Dortmund-pofon a Schalkénak, a Bayern a Herthát is lenyomta

2013.10.26. 15:27
Szállt a füst, ünnepelt a Dortmund-tábor (Fotó: Reuters)
A német labdarúgó Bundesliga 10. fordulójában két rangadót is rendeztek: a Borussia Dortmund 3–1-re legyőzte Gelsenkirchenben a Szalai Ádámot végig bevető Schalkét, a Bayern München pedig 3–2-re megverte a Herthát. Az élcsoportból nyert a Bayer Leverkusen is, továbbá a Mainz legyőzte a Braunschweiget, míg a Hoffenheim idegenben kiütötte a két kiállítás sújtotta Hannovert, amelyben Huszti Szabolcs egy félidőt játszott.

SCHALKE–DORTMUND

A 143. Ruhr-vidéki derbit rendezték, azaz a Schalke a Borussia Dortmunddal csapott össze. A párharc presztízsét és fontosságát jelezte, hogy a szurkolók görögtüzeket dobáltak a pályára, ami miatt néhány perccel el kellett halasztani a kezdést. Roman Weidenfeller, a BVB kapusa próbálta csillapítani a drukkereket, a rutinos futballista több-kevesebb sikerrel járt.

A találkozó elképesztő iramban kezdődött, a 9. percben jött az első kapura lövés, Marco Reus tesztelte Hildebrandot, aki állta a sarat. A 14. percben viszont már tehetetlen volt a Schalke kapusa: kiváló támadást vezetett a Dortmund, Henrih Mhitarjan ugratta ki a tizenhatoson belül a jobb oldalon Reust, aki középre gurított, és a berobbanó Pierre-Emerick Aubameyang négy méterről a hálóba lőtt. 0–1

A Dortmund mezőnyfölényben játszott, a 25. percben növelhette volna előnyét, ám előbb Lewandowski 14 méterről eleresztett lövését védte Hildebrand, majd a kipattanót Aubameyang tűzte rá 20 méterről, a Schalke kapusa ekkor is a helyén volt, és hárított.

Weidenfellernek is akadt védeni valója. A 30. percben Christian Fuchs harcolt ki büntetőt Marcel Schmelzer mellett, Kevin-Prince Boateng állt a labda mögé, jobbra lőtt középmagasan, a Dortmund kapusa hárított, így a szünetben 1–0-ra vezetett a BVB. A fordulás után nem sokat kellett várni az újabb gólra: az 51. percben Mhitarjan hozta fel a labdát a középpályáról, majd a Schalke tizenhatosánál megfordult, és a bal oldalon érkező Nuri Sahinhoz játszott, aki 18 méterről nagy erővel a bal felsőbe zúdított, hatalmas találat volt! 0–2

Jens Keller jó érzékkel cserélte be Max Meyert, a 62. percben a 18 éves középpályás hozta vissza a meccsbe a Schalkét. A dortmundi tizenhatoson belül alakult ki kisebb kavarodás, Szalai Ádám becsúszva lőtt kapura, a Weidenfellerről kipattanó labda épp Meyer elé pattant, aki az üres kapuba gurított. 1–2

A remény 12 percig élt, a 74. minutumban eldöntötte a három pont sorsát a BVB: Mhitarjan – aki a meccs egyik legjobbja volt – gyakorlatilag az egész pályát végigsprintelte, majd a bal oldalon üresen érkező Jakub Blaszczykowski elé tálalt, aki 10 méterről higgadtan a rövid alsóba lőtt a tehetetlen Hildebrand mellett. 1–3

A végén már nem tudott mihez kezdeni a Schalke, így a Dortmund nyerte a Ruhr-vidéki derbit, ezzel továbbra is tapad az éllovas Bayern Münchenre.

BAYERN MÜNCHEN–HERTHA BSC

A negyedik helyen álló, újonc Hertha a listavezető Bayern Münchennél vizitált, és a berliniek a remek kezdés után a bajorok otthonában is szerettek volna meglepetést okozni. A mérkőzést jól is kezdte a berlini együttes, sőt a vezetést is megszerezte a 4. percben. A vendégek középpályása, Skjelbred tekerte be jobb oldalról a szögletet a kapu előterébe, az ötös vonalán meglepően üresen álló Ramos pedig a kapuba csúsztatott. 0–1

A villámgyors találat után Pep Guardiola kettőt is cserélt az első játékrész közepén. A beálló Götze és Mandzukic olyannyira feljavította a hazaiak játékát, hogy a 29. percben egyenlíteni is tudtak a müncheniek. Egy szabálytalanság után Ribéry csavarta be a kapu előterébe a labdát a partvonal mellől, a frissen beálló Mandzukic pedig szépen megelőzte védőjét és Kraftot is, és 2 méterről a hálóba fejelt első labdaérintéséből. 1–1

