Elnököt választ az európai futballszövetség a hónap végén. Marad a 17 éve első ember, a svéd Lennart Johansson, vagy új főnök lesz a francia futballzseni, Michel Platini személyében?
Michel Platini, a háromszoros aranylabdás egykori futballsztár a jelenlegi UEFA-elnök egyetlen kihívója
Michel Platini, a háromszoros aranylabdás egykori futballsztár a jelenlegi UEFA-elnök egyetlen kihívója
Két férfi, egy eset?
Az egyik a svéd Lennart Johansson, a másik a kihívója, a francia Michel Platini. Kettejük küzdelmének célja az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöki székének megszerzése, illetőleg megtartása. Az ütközet időpontja és helyszíne: január 26., Düsseldorf, és immáron mindketten érzik, vészesen közeledik a küldöttek szavazásának napja. De ne higgyük, hogy a két úriember ölbe tett kézzel várja a jeles alkalmat. Minden eshetőséget megragadnak a szemben álló felek, hogy lépten-nyomon ismertessék elképzeléseiket (hivatalosan: programjaikat), meggyőzzék a posztra való alkalmasságukról a tagországok szövetségeit, és egyben gyengítsék vetélytársukat.
Ismert, hogy Lennart Johansson nem csupán saját, hanem ellenfele kampányával is foglalkozik, sőt korábban kijelentette: Michel Platini elképzelései minden ésszerűséget nélkülöznek. A megnyilvánulás érthető, hiszen a svéd sportvezető helyére pályázik Michel Platini, ám a francia mindezzel mit sem törődik, és önbizalomtól duzzadva mondja a magáét.
„Nem vagyok ideges, biztos vagyok benne, hogy nyerni fogok – nyilatkozta Michel Platini. – Szeretnék a labdarúgásban új gondolkodásmódot meghonosítani. Nem akarok forradalmat, csupán változtatni.”
Persze nem kell félteni a korábbi kiváló francia futballistát, ő sem megy a szomszédba, ha néhány keresetlen szóval kell illetnie ellenfelét. Platini célja nyilvánvaló: 51 évesen úgy gondolja, elérkezett a generációváltás ideje, szívesen elküldené 77 éves vetélytársát nyugdíjba. De mit kínál az egykori klasszis az európai futballnak? „Először is szeretném megakadályozni, hogy a politika beavatkozhasson a futballba – kezdte a felsorolást, majd így folytatta: – Továbbá ellenzem, hogy a nagyobb szövetségek panaszkodjanak, amiért válogatottjuk szerényebb képességű csapatok ellen kénytelen pályára lépni. Meg kell adni a kicsiknek is a lehetőséget, hogy nagy sztárokkal csaphassanak össze. Csak így lehet népszerűsíteni a labdarúgást. Mindig is védelmezője leszek az összetartásnak és a szolidaritásnak.”
Ez utóbbi kijelentés több vezetőnél is nemtetszést váltott ki, Karl-Heinz Rummenigge, a Bayern München elnöke egyenesen „lekommunistázta” Michel Platinit, amiért a nagyok ellenében a kicsiket pártolja. Persze nem csak emiatt akadnak ellenzői, hiszen a francia már most kijelentette: mindent megtesz, hogy megakadályozza a futball totális elanyagiasodását.
„Nincsen kicsi vagy nagy foci, egyszerűen labdarúgás van, és jó lenne, ha a G14 csoportosulás, amelyet Európa legjobb, leggazdagabb klubjai alkotnak, elfogadná ezt – szögezte le Michel Platini. – A G14, bár létezik, az UEFA sohasem fogja elismerni, soha! Többen saját érdekeiket tartják szem előtt, ezért nem támogatom sem őket, sem egy egységes Világliga létrehozását, amelyben csak a legjobbak jutnának szóhoz. Mindez a futball halálát jelentené, és ezt meg kell akadályoznom!”
Folyik hát az üzengetés, de az érdekes az, hogy Johansson elnök is a szolidaritás szlogenjével kampányol. Érthető, hiszen kis országból jóval több küldött van a kongresszusban, mint nagyból, s a kampányban a két jelölt azok érdekeinek védőjeként lép fel, akik a választás után majd megint nemigen szólhatnak bele a nagy kérdésekbe.