„Fölösleges ígérgetni, hamar kidurranna a lufi”

Vágólapra másolva!
2006.10.09. 01:07
Címkék
Újabb vereséget szenvedett a magyar válogatott hazai pályán, ezúttal a törökök nyertek 1–0-ra a Puskás-stadionban. Bozsik Péter is úgy érzi, már csak a matematikában bízhatunk, de számolgatni ebben a helyzetben fölösleges.
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni
Bozsik Péter szomorúan látta, hogy csapata az újabb hazai tétmeccsen sem tudott bátor futballal elôrukkolni

„Gondolja, hogy a szurkolók többsége nem ugyanígy látja és látta az esélyeket, ahogy én?” (Bozsik Péter a törökök elleni vereség után)
A szokásos koreográfia. Tomboló, boldog, az övéit éltető vendégtábor, csendben, szomorúan szedelődzködő, borús hangulatban hazainduló magyarok. A toronyházban sem más a helyzet, mosolygós török újságírók, mellettük pedig az egykedvű hazai tudósítók.
Egykedvű – nem rosszkedvű.

Ide jutottunk. Senki sem élt át valamiféle drámát, senki sem kiabált, bosszankodott a balszerencsét emlegetve, úgy voltak vele a magyar újságírók, hogy megint kikaptunk, és akkor mi van. Elszálltak az illúziók, így senkit sem ért váratlanul az újabb vereség s az a tény, hogy a magyar válogatott amúgy sem acélos továbbjutási reményei gyakorlatilag végleg elszálltak. Mindezt Bozsik Péter szövetségi kapitány sem tagadta, mi több, újra kijelentette, hogy már a selejtezősorozat előtt sem voltak, lehettek vérmes reményeink.
A kapitány ezúttal is higgadtan, indulatoktól mentesen értékelt.

– Akár drámainak is nevezhetnénk a szituációt, hiszen még csak három forduló ment le a selejtezősorozatból, és a magyar csapat máris stoptáblához érkezett. A szombati vereséggel gyakorlatilag minden reményünk elszállt a továbbjutásra. Ön is így érzi?
– Miért, voltak továbbjutási esélyeink? – kérdezett vissza a kapitány.

– Persze, értem én, hogy igyekszik mindig a földön járni, reálisan gondolkodni, csak hát nem tudom, melyik a jobb: mondjuk a Lothar Mätthaus-féle ígérgetés, hogy mindenképpen továbbjut a magyar csapat, avagy az, amit ön képvisel, hogy már a rajt előtt tudatosítja a szurkolókban, hogy sansztalanok vagyunk...
– Gondolja, hogy a szurkolók többsége nem ugyanígy látja és látta az esélyeket, ahogy én? Fölösleges ígérgetni, hamar kidurranna a lufi. Én az első pillanattól kezdve arról beszéltem, hogy már a harmadik hely is bravúr lenne a csoportban. Most sem változott a véleményem.

– Ezzel az úgynevezett realista gondolkodással gyakorlatilag leveszi a terhet a játékosok válláról, mondván, úgysincs esélyünk. Fel lehet így pörgetni a csapatot?
– Nézze, most a törököktől sem azért kaptunk ki, mert a csapat nem volt elég motivált. Nem a fiúk lelkesedésével, győzni akarásával volt gond, sokkal inkább azzal, hogy az ellenfél gyorsabb, képzettebb, jobb labdarúgókból áll, mint mi. De ezt is előre tudhatta mindenki.

– Ön mégis azt mondta, akár meglephetjük a törököket.
– Azt mondtam, mert így is gondoltam. Úgy fogalmaztam, egy gól dönthet, és ha a mieink csaknem száz százalékot nyújtanak, döntetlent vagy akár bravúrt is elérhetünk. Nos, ez az, ami nem sikerült. A magyar válogatott ezen az estén jó, ha hatvan százalékot adott ki magából. Ennek egyelőre nem tudom az okát.

– Nem lehet, hogy például a szurkolók biztatása hiányzott? Mert szurkolóként és tudósítóként számtalan fontos mérkőzésen voltam ott a stadionban, de ilyen visszafogott, csendes és karcsú magyar tábort még nem láttam. Ha nincs itt a háromezer eksztázisban drukkoló török, unalomba fullad a mérkőzés.
– Jól jött volna a szurkolók segítsége, de nem ezen múlott a siker.

– Egyetért azzal, hogy nem kellett volna ilyen drágán adni a jegyeket?
– Értse meg, hogy nálunk, az öltözőben nem volt téma a jegyár, mi igyekeztünk a pályára, a taktikára s az ellenfélre koncentrálni. Amúgy pedig a norvégok ellen csaknem megtelt a Szusza Ferenc stadion, s nézze meg, ott még nagyobb kudarcot vallottunk. Nem kell tehát a külső körülményekben keresni a vereség okait, a mi csapatunknak egyszerűen nem volt meg a ritmusa. Különösen az első félidőben nem tudtunk mit kezdeni az agresszív, bennünket letámadó törökökkel. Gyorsabbak voltak nálunk.

– A magyar csapat, ahogy ön is mondja, ritmustalanul futballozott, és ezen az estén elvétve sikerült szép, látványos, gólveszélyes, megkomponált akciókat vezetnie. Ilyen gyenge lenne a támadóalakzatunk?
– Biztos vagyok benne, hogy a Gera Zoltán, Torghelle Sándor, Szabics Imre, Huszti Szabolcs-szerű támadónégyesnél most nincs itthon jobb.

– Ha már neveket említ: nem gondolja, hogy mivel ilyen gyorsan elment a hajó, itt az idő a fiatalításra?
– Először is, nem mondhatjuk ki, hogy elment a hajó, matematikai esélyünk még van, jóllehet én magam sem hiszek az ilyesmiben. Ami pedig a fiatalítást illeti, maradjunk az ésszerűség határain belül. Jó néhány játékost ajánlgattak nekem az újságírók, de közülük jelen pillanatban talán csak két-három fiúnak van meg a lehetősége a felnőttválogatottban a bizonyításra. Elsősorban Priskin Tamásnak.

– Nem irigylem, Máltán néhány nap múlva újra győzelemre kell vezetnie csapatát, ráadásul számunkra immár csaknem tét nélküli mérkőzésen.
– Európa-bajnoki se-lejtezőről van szó, szó sincs róla, hogy tét nélküli találkozó lenne ez. Amúgy pedig lehet, hogy változtatunk a taktikán, de erről most még nem akarok beszélni. Legyen elég annyi, rendkívül csalódott lennék, ha nem nyernénk Máltán.

MAGYARORSZÁG TÖRÖKORSZÁG 0-1
Gólszerző: Tuncay (39.)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik