Gyász: meghalt a csehek hétszeres olimpiai bajnoka

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2016.08.31. 10:10
null
Vera Cáslavská az 1964-es tokiói olimpián, a gerenda aranyérmeseként, az ezüstérmes Tamara Manyina (balra) és a szintén szovjet, bronzérmes Larisza Latinyina között (Fotó: AFP)
Súlyos betegségben, 74 éves korában elhunyt Vera Cáslavská, legendás cseh tornásznő, aki csehszlovák színekben hétszer lett olimpiai bajnok – közölte szerdán a Cseh Olimpiai Bizottság.


Vera Cáslavská több mint egy éve rákbetegségben szenvedett. Tavaly májusban nyolcórás műtétnek vetette alá magát, kemoterápiás kezeléseket kapott. A tornásznő kedden egy prágai kórházban halt meg, ahová azután szállították be, hogy állapota rosszabbodott.

Vera Cáslavská 1964-ben Tokióban és 1968-ban Mexikóvárosban szerzett olimpiai aranyakat. Az ötkarikás elsőségeken túl négy világbajnoki és 11 Európa-bajnoki címet is gyűjtött, s a volt Csehszlovákiában négy alkalommal őt választották meg az év legjobb sportolójává.

Mexikóvárosban Cáslavská az olimpia hőse lett, mert Csehszlovákia 1968 augusztusi megszállása után is nyilvánosan kiállt a Varsói Szerződés hadseregeinek katonai beavatkozásával elfojtott Prágai Tavasz reformfolyamata mellett. Mexikóból való visszatérése után egyik aranyérmét Alexander Dubcek kommunista pártfőtitkárnak, az akkori reformmozgalom vezetőjének adományozta.

Cáslavskát kizárták a csehszlovák testnevelési szövetségből, egy ideig nyilvánosan nem szerepelhetett, majd edzőként tevékenykedett.

Az 1989-es rendszerváltás után először Václav Havel államfő tanácsadója lett, majd a Csehszlovák, illetve a Cseh Olimpiai Bizottság elnökévé választották. Tagja volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak is.

Legfrissebb hírek

Gyász: elhunyt egy versenyző a Tihany Trail terepfutóversenyen

Egyéb egyéni
2026.01.19. 11:23

Puskás Jenő: A terem és a magnéziapor illata örökre magával ragadott

Utánpótlássport
2026.01.16. 19:19

Szűcs Róbert lett a férfi tornászok szövetségi kapitánya

Egyéb egyéni
2026.01.16. 14:47

Utolsó útjára kísérték Róth Kálmán kézilabdaedzőt

Kézilabda
2026.01.16. 14:00

Magyar Zoltán további építkezést és előrelépést remél a magyar tornászoktól

Torna
2026.01.12. 13:25

Emblematikus edzőjét gyászolja a Bordeaux és a Marseille

Francia labdarúgás
2026.01.12. 13:07

Milánó-Cortina 2026: elhunyt egy biztonsági őr a nagy hidegben

Téli sportok
2026.01.11. 21:08

A termálvíz fejedelme – Malonyai Péter publicisztikája

Vízilabda
2026.01.08. 15:01
Ezek is érdekelhetik