Jóllehet kezdődik a bajnokság, Kisteleki István, az MLSZ egy éve megválasztott új elnöke elsősorban nem a profiktól várja a megújulást, hanem azoktól a kezdeményezésektől, amelyeket az általa vezetett szövetség elindított. A pályaépítési program sikere már kézzelfogható, és szinte mindent megoldana, ha két hónap múlva megkapnánk a 2012-es Eb rendezési jogát…
– Kire szavazott Düsseldorfban: Michel Platinire vagy Lennart Johanssonra? – Ezt nem tudja meg tőlem senki – válaszolt kapásból Kisteleki István, az MLSZ elnöke. – Na jó, a feleségem és a fiam tudja, de más senki.
– Érdekes… Gyárfás Tamás azt nyilatkozta, hogy ön Michel Platinire szavazott. – Én meg felhívtam, és megkértem, hogy a nevemben ne nyilatkozzék, főleg nem ebben a kérdésben, melyet tényleg titokban kívánok tartani. Már csak azért is, mert – ne feledjük! – az UEFA végrehajtó bizottságában ott maradt a volt elnök jó néhány híve.
Az Eb-rendezés esélye új dimenziót jelentene
Németh Ferenc
Kisteleki István számára néha fárasztó az elnöki poszttal együtt járó folyamatos figyelem
– Most már minden az Európa-bajnokság jegyében történik? – Abban az értelemben igen, hogy – amint Michel Platini fogalmazott a megválasztásakor önmagával kapcsolatban – egyelőre üres a naptáram április tizennyolcadika után. Természetes, hogy a magyar futball, és minden, amit teszünk, más dimenzióba kerül, amint elnyerjük a rendezés lehetőségét. A pályázat ügye biztos kezekben van a Gyárfás Tamás vezette stábnál, jószerével több időt szánhatok a szövetség más fontos projektjeire, a pályaépítési programra, az edzőközpont-építésre, a felnőttképzésre, a strukturális átalakításra, és a többi ügyünkre. És ez nagyon fontos: nem azt reméljük, hogy az Európa-bajnokság rendezési joga majd minden gondunkat megoldja, hanem attól függetlenül is mindent megteszünk azért, hogy előrelépjen a futballunk.
– Mire gondol? – Mindenekelőtt az Olléra, azaz a pályaépítési programunkra, amely amilyen friss, annyira sikeres. Az induláskor Scheer Sándor, aki kidolgozta és felügyeli a programot az elnökségünk nevében, országosan ötven új pályát már rendkívüli sikernek tartott volna az első évben. Nos, százhatvan önkormányzat háromszázhat műfüves pálya építését kezdeményezte a segítségünkkel. Összesen negyvenhat kilométernyi kerítés épül a pályák köré, s ezerkétszázhuszonnégy új szögletzászlóra lesz szükség, amennyivel az összes magyar Duna-hidat fel lehetne lobogózni – csak hogy érzékeltessem, mekkorát lépünk előre. Az Ollé-program sikere kimondottan annak az új szellemiségnek a diadala, amelyet meg akarunk honosítani az MLSZ-ben. Nem várhatunk adományra, a futballnak magát kell talpra állítania.
– Nyilván rokonszenves, hogy az MLSZ igyekszik önerőből újítani, de mondja, normális dolog az, hogy miután államosítják a régi székházat, külföldi, UEFA-pénzből kell saját irodákat létesítenie az MLSZ-nek? Hogy a válogatott milliós bérleti díjat fizet a Puskás-stadionnak? Hogy olcsóbb saját edzőközpontot építeni, mint az erre a célra épített állami létesítményeket bérelni? – A nyolcvanöt esztendős édesanyám, aki mindig becsületesen dolgozott és felelős beosztásokban, hatvanezer forint nyugdíjat kap. Lehetetlen helyzet, mégsem tehetek semmit.
– No, de ön nem is a nyugdíjfolyósító igazgatója. – Nézze, ha nem hinnék abban, hogy meg tudjuk változtatni a helyzetet, ha tehetetlennek érezném magam, nem csinálnám tovább. Sohasem fogom feladni azt az elvemet, hogy minden döntéshozónak és politikusnak minden tőle telhetőt meg kell tennie a magyar futballért. Az Ollé-programhoz is megtaláltuk, miben tud az állam tényleges segítséget nyújtani anélkül, hogy mélyen a zsebébe kellene nyúlnia. Az új pályákon összesen tizenhétmilliónyian tudnak majd futballozni egy év alatt. A sportág mára teljesen kiüresedett, leépült, arról nem lehet köztünk vita. ---- & ---- &