Jégkorong-vb: osztrák és francia vereség a mieink csoportjában

HARMATH ÁKOSHARMATH ÁKOS
2023.05.20. 21:58
Kapanen (42) a mieink után az osztrákoknak is betalált (Fotó: IIHF)
A finn-lett közös rendezésű jégkorong-világbajnokság szombat délutáni mérkőzésein a két győztes egyaránt megőrizte hibátlan mérlegét: a magyar válogatott csoportjában Finnország Ausztriát győzte le, a rigai nyolcasban pedig Svájc nyert némi meglepetésre Kanada ellen. Az esti meccseken aztán igazolódott a papírforma: Svédország az első harmadban elrendezte a lényegi kérdéseket Franciaország ellen, míg a társházigazda Lettországnak egy játékrésszel tovább tartott letudni a kazahok jelentette mai feladatot.

FINNORSZÁG–AUSZTRIA

A finnek pénteken még a magyar válogatott ellen léptek jégre és két harmadon keresztül igencsak megnehezítette a címvédő és olimpiai bajnok házigazda dolgát Kevin Constantine csapata. Az osztrákok szombaton szintén nagy erőfeszítésre kényszerítették a finneket, akik nem igazán mozogtak túl frissen. A nyolcadik perc végére azonban még így kevésbé csúcsformában játszva is ütöttek két gólt, ám a kettő között egyszerű az ő kapujukba is bekerült a pakk. A gól nélküli középső harmadban aztán az osztrákok megmutatták, ők sem véletlenül vannak az A-csoportban, többet lőttek kapura a finneknél, ám egyenlíteni nem sikerült – nekik sem, ahogy pénteken nekünk sem. A záró harmadban aztán a hazaiak növelték a tempót, ám a gólfesztivál elmaradt, csupán két perccel a vége előtt állították be a 3–1-es végeredményt.

KAPANEN VEZETÉST SZEREZ A FINNEKNEK

Ez azt jelenti, hogy ha a mieink holnap rendes játékidőben legyőzik a továbbjutásért küzdő német válogatottat, akkor az osztrákok a magyar válogatott elleni hétfői meccs eredményétől függetlenül kiesnek, mi pedig bent maradunk. A realitás talaján maradva tegyük azért hozzá, a 60 perces magyar győzelemnek vasárnap az esélye csekély.

KANADA–SVÁJC

A B-csoportban, Rigában zajló délutáni meccsen a két veretlen csapat találkozott: a hibátlan Svájc és az egy hosszabbításos győzelme miatt ponthátránnyal álló Kanada meccsén első húsz percében született gól. A csendet végül a második felvonás első felénél a tengerentúliak törték meg, a svájciak a szünetig két találattal fordítani tudtak, majd a harmadik harmad közepén megduplázták előnyüket. Kanada három és féllel a vége előtt szépítettek, majd az utolsó két percre lehozták kapusukat, ám így sem tudtak egyenlíteni, ezzel pedig Svájc őrizte meg veretlenségét, s ugrott a csoport élére. 2–3

A SVÁJCI VEZETŐ GÓL

A MAGYAR SANSZOK
A mieink esélye a bennmaradás kiharcolására az A-csoport szombati eredményei után semmit sem változott: a legnagyobb valószínűséggel az osztrákok elleni hétfői meccs dönti el, melyik válogatott őrzi meg a tagságát.

SVÉDORSZÁG–FRANCIAORSZÁG

A mieink csoportjában viszonylag gyorsan eldőlt, hogy a franciák a svédek ellen nem okoznak meglepetést, a 10. percben már kettővel mentek Fabian Zetterlundék, s az első szünetre meg is duplázták az előnyüket. Igaz, a franciák többet lőttek kapura, de a svédek rendkívül hatékonyan használták ki lehetőségeiket – mindkét emberelőnyükből gólt szereztek a nyitó részben. A folytatásban a svéd hatékonyság és a jobb francia mezőnyjáték is visszaesett, így már csak annyit jegyezhettünk fel, hogy a harmadik harmadban videózás után megfosztották a mesterhármastól Zetterlundot a bírók, maradt a 4–0-s svéd siker, amellyel az Egyesült Államok és Finnország után a skandinávok is biztosították továbbjutásukat.

LETTORSZÁG–KAZAHSZTÁN

A másik csoportban a házigazda lettek nem álltak le az első harmad után a kazahok ellen, igaz, a 2–0-s előnyük erre még nem is feltétlenül adott volna megfelelő alapot. A középső felvonásban aztán újabb három góllal zárták le végleg az esetleges kérdéseket a győzelmet illetően, majd a végén még két újabb találattal szolgálták ki hálás közönségüket. A vége tehát 7–0-s hazai győzelem, amivel a lettek karnyújtásnyira kerültek a továbbjutástól.