Sok szó esett a héten a veterán Alan Shearerről, akia maga nemében egyedülálló figura. A jó csatárokban nem szűkölködő Angliában sokan még mindig a legjobb éknek tartják, és nem alaptalanul:a napokban például góllal vette ki a részét az Olympiakosz elleni idegenbeli UEFA-kupa-sikerből, majd vasárnap sokat tett azért, hogy a Newcastle kiejtse az esélyesebbnek tartott Tottenham Hotspurt az FA-kupából. Ezzel Shearernek megnőtt az esélye arra, hogy végre megszerezzen legalább egy trófeát a "szarkákkal".
Alan Shearer (fekete-fehérben) eddig csak egy trófeát nyert – bajnoki címet a Blackburnnel, még tíz évvel ezelôtt
Alan Shearer (fekete-fehérben) eddig csak egy trófeát nyert – bajnoki címet a Blackburnnel, még tíz évvel ezelôtt
Bármilyen hihetetlen, az "öreg" Shearer még semmit sem nyert Newcastle-ban, pedig idestova kilenc éve rúgja ott a labdát. Ha lehet, még elképesztőbb, de ugyancsak tény: egész profipályafutása során egyetlen aranyérmet akasztottak a nyakába. Azt még a Blackburn színeiben nyerte meg, 1995-ben, amikor a Rovers a Manchester United előtt általános meglepetésre a Premier League élén végzett. Aztán amint Shearer távozott - jóllehet a diadal fő letéteményeseként tisztelt csatárduó másik tagja, Chris Sutton maradt -, a csapat már nyomaiban sem emlékeztetett önmagára.
A bajnoki győzelem évében, illetve azóta emberünk elkönyvelhetett egy sor egyéni elismerést (köztük három gólkirályi és két angliai Év játékosa-címet), hanem trófea soha többé nem volt a kezében. A Newcastle ugyanis produkált négy gyengébb és öt erősebb szezont, de a csapat legjobb eredménye a pontvadászat második helye volt. (Itt jegyezzük meg, a klub pontosan ötven éve vár valamilyen hazai sikerre. Az 1955-ös FA-kupa óta csak a VVK-t sikerült begyűjtenie, 1969-ben.)
Shearer azonban hűséges maradt a St. James’ Parkhoz, bár többször hírbe hozták a Newcastle-nál nagyobb Premiership-egyesületekkel. Így fordulhatott elő, hogy a kilencvenes évek leggólerősebb angol támadója - azt a bizonyos, "egyidényes" Blackburnt leszámítva - sohasem játszott igazán ütőképes csapatban. Pedig nem mutatott volna roszszul, mondjuk, Thierry Henry párjaként, az Arsenalban…
Most már nem is fog efféle társulatban futballozni, ez csaknem bizonyos, hiszen nemhogy nem igazol máshová, de az évad végén egyenesen vissza akar vonulni. Már többször megerősítette, hogy így fog tenni, igaz, klubja vezetői még nem törődtek bele az elvesztésébe. Freddy Shepherd elnök épp a minap pendítette meg, hogy Shearert talán motiválhatja Jackie Milburn házi gólrekordjának megdöntése, amitől mindössze 12 találat választja el.
Persze pillanatnyilag nyilván nem ez izgatja a legjobban a Premiershipben 250 gól fölött járó gólzsákot. Májusban jó adag szerencsével három nap alatt két döntőt is játszhat. Az egyikhez a Manchester United "testén" át vezet az út, a másik egyelőre távolabb van, de alighanem könynyebb riválisokkal kell megküzdeni az eléréséhez. "Fél lábbal már az UEFA-kupa negyeddöntőjében vagyunk, az FA-kupában pedig már a négy között, szóval izgalmas idők ezek. Most ki fog derülni, valójában mire vagyunk képesek" - jegyezte meg Shearer.
"Nehéz ellenfelet kaptunk, de hát megvertük már a Chelsea-t, miért ne sikerülhetne ugyanez a Manchesterrel is? Egyáltalán nem vagyok csalódott a sorsolás miatt, már a szezon elején azt mondtam, hogy a végső sikerhez az Arsenal, Chelsea, Manchester trióból valamelyiket feltétlenül le kell győzni. Most úgy tűnik, előfordulhat, hogy mindhármat. Ez esetben, ha megcsináljuk, elmondhatjuk, hogy tényleg megérdemeltük" - jelentette ki 34 évét meghazudtoló ambícióval. Mit is tehetnénk ehhez hozzá? Május 18-án, Lisszabonban, vagy három nappal később, Cardiffban Alan Shearer megkoronázhatja a karrierjét - ha eljut odáig.
DIMO WACHE (NÉMET, MAINZ) A legjobb csatársorral bíró Werder Bremen ellen hibátlanul védett a 31 éves kapus, produkcióját a Kicker a legjobb, 1-es osztályzattal jutalmazta.
RAÚL ALBIOL (SPANYOL, GETAFE) A Valenciától egy évre kölcsönkapott 19 éves védő góllal vette ki a részét a Real Madrid elleni derbin aratott 2-1-es sikerből.
PHILIPPE SENDEROS (SVÁJCI, ARSENAL) A 20 éves középhátvéd jelentős érdeme, hogy a tíz emberrel is lelkesen rohamozó Bolton nem tudott egyenlíteni az FA-kupa-negyeddöntőn.
JAAP STAM (HOLLAND, MILAN) A 32 éves középhátvéd a Sampdoria elleni meccs hajrájában óriásit mentett, a Gazzettától kiemelkedő, 7.5-ös osztályzatot kapott.
FABRICIO COLOCCINI (ARGENTIN, DEPORTIVO) Az olimpiai bajnok védő góljával nyert a Deportivo az Albacete otthonában, és újra versenyben van a BL-indulásért.
PAUL SCHOLES (ANGOL, MANCHESTER UNITED) A BL-kudarc után az MU az FA-kupában vigasztalódott, a Southampton elleni négy gól felét a "legvörösebb ördög" szerezte.
MARCELINHO (BRAZIL, HERTHA) A 28 éves légiós két góllal járult hozzá az emberhátrányban játszó Hertha leverkuseni pontszerzéséhez.
LINCOLN (BRAZIL, SCHALKE) A 26 éves brazil középpályás szenzációs szabadrúgásgóljával eldöntötte a Bayern elleni rangadót, és az élre lőtte a Schalkét.
DAVID DI MICHELE (OLASZ, UDINESE) Az Udinese Palermóban aratott győzelmével előzte meg a tabellán legyőzöttjét - a szicíliaiaknak rúgott öt gólból három fűződik a 28 éves csatár nevéhez.
ALAN SHEARER (ANGOL, NEWCASTLE) A veterán csatár hasznosan játszott, és gólpasszt jegyzett csapata Tottenham elleni FA-kupa-negyeddöntőjén.
DIEGO FORLÁN (URUGUAYI, VILLARREAL) A 25 éves csatár gólt szerzett, gólpasszt adott és tizenegyest eredményező szabálytalanságot szenvedett el csapata Espanyol elleni bajnokiján. ---- A ---- &