A futók nemcsak karcsúbbak, gyorsabbak is lehetnek a növényi étrendtől

Vágólapra másolva!
2023.06.10. 09:26
Törőcsik Regina táplálkozás-szakértő szerint a növényi étrend a magas szénhidrát-, illetve az alacsony fehérje- és zsírbevitelen alapszik, és a futásban is számít az energianyerés.

Egyre jobban elterjed a vegán életmód, s egyre többen alakítják úgy az étrendjüket, hogy kizárólag növényi alapú ételeket fogyasztanak. Törőcsik Regina segítségével megtudhatjuk, milyen előnyei vannak a növényi táplálkozásnak a futóteljesítmény növelése tükrében.

„A növényi étrend a magas szénhidrát-, valamint relatíve alacsony fehérje- és zsírbevitelen alapszik, és mivel a futáshoz a fő energiaforrásunk a szénhidrát, könnyen tudunk energiát nyerni az étkezésekből – mondta a Csupasportnak Törőcsik Regina táplálkozás-szakértő. – Természetesen fontos figyelnünk arra, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat fogyasszunk, de a futások köré igazítva a gyorsabb felszívódású szénhidrátforrásoknak is lehet létjogosultságuk. Nem mellesleg a növényi étrenddel stabil vércukorszint állítható be. További előny, hogy az állati fehérjék órákig tartózkodnak a bélrendszerben, míg a növényi fehérjéket egy-két óra alatt építőelemeire bontja a szervezet. Ez azt jelenti, hogy az állati fehérjéket sokkal több időbe telik teljesen megemészteni, ráadásul több energiát is igényel a folyamat, amit akár az edzésünkre is fordíthatnánk.”

Törőcsik Regina szerint a zöldségfogyasztás az izomláz csökkentésében is segít, valamint a telített szénláncú állati zsírok lassítják a regenerációt.

„A növényi alapú étkezés kizárja a gyulladáskeltő, állati eredetű zsiradékokat. Az állati zsírok főként omega-6 zsírsavtartalmúak, növelik a sejtszintű gyulladásokat a szervezetünkben, valamint lassítják a regenerációt. Fontos a megfelelő sav-bázis egyensúly. Az állati élelmiszerek savas irányba tolják a szervezet pufferrendszerét, ezzel ellentétben a zöldségek bázikus kémhatásúak. Futás hatására tejsav keletkezik az izmokban, s ezt a savat jelentős mennyiségű zöldségfogyasztással ellensúlyozhatjuk.”

A szakember elmondta, ha növényi alapon étkezünk, evés után akár már egy órával futhatunk, míg az állati eredetű ételek esetében három-négy óra is szükséges lehet, hogy az ételt megemésszük, és ne okozzon gondot az edzésen.

„Figyeljünk a vitaminokra és az ásványi anyagokra. A sötétzöld leveles zöldségek szuper magnézium-, C- és K-vitamin-források, amelyek a magas terhelés mellett elengedhetetlenek. További előny, hogy a növényi alapú étkezéssel könnyen lehet fogyni, ami segíthet a tempónk fejlesztésében is, valamint nagyobb súlyfelesleg esetén fontos az ízületek terheltségének csökkentése szempontjából is. Míg egy gramm zsír 9.3 kalória, egy gramm szénhidrát 4.1 kalória. Tehát szénhidrátból kétszer annyit ehetünk a kalóriadeficit megtartása mellett. Nem utolsósorban a növényi táplálkozás a gyomorproblémák megakadályozására is jó, például megszünteti a puffadást is.”

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik