A Barcelona-szurkolók magabiztosabb fele hetekkel ezelőtt feltehetően mérget vett volna a bajnoki címre, de most már senkinek sem javasoljuk, hogy ezt tegye. A katalánok előnye négy pontra olvadt, mindenekelőtt azért, mert legnagyobb riválisuk, a Real Madrid azóta nem hibázott a bajnokságban, amióta Wanderley Luxemburgo letelepedett a kispadra. A nyűglődő kulcsemberek megtáltosodtak, a csapat ontja a gólokat - tekintsük hát át a brazil szakvezető eddigi, több mint egy hónapos ténykedését a Santiago Bernabéuban!
A Real Madrid csapatkapitánya, Raúl több mint tíz hónap után szerzett két gólt bajnoki mérkôzésen
A Real Madrid csapatkapitánya, Raúl több mint tíz hónap után szerzett két gólt bajnoki mérkôzésen
A Real Madrid csapatkapitánya, Raúl több mint tíz hónap után szerzett két gólt bajnoki mérkôzésen
A Real Madrid csapatkapitánya, Raúl több mint tíz hónap után szerzett két gólt bajnoki mérkôzésen
A klub hivatalos honlapja máris úgy ünnepli a január elején beállt fordulatot, hogy "a varázslat visszatért", ami azért egyelőre tán túlzás, de az Espanyol elleni 4-0 kétségkívül emlékeztetett a másfél-két évvel ezelőtti produkciókra. "Nem tudom, játszottunk-e már ennél jobban a jelenlegi idényben" - tűnődött el Raúl, a hét végén kétszer beköszönő csapatkapitány, és alighanem jó helyen tapogatózik, elvégre korábban akkor sem brillíroztak, amikor nyertek.
Tény, hogy az új vezetőedző érkeztével mintha kicserélték volna az együttest. A Real Sociedad elleni, hétperces "mérkőzésvéget" is ideszámítva, Luxemburgo sorozatban hat győzelmet aratott a Primera Divisiónban. Ilyen jól egyedül az argentin Luis Carniglia debütált a "királyiaknál", még az ötvenes években. Ha a következő fordulóban Pamplonában sikerül megverniük az Osasunát, új rekordot állíthat fel.
Az NSO ajánlja:
Az európai topligák összes eredménye, adatbankja, korábbi bajnokai:
Még szembetűnőbb a változás, ha a gólok számát vesszük szemügyre. Az ősszel a mégoly pazar csatársorral felálló Real 17 mecscsen 25 gólt hozott össze, ami egy középcsapattól is szégyenteljes teljesítmény volna, hanem az új évben már 16 találatot számolhatunk össze. A mérkőzésenkénti átlag olyan jó, amilyen a spanyol statisztikusok szerint legutóbb az 1959-60-as idényben volt - bár ezt inkább csak érdekességképpen említjük, egy egész évad mutatóját nyilván nem lehet összehasonlítani egy erősebb perióduséval. Az viszont figyelemre méltó, hogy a 16 gólt tíz futballista (Beckham, Figo, Gravesen, Owen, Raúl, Ronaldo, Míchel Salgado, Samuel, Solari, Zidane) jegyezte. Ettől függetlenül is ugrásszerűen javult elsősorban Figo, Míchel Salgado, Roberto Carlos és Zidane teljesítménye, s Raúl például a ligában 2004 márciusa óta a hét végén először duplázott.
A jelek tehát biztatóak, Luxemburgónak azonban van annyi esze, hogy ne kiabálja el a feltámadást. "Megmondtam a játékosaimnak, hogy nem szeretném, ha a Barcelonáról beszélnének. Az a dolgunk, hogy továbbra is megnyerjük a meccseket, ne a vetélytársakkal foglalkozzunk. Persze reméljük, hogy hibázni fognak még, de mindenekelőtt rajtunk múlik, miként alakulnak az események. Egyelőre semmiféle trófea sincs a kezünkben, ugyanakkor minden hétvégén mindkét csapaton nagy lesz a nyomás. Nem szólva arról, hogy a védekezésünkkel egyáltalán nem vagyok elégedett" - mondta józanul.
