Neymar gólja döntött a párizsiak javára a Le Classique-on

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.10.16. 20:40
Fotó: AFP
A francia labdarúgó-bajnokság (Ligue 1) 11. fordulójának szuperrangadóján a PSG 1–0-ra legyőzte odahaza az Olympique Marseille-t.

FRANCIA LIGUE 1
11. FORDULÓ
PSG–Olympique Marseille 1–0 (1–0)

Párizs,
Parc des Princes. V: Turpin
PSG:
Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, Danilo Pereira (Mukiele, 25.), Bernat – Fabián, Verratti, Vitinha – Neymar (Soler, 88.), Messi, Mbappé (Sarabia, 79.). Vezetőedző: Christophe Galtier
OM: Pau López – Mbemba, Bailly (Gigot, 44.), Balerdi – Clauss, Rongier, Veretout (P. Gueye, 79.), Tavares (Kaboré, 71.) – Guendouzi, Harit (Ünder, 71.) – Alexis Sánchez (Dieng, 79.). Vezetőedző: Igor Tudor
Gólszerző: Neymar (45+2.)
Kiállítva:
Gigot (72.)

„Az európai élfutballban negyven év nem kor, a két csapat derbijeiről szóló krónikákat olvasva mégis az a benyomásunk támad, mintha a PSG és az OM az ősrobbanás óta szorongatná egymás nyakát – írja kollégánk, Kormanik Zsolt A Futballvilág leghíresebb derbijei című könyvében. – A két csapat és táboraik összecsapásának halálos áldozata is volt. Az erőszak magyarázata kézenfekvő: a két csapat rangadója többféle szembenállást szimbolizál. Célszerű figyelembe venni azt is, hogy mindkét csapat országos méretűvé duzzadt táborában nagy számban találhatók észak-afrikai bevándorlók másod- és harmadgenerációs leszármazottjai, akikben a francia társadalmi problémák miatt meglehetősen sok az indulat. S mire való a hatalmas médiaérdeklődést kiváltó derbi, ha nem arra, hogy mindez felszínre kerüljön?”

Nos, figyelemben, szurkolói akciókban és aktivitásban nem volt hiány most sem, egymást érték a világsztárok a lelátókon és a pályán is: még a bemelegítés előtt találkozott ott például Thierry Henry és a kezdőrúgást később elvégző David Ginola.

Jó hatással volt a felhajtás a vendégekre, a vártnál sokkal jobban futballoztak, sok gólhelyzetet alakítottak ki, felfutó védőik állandó veszélyt jelentettek a remekül védő Gianluigi Donnarumma kapujára, hamis 9-esként jó labdákat adott Alexis Sánchez, remekelt a védelem közepén Eric Bailly (aki hatalmasat lökött Juan Bernaton, a spanyol röptében elvitte magával a szögletzászlót, de mégis Bailly húzta a rövidebbet, mert meghúzódott közben, le kellett őt cserélni), valamint a gyakran jobbszélsőként villogó másik középső védő, Chancel Mbemba és Mattéo Guendouzi is.

De a PSG az PSG, Lionel Messi, Kylian Mbappé és Neymar jóvoltából záporoztak a lövések az amúgy jó napot kifogó Pau López kapujára.

A spanyolt egy alkalommal megmentette a léc, ám az első félidő ráadásában Neymar nagyon pontos lövésével szemben már ő is tehetetlen volt.

Négy-öt marseille-i lehetőséggel kezdődött a második félidő, de elfáradtak egy idő után a vendégek, a Bailly helyére beálló Samuel Gigot meg akkorát rúgott Neymarba, hogy piros lapot kapott. Beállt az OM-be a középcsatár Bamba Dieng és a török szélső, Cengiz Ünder, ellenben a rutinos Dimitri Payet, a húszmillió euróért vett brazil karmester, Gerson és a nemrégen feleennyiért megszerzett kolumbiai ék, Luis Suárez végig a kispadon ült.

Úgy tűnt, hogy ok nélkül lett hitehagyott a végére az OM, amely teljesen feladta a támadásokat – egy góllal nyert a PSG, és tovább menetel az újabb bajnoki cím felé.

