„Napjaink egyik legharcosabb és legarcosabb középpályása, nem ismer elveszett labdát és mérkőzést” – írtuk róla húsz éve. Az 1976. április 1-jén napvilágot látó kis Seedorf kétéves koráig élt szülőhazájában, Suriname-ban, majd szülei Hollandiába költöztek, ahol két öccse, Chedric és Jürgen is profi futballista lett. Clarence 16 évesen már az Ajax nagycsapatában játszott a felnőttek között, Edwin van der Sar, Stanley Menzo, Danny Blind, Frank és Ronald de Boer, Michael Reiziger, Sonny Silooy, Wim Jonk, Edgar Davids, Jari Litmanen, Marc Overmars, Bryan Roy, Dennis Bergkamp és Stefan Pettersson oldalán; majd egy nagykiárusítás után pár fiatallal (Winston Bogarde, Finidi George, Nwankwo Kanu, Patrick Kluivert) és a Frank Rijkaard, Peter van Vossen duóval megerősítve Bajnokok Ligáját nyert a csapat.
Seedorf bemutatkozott a válogatottban, majd a Sampdoriához igazolt, Walter Zenga, Szinisa Mihajlovics, Riccardo Ferri, Christian Karembeu, Alberico Evani, Roberto Mancini és Enrico Chiesa mellé, egy év múlva már a Real Madridban játszott, és itt is nyert BL-t, kettőt is: először legendás triót alkotott Fernando Redondóval és Karembeu-vel a középpályán... a második győztes idény közben azonban eladták az Internek, 24 millió euróért.
Azért kellett távoznia, mert összeverekedett Fernando Hierróval, majd Iván Campóval is.
Milánóban olyan spílerek mögött és helyett kellett harcolnia, mint Adrian Mutu, Roberto Baggio, Álvaro Recoba, Ronaldo, Iván Zamorano, Christian Vieri, Robbie Keane, Hakan Sükür, Mohamed Kallon, Adriano, Nicola Ventola – 2002-ben 22.5 millió euróért (igazából a mára elfeledett Francesco Cocóra elcserélve) a Milanhoz távozott, ahol Kakával, Andrea Pirlóval, Gennaro Gattusóval, Rui Costával és Ronaldinhóval játszhatott együtt, Carlo Ancelotti keze alatt.
És ő lett az első, aki három különböző klubbal is BL-t nyert!
A válogatottból az jelentette a búcsút számára, hogy összekapott a kapitánnyal, Marco van Bastennel, klubjában is voltak balhéi, egy alkalommal Ancelottihoz vágott egy vizes palackot. Ennek ellenére 2012-ig maradt ott, majd egy huszárvágással Brazíliába igazolt, a Botafogóhoz, ahol remekül futballozott, és innen is vonult vissza, 2014 elején – hogy leüljön a Milan kispadjára, de ezen az ingatag alkalmatosságon a jó kezdés ellenére is csak pár hónapig tudott egyensúlyozni.
A válogatottban 1994 és 2008 között 87-szer szerepelt, három Eb-n és egy vb-n is szerepelt. 2010-ben remek formában volt, de a dél-afrikai vb-n már „csak” a BBC kommentátoraként vett részt. Az 1996-os Eb-n beírta magát a tornák nagykönyvébe, de ennek aligha örült. |
Kínában, a Sencsennél sem sokkal tovább dolgozott, majd ismét Brazíliába ment „felejteni”, az Atlético Paranaensénél vezetőedző és sportigazgató volt egyszerre, azaz klasszikus angol menedzser. Nem sokáig, majd a régi szép idők emlékére a Deportivo La Corunához igazolt, ám kiestek a La Ligából, ezt követően egytucatnyi mérkőzésen volt Kamerun szövetségi kapitánya, a segítője pedig Kluivert volt.
Seedorf második házassága után áttért az iszlám hitre – egyébként már játékoskarrierje során azt vallotta, hogy az ő PS-e a biznisz: Milánóban elvégzett egy üzleti mesterképzést, akkori nejével egy éttermet üzemeltetett (ma Milánóban, Rómában, Nápolyban, Alicantén és Szardínián is van étterme), alapított egy menedzsercéget (ezen keresztül vásárolt klubokat), majd több nagy tornán is dolgozott a BBC-nek, de ír újságoknak is.
Kiterjedt jótékonysági tevékenységet folytat Suriname-on, van ott egy saját stadionja is, amelyet szerényen saját magáról nevezett el (négymillió euróba került a 3500 férőhelyes létesítmény). Egy ideig volt a Monza résztulajdonosa, oda is vitte gyorsan egyik testvérét és egyik unokatestvérét (az a Monza csődbe jutott).
A suriname-i klubjának a neve The Brothers, ott Jürgen játszott.
A poliglott, hat nyelven beszélő nagy Seedorf a Nelson Mandela Alapítvány nagykövete, egy időben volt egy Moto3-as csapata, a Seedorf Racing, ez a Panama-aktákban is szerepel egy gyanús szerződés kapcsán (az üzlet már csak ilyen).
Remek formában van még mindig, rendszeresen részt vesz jótékonysági mérkőzéseken és különböző Legenda-sorozatokban, felbukkan a BL nagy mérkőzésein, legutóbb a klubvilágbajnokságon többször is volt VIP-vendég. Dubajban alapított egy céget az MMA-harcos Habib Nurmagomedovval, hogy a harcművészetet alkalmazzák a futballedzésekben, otthonának egyébként az Arab Emírségeket tartja.
Hogy mi a főfoglalkozása? A kameruni bukással elment a kedve az edzősködéstől, és felcsapott a holland szövetség felügyelőbizottsági tagjának, a minap pedig az iráni Eszteglal tanácsadója lett.
Viana nevű, brazil és holland útlevéllel bíró, 18 éves, Milánóban született fia a Milanban játszik – folytatódik tehát a Seedorf-saga a pályákon.