Egy éve nem találnak legyőzőre bajnokin: a Bayern a Hertha ellen folytatta a sorozatot (Fotó: Reuters)

A szünet jót tett a hazaiaknak, és az 51. percben már a vezetést is meg tudták szerezni. Schweinsteiger 40 méterről elvégzett szabadrúgása után Mandzukic ugrott megint magasabbra a védőjénél a tizenegyespont környékén, elfejelve a labdát a kimozduló Hertha-kapus mellett. 2–1

Sokat a következő találatra sem kellett várni, két perccel később Götze szerzett gólt, a változatosság kedvéért fejjel. A német középpályás 10 méterre a kaputól bólintott, jól helyezett fejese pedig szépen bepattogott a kapuba. 3–1

A Hertha Ben-Hatira révén az 58. percben ugyan feljött egy gólra (3–2), de a hátralévő fél órában igazi gólhelyzetet már nem tudtak kidolgozni a berliniek. A Bayern őrzi a 2012. október 28. óta tartó bajnoki veretlenségét. A széria már 35 meccset számlál, a bajorok a következő fordulóban beállíthatják a Hamburger SV 1982–83-as Bundesliga-rekordját.

A TÖBBI PÁLYÁN...

Míg a riválisok egymást ütötték, a Leverkusen elvileg könnyebb feladat előtt állt, hisz az Augsburgot fogadta. Ehhez képest egy szép Andre Hahn-góllal a vendégek szereztek vezetést, hogy aztán a Leverkusen benyomja az Augsburgot, és három, egymást követő szögletet követően Simon Rolfes egyenlítsen. A döntést a hajrára hagyta a Leverkusen, Emre Can a 83. percben a két perce beálló Robbie Kruse beadását fejelte a hálóba – ha nehezen is, de behúzta a Bayer.

A Huszti Szabolcsot egy félidőig bevető (a magyar szélső kihagyott egy helyzetet, kapott egy sárgát, majd a szünetben lecserélték – a Hannover honlapja szerint nem tudta folytatni a játékot) Hannover beleszaladt a késbe a Hoffenheim ellen. A Hoffenheim már a 18. percben kettővel vezetett, ráadásul a két találat között Mame Biram Diouf piros lapot kapott. Sané ugyan még szépített, de a Hoffenheim gólfelelőse, Roberto Firmino erre egy duplával felelt, ráadásul a hannoveri Marcelo is a kiállítás sorsára jutott – 4–1 a vendégeknek.

A Mainz a japán válogatott Okazaki Sindzsi duplájával múlta felül a teljes gőzzel a kiesés felé haladó Eintracht Braunschweiget – a hosszú szünet után a Bundesligába visszajutott kiscsapat tíz forduló után mindössze négy ponttal szerénykedik a tabella sereghajtójaként.

Az esti mérkőzésen a Wolfsburg már a 7. percben megszerezte a vezetést a Werder Bremen ellen, miután Ivica Olic sarokkal a kapu elé sarkalt, az érkező Maximilian Arnold pedig bezúzta a labdát a hálóba – pazar akció volt!

A sok helyzetet elpuskázó hazaiak a 72. percben döntöttek: a mérkőzés legjobbjának bizonyuló Olic fejjel talált a kapuba, a végén pedig Ivan Perisic vitte be a kegyelemdöfést. Győzelmével a Wolfsburg a 11. helyről az 5.-re lépett előre a tabellán – amelyen már most hatalmas a szakadék a Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen trió és a többiek között.

NÉMETORSZÁG, BUNDESLIGA
10. FORDULÓ
Schalke 04–Borussia Dortmund 1–3 (M. Meyer 62., ill. P. Aubameyang 14., Sahin 51., Blaszczykowski 74.)
Bayern München–Hertha 3–2 (Mandzukic 29., 51., Götze 54., ill. Ramos 4., Ben-Hatira 58.)
Bayer Leverkusen–Augsburg 2–1 (Rolfes 34., Can 83., ill. Hahn 24.)
Hannover–Hoffenheim 1–4 (Sané 56., ill. Salihovic 10. – 11-esből, Herdling 18., Firmino 62., 64.)
Mainz–Eintracht Braunschweig 2–0 (Okazaki 8., 68.)
Wolfsburg–Werder Bremen 3–0 (Arnold 7., Olic 72., Perisic 89.)

1. Bayern München 10 8 2 22–6 +16 26
2. Borussia Dortmund 10 8 1 1 25–8 +17 25
3. Bayer Leverkusen 10 8 1 1 22–10 +12 25
4. Hertha 10 4 3 3 17–12 +5 15
5. Wolfsburg 10 5 5 14–12 +2 15
6. Schalke 10 4 2 4 18–22 –4 14