Korábban
Tolouse–Angers 3–2 (Dejaegere 10., Van den Boomen 40., 11-esből, Spierings 67., ill. Bentaleb 33., Salama 90+3.)
Auxerre–Nice 1–1 (Da Costa 42., ill. Delort 20.)
Nantes–Brest 4–1 (Simon 35., Ganago 36., Mohamed 71., Sissoko 88., ill. Fadiga 18.)
Rennes–Lyon 3–2 (Terrier 38., 77., Gouiri 47., ill. Lacazette 23., 72.)
Troyes–Ajaccio 1–1 (Porozo 76., ill. El Idrissy 88.)
Monaco–Clermont 1–1 (Embolo 31., ill. Andrics 53.)
Kiállítva: M. Camara (17., Monaco)

Szombaton játszották
Lorient–Reims 0–0
Lens–Montpellier 1–0
(Said 67.)

Pénteken játszották
Strasbourg–Lille 0–3 (J. David 41., 76. – az elsőt 11-esből, Cabella 80.)

20. Brest1113711–25–146

90+6. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+5. perc Nem sok mindent lehet már látni a füsttől.

Négy perc a ráadás.

90. perc Guendouzi rosszul találja el fejjel Ünder beadását az ötösön, mögötte összefejelt Dieng és Mukiele. Ápolás.

90. perc Dieng kiharcol egy szabadrúgást a bal oldalon, Mukiele mellett. A hazai tábor már ünnepel, tűzijátékkal.

88. perc Carlos Soler be, Neymar le, ék helyett középpályás.

Nagyon úgy néz ki, az OM elszenvedi első idegenbeli bajnoki vereségét ebben az idényben.

83. perc Bernat balról ballal az ötös bal sarkára passzol, Vitinha ballal Mbembába sarkazza a labdát.

A PSG 19 meccs óta veretlen a Ligue 1-ben. Hazai pályán 26 bajnoki óta.

79. perc Bamba Dieng Sánchezt, Pape Gueye Veretout-t váltja. Messit meg Pablo Sarabia.

78. perc Mbappé passza nem az igazi, kissé kisodródva Messi jobbal hatról nem sokkal, de a léc fölé emeli a labdát.

A VAR szerint is piros. Nem ért lábat, de fölöslegesen veszélyes becsúszás volt.

72. perc SAMUEL GIGOT KIÁLL, hatalmasat rúgott Neymarba a térfelük közepén, abszolúte fölöslegesen, becsúszva.

71. perc Cengiz Ünder be, Haritnak nem ment ma, Issa Kaboré be, Tavares le. Utóbbi elfáradt.

68. perc Hakimi kissé jobbról, négyről Lópezhez fejeli Messi keresztpasszát, előtte Belardi vetett véget az ötösön egy pazar Verratti, Messi passzakciónak.

66. perc Fabián passzát Mbappé a bal felső mellé szúrja 11-ről, picit jobbról.

A PSG a 11 hazai meccséből kilencet megnyert a Marseille ellen a Ligue 1-ben, amióta katari tulajdonban áll. Egyszer kikapott.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

65. perc Sánchez lő jobbal 16-ról, Marquinhos blokkol, majd vérhólyagot ollóz a labdába, amit felperdül, Verratti meg gyorsan hazafejeli.

60. perc Gigot mellől jobbal kapura lő az ötös bal sarkáról Neymar passzával Mbappé, de bal lábbal védeni tud López.

58. perc Clauss jobb oldali beadását hatról a bal alsó felé sodorja Belardi, Donnarumma vetődve odaér a labdára.

56. perc Navas csalódottan visszaül a helyére...

55. perc Navas melegít, Donnarumma bal térdét fagyasztják.

52. perc Mi van itt? Sánchez emel közéről, a 16-osról parádésan Clauss elé, aki kissé jobbról, öt méterről két védő szorításában, estében jobbal ellövi a labdát a kapus lába között, de Donnarumma jobb combjáról végül a bal, azaz a rövid alsó mellé pattan a labda!

50. perc Ez igen, Mbemba egy csel után az ötös jobb sarka elől jobbal a rövid felsőbe lőne, de véd Donnarumma!

49. perc Hakimi kissé jobbról, 19-ról nem sokkal lő jobbal a rövid felső sarok mellé!

47. perc Vitihna tör be két jó csellel az ötös bal sarkára, amikor szereli őt Gigot... aki a szünetben kapott egy tekintélyes turbánt a fejére.

46. PERC FOLYTATJUK!

Forrás: Weltfussball

45+5. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Verrattit ápolni kell, komoly az ügy, már a szerelés után azonnal jelezte, hogy ápolást kér.

45+2. PERC VEZET A PSG, Mbappé passzol Verratti labdaszerzése és Vitinha passza után balról középre laposan, NEYMAR jobbal a bal alsóba lő 11-ről, Belardi és Guendouzi közül. 1–0!

44. perc Samuel Gigot be, Bailly le.

