A Torontóé az olasz Nowitzki

Vágólapra másolva!
2006.06.30. 00:57
Címkék
Európaiak közül elsőként az olasz Andrea Bargnani lett első választott az NBA draftjának történetében. A Benetton Trevisót elhagyó, Dirk Nowitzkihez hasonlított csatár sokat tehet azért,hogy a Torontót felhozza az élcsapatokra.
Csütörtökre virradóra a New York-i Madison Square Gardenben megtartották az NBA idei játékosbörzéjének első körét, amelyen a legjobb újoncokat osztották el egymás között a klubok. Az amerikai csapatsportágakban már megszokott, hogy a draftot úgy szervezik, hogy a gyengébb együttesek kapják a legjobb esélyt a legtehetségesebbek közül választani, míg az előző idényben kiválóan szereplő gárdáknak csak azok jussanak, akik nem kellettek a kicsiknek.Mindezt jól kidolgozott rendszer garantálja. Az első három választásra ugyanis az a 14 csapat pályázhat a 30-ból, amely nem jutott be a rájátszásba. Közülük is nagyobb eséllyel indulnak a legrosszabbak, és minimálissal azok, akik éppen hogy lecsúsztak a playoffról. Vagyis az idén a ligautolsó Portlandnek 25 százalék esélye volt az első választásra, míg az alapszakaszt a 17. helyen záró Utahnak csupán fél.Az úgynevezett lottóhúzás, amely során eldöntik az első három választót, mégsem hozott szerencsét a Portlandnek, amely nem került a három közé, és csak negyedikként választhatott. Első lett a Toronto (az ötödik legnagyobb esély volt az övé), második pedig a Chicago, amely annak ellenére lehetett tagja a 14-nek, hogy szerepelt a rájátszásban. Ez úgy volt lehetséges, hogy az idény során cserével megszerezte a New York draftlehetőségét két játékosért (Eddie Curryért és Antonio Davisért). Az első három után az alapszakasz végeredményének fordított sorrendjében jött ki az első kör további 27 választója. Az utolsó lehetőség a ligaelső Detroité lett volna, de korábban elcserélte azt a Portlanddel.A drafton mindig az elsőként kiválasztott játékos a sztár, az idén az olasz Andrea Bargnaninak jutott ez a szerep. A Benetton Treviso kosarasa az első európai, akit elsőként választottak ki az NBA-drafton. Sokan Dirk Nowitzkihoz hasonlítják, mert hasonló termetű (211 centiméter és 105 kilogramm), és távolról is jól dob. Fontos pillére lehet Bryan Colangelo, a Raptors új tulajdonosa csapatépítésének, de egyesek féltik a kanadaiakat, mert attól tartanak, hogy megbukik az új játékos.A másodikként kiválasztott LeMarcus Aldridge a Chicago felfedezettje, a Bulls a New Yorktól kapott választás jogán szerezte meg, de nem sokáig ragaszkodott hozzá, mert ahogy az ilyenkor gyakran előfordul, azonnal elcserélte a Portlanddel a negyedikként kiválasztott Tyrus Thomasért és még egy játékosért, Viktor Hriapáért.A draftról – amely során Michael Jordan charlotte-i klubvezetőként Adam Morrisont, a szépreményű csatárt választotta ki – természetesen csak később, az idény folyamán derül ki, mennyire volt eredményes az egyes csapatok számára. Az is lassan bontakozik ki, milyen volt az egész NBA számára. A liga 2003-ban remek draftot zárt, az első ötben LeBron James, Carmelo Anthony, Chris Bosh és a Miamit az idén bajnoki címig vezető Dwayne Wade is ott volt.Ezt az évfolyamot nehéz lesz felülmúlni – Bargnanin és társain múlik, hogy sikerül-e.Az első kör választottjai

1. Andrea Bargnani
(olasz, csatár) Toronto Raptors
2. LeMarcus Aldridge
(csatár) Chicago Bulls
3. Adam Morrison
(csatár) Charlotte Bobcats
4. Tyrus Thomas
(csatár) Portland TrailBlazers*
5. Shelden Williams
(csatár) Atlanta Hawks
6. Brandon Roy
(hátvéd) Minnesota Timberwolves*
7. Randy Foye
(hátvéd) Boston Celtics
8. Rudy Gay
(csatár) Houston Rockets
9. Patrick O`Bryant (center)
Golden State Warriors
10. Saer Sene
(szenegáli, csatár)
Seattle SuperSonics
11. J. J. Redick
(hátvéd) Orlando Magic
12. Hilton Armstrong
(center)
NO/OC Hornets
13. Thabo Sefolosha
(svájci, hátvéd)
Philadelphia 76ers*
14. Ronnie Brewer
(hátvéd)
Utah Jazz
15. Cedric
Simmons (csatár)
NO/OC Hornets
16. Rodney
Carney (csatár)
Chicago Bulls*
17. Shawne Williams
(csatár) Indiana Pacers
18. Olekszij Pecserov
(ukrán, center) Washington Wizards
19. Quincy Douby
(hátvéd) Sacramento Kings
20. Renaldo Balkman
(csatár) New York Knicks
21. Rajon Rondo
(hátvéd) Phoenix Suns*
22. Marcus Williams
(hátvéd) New Jersey Nets
23. Josh Boone
(csatár) New Jersey Nets
24. Kyle Lowry
(hátvéd) Memphis Grizzlies
25. Shannon Brown
(hátvéd) Cleveland Cavaliers
26. Jordan Farmar
(hátvéd) Los Angeles Lakers
27. Sergio Rodríguez
(spanyol, hátvéd) Phoenix Suns*
28. Maurice Ager
(hátvéd) Dallas Mavericks
29. Mandy Collins
(hátvéd) New York Knicks
30. Joel Freeland
(brit, csatár) Portland TrailBlazers

