Egy, a FIFA által felkért független bizottság vizsgálja annak a kilenc vállalatnak a pályázatát, amelyek gólvonaltechnikája megfelelt a FIFA szigorú elvárásainak. Az IFAB először márciusban ülésezik a tesztelés első fázisáról, ezt követően a pályázók betekintést nyernek a tesztelés második fázisába, amelyre március és július között kerül majd sor. Ezután az IFAB júliusban újra összeül, és döntést hoz a két tesztelés alapján, hogy alkalmazzák-e valamelyik rendszert. Ha az újítás mellett voksolnak, a technikát már a Premier League 2012–2013-as idényében viszontláthatjuk.
Az 1886-ban alapított, nyolcfős IFAB tagságának a felét a FIFA adja, és mivel a szabályok megváltoztatásához a szavazatok 75 százaléka szükséges, így ahhoz, hogy a technikát bevezessék, a nemzetközi szövetségnek is igennel kell voksolnia. A testületben további négy delegált képviseli Angliát, Skóciát, Észak-Írországot és Walest.
Korábban a FIFA azon az állásponton volt, hogy jobb lenne, ha a mérkőzések irányítása a játékvezetők és asszisztensek kezében maradna, ám azután, hogy a tavaly nyári, dél-afrikai világbajnokságon a bírók több mérkőzésen a végeredményt is befolyásoló hibát vétettek, megváltozott az álláspontjuk.
Alex Horne, az angol Labdarúgó-szövetség (FA) főtitkára azt nyilatkozta, hogy bár a következő idény nagyon közel van, elképzelhető, hogy addigra bevetésre készen áll majd a technika.
„Lehet, hogy a következő idényben már láthatjuk a technikát a Premier League-ben, és úgy hiszem, ez hatalmas lökést jelentene a futballnak – mondta Horne. – Évek óta úgy gondoljuk, hogy az remek kiegészítője lenne a játékvezetők »fegyvertárának«. Könnyű hibázni, és mindnyájan láttunk már példát arra, hogy a játékvezető és az asszisztens nem látta, hogy a labda átment-e a gólvonalon vagy sem. Segítenünk kell nekik, hogy jó döntést hozzanak.”