44. perc Messi passzol Mbappé elé, aki jobbal 13-ról, kissé balról jócskán a léc fölé lő. López rohan... és jól leszidja Veretout-t. Belardi, a higgadt argentin bekk békít.

43. perc Mukiele nem figyel, de szereli Tavarest a 16-oson Marquinhos.

41. perc Baillyt le kell cserélni? Ő sérült meg. Emlékezetes lenne... Az őt megvizsgáló szakember mutatta a kezével, még a pályán, hogy csere lesz.

40. perc Bailly akkorát lök Bernaton, hogy az elviszi magával a légi út közben a szögletzászlót is, előtt Guendouzi balról jövő beadását éppen csak nem érte el az ötösön ballal a visszanyúlni már képtelen Mbemba.

38. perc Mbembából kitör a benne élő jobbszélső, megindul, és jobbal 12-ről... Donnarumma ölébe lő. Újabb vendéghelyzet, a hatodik már.

35. perc Hosszas variálás után... Messi ballal kapura lő, 18-ról, középről, és a lécen csattan a hatalmas erővel megküldött labda. López nem rossz kapus, sőt, de a kezét sem tudta felemelni most.

34. perc Mbappé kimegy a jobb szélre, középre ad, Messit egyszerre négyen rúgják fel a 16-os előtt. Különös.

32. perc Tavares ballal 23-ról, kissé balról kapura lő, véd a léc alatt Donnarumma.

Pereirának ez volt a 19. meccse középhátvédként a PSG-ben. A jobb combját fogva sétált le a pályáról.

Rutin: Mukiele 27-szer játszott középső védőt a Lipcsében. A másik középső védő a 17 éves
El Chadaille Bitshiabu.

28. perc Messi jobbal 14-ről López elé lő, előtte Mbappé jobbal 17-ről, kissé balról kapura lőtt, Mbembáról a jobb felsőbe pattant volna a labda, de hatalmasat védett vetődve López.

26. perc Guendouzi indítja Tavarest, aki ballal 12-ről, kissé balról a bal alsó mellé lő. ÚJABB OM-HELYZET!

Három középső védő hiányzott már így is a hazaiaktól.

25. perc Danilo Pereira meghúzódott, Nordi Mukiele váltja.

22. perc Guendouzi passzát Harit jobbal a bal alsóba rúgná 16-ról, de Donnarumma hatalmas vetődéssel eléri a labdát!

Szeretik

19. perc
Neymar megindul, önzetlen, Mbappéhoz passzol, aki kissé balról ballal a jobb alsóba lőne 11-ről, de vetődve véd López. Mbappé visszafelé ütve arcon verte az akció elején Rongier-t.

18. perc Messi gáncsolja az ötös bal sarka előtt durván Baillyt. Szabadrúgás.

17. perc Bailly távolija távolról sem veszélyes.

A Párizs a legutóbbi 25 meccséből csak egyet veszített el a Marseille ellen: tavalyelőtt a ligában, egy nullára.

16. perc Pfujol a hazai közönség, nyom az OM, Guendouzi jobb oldali, jobblábas beadásáról éppen csak lemaradt középen Sánchez!

12. perc Rongier passzát Guendouzi jobbal nem sokkal rúgja a bal alsó mellé kissé jobbról, 19-ről. Donnarumma biztosított, vetődnie sem kellett ehhez.

11. perc Tanulva a korábbiakból Mbappét már a felezőnél felrúgja Mbemba... és tovább.

10. perc Túlélte kapott gól nélkül a kezdeti rohamokat az OM.

8. perc Sánchez lő jobbal kissé jobbról, 18 méterről nem sokkal a jobb felső sarok fölé.

5. perc Mbappé balról Hakimi elé passzol, aki ballal hétről a kapusba lő. A jobb oldali Neymar-kornert Marquinhos nyolcról a léc fölé fejeli.

4. perc Messi ballal 16-ról a bal alsó felé lő, vetődve eléri azonban a labdát López.

4. perc Hakimi megindul, Mbappé Messi elé sarkazza a labdát, de közbelép az, aki az előbb: Balerdi.

3. perc Mbappé passza rossz, de Messi elé pattan a labda, ballal kapura lő 13-ról, véd vetődve a jobb alsó előtt López.

1. perc Mbappé az ötös bal sarka előtt, de szereli őt Mbemba.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta kékben, a vendégek tiszta fehérben.

Egy kis örökmérleg: 98 meccs, 43 párizsi és 33 OM-es sikerrel, 139, ill. 116 rúgott góllal.