Girl Power – „Legyek minél erősebb!”

Kremlicza LeventeKremlicza Levente
Vágólapra másolva!
2020.07.24. 10:32
Az „erős ember” elnevezés első olvasatra nem kifejezetten női sportágat sejtet, olyannyira nem, hogy a közelmúltig nem is létezett ilyen szakág hazánkban. Immár versenyeket is rendeznek, mi több, egyre több hölgy próbálja teljesíteni a kihívást.

Kapuszta Hanna korábban kosárlabdázott, a küzdősportokkal is megismerkedett, hobbifutó is volt, így tehát jó alapokkal vágott bele az erősember-sportba, s pár év konditermes edzéssel is ráerősített a remek alapra – a csupasport olvasóinak mesél erről a különleges világról.

Hogyan lesz egy lány „erős ember”?

Nálam speciel már a kezdés sem volt hétköznapi, ugyanis a tradicionális jakut erősportot, a bothúzást űztem, csakhogy a jelenlegi egészségügyi helyzetben nem lehet versenyeket szervezni.

Én viszont szerettem volna az erőnlétemet fejleszteni, így jött képbe a strongmanedzés. Két-három éve már jártam edzőterembe, ahol is egyedül végeztem súlyzós edzést, de egy idő után nem ment úgy a fejlődés, ahogyan azt szerettem volna, így elkezdtem edzőt keresni. Megtaláltam Nagy Gábort, és vele Angyalföldön a kifejezetten strongmanedzéshez kialakított teremben gyakorolhatok, mert vannak kőgolyók, traktorgumik, rengeteg súly, állványok a cipeléshez, szánkó és sok más olyan eszköz, amelyekkel fel lehet készülni a versenyekre.

Milyen helyzetben van idehaza az „erős ember” női szakága?

Éppen idén indultak a női versenyek Magyarországon, eddig ugyanis csak férfivonalon működött ez a sportág.

A változásnak nagyon örülök, mert már régen ki akartam próbálni a kamionhúzást, amire csak versenykörülmények között van lehetőségem.

A strongman-versenyeken sokféle gyakorlat van, hogyan lehet ezekre felkészülni, és miként épülnek fel az edzések?

A jó erőnlét alap, a megfelelő felkészültséget pedig konditermi edzéssel is meg lehet szerezni, de kimondottan nem lehet minden gyakorlatra tökéletesen felkészülni technikailag. Heti három edzésünk van, ezek átlagosan két-két és fél órásak, s kimondottan a strongmanversenyekre készítenek fel, azaz sok húzó- és nyomógyakorlat szerepel a tréningek programjában, de emeléssel is kell foglalkozni. Személyes kedvencem a szánkóhúzás, ami elég összetett gyakorlat, sokféle módon lehet végezni, különböző súlyokkal, különböző nehezítésekkel.

Július közepén lett volna a kamionhúzó-liga második fordulója, amit a rossz időjárás miatt a pár nappal elhalasztottak. Vártam már ezt a kihívást, mert itt szerepelhet a férfi- és női mezőny is, a fiúknál pedig a nyílt és a masters kategóriában több versenyszámos erősember-versenyre is sort kerítenek.

A női küzdelmek Girl Power néven futnak, négy állomást terveztek, s abból kettőt már megtartottak, remélhetőleg a másik kettőre is sor kerülhet.

A férfiak versenyei népszerűek. Vajon a női szakág mennyire lehet ismert, sőt elismert?

Természetesen abban reménykedem, hogy sikerül a női szakágat is felfuttatni, népszerűvé tenni. Még nagyon az út elején tartunk. Külföldön jóval professzionálisabb a sportág női ága, de nagyobb múltja is van, és nagyszabású versenyeket rendeznek. Remélhetőleg hasonló szintre itthon is eljut a sportág. A nemzetközi mezőnyben a nők sokkal komolyabban készülnek, rengeteget edzenek, és ez a teljesítményükön is meglátszik.

Legyek minél erősebb, emellett szeretnék főleg itthon versenyezni, és persze jó eredményeket elérni. Külföldön is szívesen indulnék néhány versenyen, de a határon túli kihívásokra sokkal komolyabb felkészülés kell, és azt már sokszor nehéz megoldani hétköznapi módon.

Kinek érdemes elkezdeni ezt a sportágat?

Mindenkinek, aki némi tapasztalatot már szerzett az erőedzés világában, és stabil erőnléttel rendelkezik. Nem a profik mércéjéhez igazodva kell elkezdeni a gyakorlást, mert a saját szintünkön is nagyot lehet fejlődni.

Lehet, hogy elsőre az öt versenyszámból egyet sikerül teljesíteni, úgy, mint nekem is, de amikor már a százhetven kilogrammos szánkót elhúztam, vagy megindult a nyolctonnásnál is nehezebb kamion, az bizony hatalmas élmény volt.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik