"Az én időmben, gondolok itt 1984-re, felmentem a hegyre, és összesen egy újságíróval beszéltem. Manapság az újságírók hihetetlen számban verődnek össze a játékosok körül"
"Az én időmben, gondolok itt 1984-re, felmentem a hegyre, és összesen egy újságíróval beszéltem. Manapság az újságírók hihetetlen számban verődnek össze a játékosok körül"
Michel Platinit, a franciák egykori aranylabdás futballistáját nem nyűgözte le a világbajnokság színvonala, és a Kicker című német sportmagazinnak adott interjújában úgy fogalmazott:
„Voltak jó és kevésbé jó meccsek, de nem gondolom, hogy különösen magas színvonalú a torna. (…) Több Zidane-ra, Ronaldinóra vagy Messire van szükségünk. A szurkolók az ilyen típusú játékosok miatt mennek ki a stadionba. Atlétákat és futókat az olimpián is láthatnak.”
A játékosként Európa-bajnok, vb-bronzérmes Platini úgy érzi, a színvonal csökkenése a futballistákra és a csapatokra nehezedő óriási nyomásnak köszönhető.
„Nézzük csak ezt a mérhetetlen ’média-felhozatalt’: újságok, magazinok, rádiók, televíziók. Az én időmben, gondolok itt 1984-re, felmentem a hegyre, és összesen egy újságíróval beszéltem. Manapság az újságírók hihetetlen számban verődnek össze a játékosok körül. Persze, megértem: csak a munkájukat végzik, de mindenki ezt teszi. (…) A legtöbb médiumnak a halál fontosabb, mint a keresztelő, így tudja ugyanis eladni magát.”
Tovább fűzve a gondolatot, Platini elsősorban a játékosok egyéni képességeire helyezte a hangsúlyt.
„Szívesebben látnám, ha inkább a játékosok tehetsége domborodna ki egy-egy meccsen, mint az edző és a taktika szerepe – mondta. – A futball a játékosoké kell legyen, ők vannak kint a pályán. A labdarúgásnak meg kell maradnia ilyen csodálatos játéknak.”
Michel Platini a francia válogatott teljesítményét úgy értékelte: a csapatnak a védekezés az erőssége.
„Már nem a miénk a világ legjobb együttese, de ezt a gárdát még mindig nagyon nehéz legyűrni – jegyezte meg. – Ezt el kellett fogadniuk a spanyoloknak is, pedig nagyon sok fiatal tehetség van a soraikban. A védekezés a francia válogatott erőssége, ehhez jön egy Zidane a maga kreativitásával és egy Ribéry a szemtelen, izgága játékával. (…) Zidane, még ha nem is fiatal már, mindenekelőtt biztonságot ad a csapatnak, olyan biztonságérzetet, amely eddig hiányzott. (…) Ő a lábával beszél.”
Arra a kérdésre, melyik játékos produkciója nyerte el leginkább a tetszését, a BEK-győztes játékos így válaszolt:
„Nehéz megítélni. Nézzük Ronaldinhót, aki a világ legjobb játékosa, de az első néhány meccsen alig lehetett észrevenni. A meglepetés számomra Miroslav Klose. Négy éven keresztül remekül játszott, már 2002-ben is. Óriási, amit ezen a tornán produkál. Tetszett még Riquelme is, szeretem a stílusát.”
Michel Platini (balra) és Lennart Johansson
Végezetül kiderült, hogy Platini nincs jó véleménnyel a játékvezetők teljesítményéről, és ezt nem is rejti véka alá.
„Túl gyorsan előrántják a lapot. A labdarúgás férfias sport, meglep, hogy már az első szabálytalanság után sárga lapot látok a bíró kezében – fogalmazott. – Ezzel aztán már ő maga is kényszerhelyzetbe kerül. Nem akarom utólag a portugál-holland meccset felemlegetni, de azért a futball mégsem kosárlabda. (…) Ez ilyen és ehhez hasonló jelenségekről a FIFA-nál komolyan el kell beszélgetnünk.”
Michel Platini a Kickernek megerősítette: pályázik az európai szövetség (UEFA) Lennart Johansson várható nyugdíjba vonulása után megüresedő elnöki posztjára, a világbajnokság vége előtt azonban erről nem kívánt többet elárulni.