"Az ellenben örvendetes, hogy a keret tagjai jó hangulatban vannak, az ilyen apróságoknak nagy jelentősége lehet a későbbiekben. Mindenki keményen dolgozik, és megfelelően összpontosít, különösen örülök Raúl jó formájának. Tudtam, hogy előbb-utóbb elkezdi lőni a gólokat" - folytatta a Copa América-győztes szakember. ---- A 12. ember - Mickael Pagis (francia, Strasbourg)
Augusztusban már a 32. születésnapját ünnepli Mickael Pagis, a Racing Strasbourg támadója, mégis mostanáig várt az első mesterhármasára. Egyébként is későn érő típus: már szinte sütötték a 28. születésnapjára rendelt tortát, amikor - a Laval, a Chatellerault, a GFCO Ajaccio és a Nimes soraiban eltöltött időszakokat követően - bemutatkozott a francia élvonalban. A Sochaux-ban lehúzott három élvonalbeli idényben összesen 18 gólig jutott, ebben az évadban már tizenegynél jár, tehát az új egyéni csúcs már biztos. Tavalyról már van egy Ligakupa-győzelme, az idén is finálét játszhat - egyébként a keddi elődöntőben ő készítette elő a mérkőzés egyetlen gólját. Gólkirályjelöltként vág neki a bajnokság utolsó harmadának, de mint mondja, az egyéni dicsőségnél jobban vágyik arra, hogy a Racing benn maradjon a Ligue 1-ben.
Gólvadászok
Anglia (26 forduló után): Thierry Henry (Arsenal) 17 gól; Ausztria (21): Christian Mayrleb (Pasching) 14, Belgium (21): Sambegou Bangoura (Standard Liege) 12; Csehország (16): Tomás Jun (Sparta) 10, Franciaország (25): Mohamed Kallon (Monaco) és Mickael Pagis (Strasbourg) 11-11; Görögország (17): Luciano (Xanthi) 10; Hollandia (20): Dirk Kuyt (Feyenoord) 17; Horvátország (18): Tomislav Erceg (NK Rijeka) 10, Németország (20): Marek Mintál (Nürnberg) 14; Olaszország (23): Vincenzo Montella (Roma) 18; Portugália (20): Liedson (Sporting) 16; Skócia (24): John Hartson (Celtic) 16; Spanyolország (22): Samuel Eto’o (Barcelona) 16; Törökország (19): Fatih Tekke (Trabzonspor) 15
A hétvége felfedezettje - Danko Lazovics (szerb-montenegrói, Feyenoord)
A mindössze 21 éves szerb csatár a De Graafschap ellen megszerezte az első és a második gólját a 2004-2005-ös idényben, és jelezte, képes pótolni Salomon Kalout. A Kragujevacon felnőtt Crvena zvezda-drukker környezete dacára a Partizanban kezdett el futballozni, a nagyok között 17 évesen, Ljubisa Tumbakovics mester keze alatt debütált - középpályásként. A második idényét követően megválasztották Jugoszlávia legnagyobb tehetségének. A Partizan BL-szerepléséből azonban már nem tudott részt vállalni, addigra ugyanis elvitte a Feyenoord. Bár egyelőre messze van céljától, hogy Hollandiában olyan karriert fusson be, mint Mateja Kezsman, az évkezdet legalább ígéretes volt. ---- David James (angol, Manchester City) A listavezető Chelsea ellen hiba nélkül védett az angol válogatott 34 éves kapusa.
Ashley Cole (angol, Arsenal) A 24 éves védő az Aston Villa elleni teljesítményével, valamint góljával a BBC csapatába is bekerült.
Christian Karembeu (francia, Bastia) A 34 éves világbajnok védőként mutatkozott be új csapatában, a Bastiában, amely nem kapott gólt Bordeaux-ban.
Andrea Barzagli (olasz, Palermo) A Juventus ellen hibátlanul dirigálta a Palermo védelmét, a Gazzettától hetes osztályzatot kapott.
Dédé (brazil, Dortmund) Gólpasszal, illetve a bal oldal tökéletes bejátszásával járult hozzá a Hannover elleni sikerhez.
Juninho Pernambucano (brazil, Lyon) A 30 éves brazil két remek szabadrúgásgóllal vette ki a részét a bajnokcsapat kiütéses győzelméből.
Zinedine Zidane (francia, Real Madrid) A 32 éves karmester csodálatos góllal nyitotta meg az Espanyol elleni fesztivált.
Lars Ricken (német, Dortmund) Két góljával a mezőny legjobbja volt Hannoverben, a Kicker 1.5-ös osztályzatot adott neki, és a nap emberének választotta.
Fernando Torres (spanyol, Atlético Madrid) A meccs elején és végén szerzett góljával a 20 éves csatár szinte egyedül intézte el a listavezető Barcelonát a Camp Nouban.
Raúl (spanyol, Real Madrid) A 27 éves csatár kétmecscses gólcsendjét megtörve duplázott az Espanyol elleni bajnokin.
Christian Vieri (olasz, Internazionale) A 31 éves támadó tizenegyesből egyenlített Parmában, és megszerezte a 100. gólját az Interben.