PL: egy néző nyakánál fogva kötözte magát a kapufához; az Everton nyert

K. T. I.K. T. I.
2022.03.17. 22:51
Nem mindennapos jelenet, egy klímavédő aktivista kötegelte magát a kapufához (Fotó: Getty Images)
A Just Stop Oil nevű szélsőséges klímavédelmi kampány szervezői már februárban jelezték, hogy az Egyesült Királyság egész területén akciókba kezdenek, hogy a jelenlegi, olaj alapú infrastruktúra felszámolásáért demonstráljanak. Az akciósorozat kedden már elérte a Premier League-et, szerdán pedig az Everton–Newcastle mérkőzést is megzavarta egy aktivista, aki miatt jó öt percen át állt a játék. Ami a futballt illeti: a találkozó jelentős részében mezőnyfölényben futballozó vendégek a 99. percben kapott góllal alulmaradtak.

Szegény ember, meg az a bizonyos ág…

Nem elég az Evertonnak, hogy legutóbbi 11 bajnokijából csupán egyet tudott megnyerni és már csak egy pont választja el a kiesőzónától. Hogy az Oroszország elleni szankciók nyomán elvesztette egyik legtőkeerősebb befektetőjét és szponzori bevételének 10-12 százalékát. Továbbá az sem, hogy gyanús túlköltekezése miatt akár pontlevonással is sújthatják a következő hetekben… A Newcastle United elleni, rendkívül fontos hazai mérkőzés előtt néhány órával kidőlt a csapat angol válogatott kezdőkapusa, Jordan Pickford, valamint a februári szerződtetése után szinte azonnal alapemberré vált Donny van de Beek is. A hivatalos közlemény szerint betegség gátolta őket a pályára lépésben – a többit olvasóink fantáziájára bízzuk.

A kulcsjátékosait nélkülöző liverpooli csapat igyekezett elkerülni a február eleji hibáját – akkor a nyílt támadójátékot felvállalva ugyan vezetést szerzett a Newcastle otthonában, ám végül a hazai együttes szabályosan szétfutotta, szétcincálta Frank Lampard együttesét, amely 3–1-es vereséggel kulloghatott haza.

Ezúttal az Everton – hazai pálya ide vagy oda – beállt bekkelni, és a ritka kontrákra bízta magát. A vendégcsapat 65 százalékban birtokolta a labdát az első félidőben, hat gólszerzési kísérlete akadt, ziccerig azonban nem jutott. A játékrész legnagyobb lehetősége Chris Wood szöglet utáni fejese volt a 28. percben – az is elzúgott a kapu mellett.

A fordulás után a házigazda valamivel bátrabb lett, de gólt szerezni így sem tudott. A 83. percben egy videón visszanézett eset után Allan piros lapot kapott, ami után úgy tűnt, az Everton végképp lemondhat a három pontról…

Csakhogy jött a 14 perces hosszabbítás, és egy villámgyors kontra a 99. percben, a labda pedig Dominic Calvert-Lewin lábáról pont úgy pattant Alex Iwobi elé, hogy a volt arsenalos 12 méterről kilőhesse a bal alsó sarkot vele (1–0)!

Iwobi gólja döntött (Fotó: AFP)

Kérdés, hogy a „szarkák” második félidei gyengébb teljesítményében mekkora szerepe volt a játékrész elején látott közjátéknak. Alig kezdődött el a félidő, egy narancssárga pólós aktivista miatt kellett megszakítani a játékot. A férfi egy gyorskötözővel a nyakánál fogva rögzítette magát a kapufához – percekbe telt, mire nagy nehezen levágták onnan és eltávolították a pályáról. Az akció nem volt egyedi eset, kedden az Arsenal–Liverpool meccset – a pólóján hasonló feliratokkal – szintén megzavarta egy olajhasználat elleni aktivista.

Ha az olajhasználatot nem is fogják pikk-pakk felszámolni, a szaúdi pénztőkével beolajozott Newcastle-gépezetet az Evertonnak sikerült megakasztani.