájára Melamedtől.

2. perc Jules Koundé lekönyökli látványosan Olivánt, sárga lap. És ápolás.

1. perc Kissé jobbról 14-ről jobbal a jobb alsó mellé lő Joselu, de les.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak kék-fehér mezben s kék nadrágban, a vendégek tiszta sárgában.

Telt ház, remek hangulat, kiváló élőkép. Kis fricskával állítólag a zenék között.

Egy kis örökmérleg: 195 mérkőzés, 35 espanyolos és 117 barcás sikerrel, 190, ill. 370 rúgott góllal.