A nem jelölt nemzetiségűek
amerikaiak, a csillaggal jelölteket már elcserélték

Nagybátyja ihlette meg

„Imádom nézni ezt a fiút. Gyorsan játszik, összeszedett a mozgása, és képes lesz mindent megtanulni” – mindezt Larry Bird, az NBA legendás játékosa mondta majd’ egy éve Andrea Bargnaniról, a Benetton Treviso fiatal csatáráról, miután együttesével 91–74-re legyőzte a Virtus Bolognát. Az Euroligában az idény felfedezettjének megválasztott kosaras évek óta a legnagyobb olasz tehetség, aki magas termete ellenére a palánktól távol is könnyedén feltalálja magát, és dobálja a hárompontos kosarakat.

Bargnani (aki amatőr kosárlabdázó édesanyjától örökölte magas termetét) gyerekkorában bálványozta profi kosaras nagybátyját, akinek játéka láttán döntötte el, hogy ezt a sportágat választja. Hatévesen jelentkezett kosárlabda-oktatásra a Milánó melletti Trezzano Rosa nevű falu iskolájában, az alapokat ott tanulta meg. Tizenhárom évesen Rómába került, a Stella Azzurra tagjaként pedig egyenes út vezetett a korosztályos válogatottba. A nemzeti csapat alaptagjaként a nagy klubok is felfigyeltek rá, és minden szakember biztos volt benne, hogy nagyot fogott vele a Benetton Treviso.

A klub három évig alkalmazhatta, mert utána az NBA-be akart igazolni. Igaz, ezt egy januári interjúban még cáfolta.
„Nagyon messze vagyok az NBA-től, nem is merek rágondolni, csak az jár a fejemben, hogy bemutatkozzak az olasz válogatottban” – mondta fél éve Andrea Bargnani, az olasz Dirk Nowitzki, aki az elfogult szakértők szerint annyiban különbözik a német sztártól, hogy sokkal jobban védekezik.
Bargnani akkor még nemigen beszélt angolul, de már tanulja a nyelvet. A tavalyi draftelső ausztrál Andrew Bogut után ismét az Egyesült Államokon kívül született kosarast választottak ki elsőként, míg Jao Ming mellett Bargnani az egyetlen, aki nem játszott amerikai középiskolai vagy főiskolai csapatban, mielőtt draftelső lett.

Andrea Bargnani

Született: 1985. október 26., Róma
Nemzetisége: olasz
Magassága/testsúlya: 211 cm/105 kg
Pozíciója: erőcsatár
Beceneve: Mágus
Eddigi klubjai: Stella Azzurra Roma (1999–2003), Benetton Treviso (2003–2006)
Legnagyobb sikerei: olasz bajnok (2006), 2x Olasz Kupa-győztes (2004, 2005), az Euroliga felfedezettje (2006), többszörös korosztályos olasz válogatott
Mutatói az Euroligában (meccsenkénti átlag). Pont: 10.9, lepattanó: 4.1, gólpassz: 0.5, blokk: 0.9, labdalopás: 1.3, mezőnydobási százalék: 55.8, hárompontos-százalék: 43.3, büntetőszázalék: 71.1

Új labdával pattogtatnak

Amíg a labdarúgásban alkalomról alkalomra gyártják az új labdákat a világeseményekre, az NBA-ben az elmúlt hatvan évben csak egyszer cserélték le, az 1975-ös idény előtt. Most, 31 esztendő elteltével nemcsak új kosarasok, új labda is érkezett a ligába. A már igencsak elavult, csak az NBA-ben használt bőr Spaldingot a cég új, speciális microfiber anyagú labdájára cserélik, amely vízhatlan, ezért kiegyensúlyozottabb tapadású, azaz jobban kiszámítható. Az eddig használt labda nyolc cikkelye helyett két négyágú, egymásba fonódó részből áll. Először a 2005-ös All Star-gálán próbálták ki, azután az NBA vezetői a labda tökéletesítését kérték a Spaldingtól.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik