Durant döntött Dallasban, kétszeri ráadás a Celtics–Knicksen

Vágólapra másolva!
2023.03.06. 10:08
null
LaVine (8) 42 pontja kevés volt a győzelemhez (Fotó: Gettty Images)
A Lakers legyőzte a Warriorst, a Clippers a Memphis ellen törte meg a jeget, javított a Bucks, nyert a Nets, a Pacers, a Rockets, a Blazers és az OKC is.

Dallas Mavericks–Phoenix Suns 126–130

Egy fokkal jobb volt a Suns. Rendkívül kiélezetten alakult a mérkőzés, az első negyedben még a Phoenix bizonyult kicsit élesebbnek, aztán a másodikban fordított ezen a Mavericks, és a nagyszünetben a hazaiak vezettek három ponttal – majd a fordulás után egy hajszállal ismét a Suns volt pontosabb és egy egységnyi előnnyel kezdhette az utolsó felvonást, ahol folyamatosan záporoztak az egyenlítő vagy éppen fordító kosarak. Oda-vissza jöttek a nagy dobások, a látványos és fontos megoldások, és bár a Mavs egyszer meglépett öt ponttal a negyedik negyedben is, de ez nem tartott sokáig, hamar visszaálltak a dolgok egálra. Az oda-vissza billegés után az utolsó percnek is döntetlennel mentek neki a felek, Deandre Ayton visszatett támadópattanója után pedig még egyszer, utoljára egyenlített a Dallas: Dwight Powell húzta be Luka Doncic átadását. Az utolsó szó azonban a Sunsé lett: 12 másodperccel az órán bizonyította az értékét Kevin Durant, aki védője, és a duplázni érkező eddigi csapattársa, Kyrie Irving felett elsüllyesztett egy rá jellemző középtávolit, majd Luka Doncic válaszát kiköpte a gyűrű, a szlovén faultolt, Durant pedig két büntetővel beállította a végeredményt. A végig kiélezett, egálszagú találkozón tehát nagyjából annyi döntött, hogy KD bedobta a maga kísérletét, Doncic pedig kihagyta – ezzel 2–2-re végeztek egymással a felek az alapszakaszban, és megágyaztak egy esetleges playoff-párharcnak...

Sztárparádé és némi feszültség: amit várhattunk. Mindkét oldalon jöttek azok a teljesítmények, amire számíthattunk, a Phoenixnél Durant 37 pontot dobott 7 lepattanóval és 3 gólpasszal, 12/17-es mezőnymutatóval, 3/5 triplával és 10/11 büntetővel, a legjobb önmagát adta – mellette Devin Booker 36 ponttal és 10 gólpasszal talán még nála is jobban kontrollálta az eseményeket, ezzel pedig már KD harmadik meccsén hoztak egy öt éve nem látott statisztikát, vagyis hogy két Suns-játékos egy mérkőzésen egyszerre eljutott legalább 35–35 pontig. A többiek inkább alájuk dolgoztak, Ayton 16 lepattanót szerzett, Chris Paul szervezett és osztogatott, Ish Wainright 4/5 triplával segített, így csapatként 55 százalékos mezőnymutatót hoztak össze, jól működött a gépezet. A Mavsnél Luka Doncic 34 ponttal, 9 lepattanóval és 4 gólpasszal zárt, bár csak 8/23-at dobott mezőnyből és 1/9-et távolról, de 17/19 büntetővel kozmetikázott, míg Kyrie Irving kereken 30-at dobott mellette 10/19-es mezőnymutatóval és 7 gólpasszal – náluk azért a 6/8 triplás Hardaway Jr. és a 17 pontos Wood is dicsérhető, de a végén ez sem lett elég a sikerhez. A sok pont ellenére mindkét oldalon láttunk kemény védekezést is, voltak fizikális, esetenként akár playoff-szerű megoldások is hátul, de a sztárok túl jók voltak ahhoz, hogy ez igazán visszafogja őket. A keménykedésbe itt-ott belecsúszott némi trash-talk, a végén például felmelegítették a Booker-Doncic párharcot is, hiszen az utolsó másodpercekben egymásnak feszültek a felek verbálisan és kicsit fizikálisan is, amiért mindketten technikait kaptak - a tavalyi PO-párharc után egész izgalmas forgatókönyv lenne egy idei visszavágó...

A Mavericks legjobb dobói: Doncic 34/3, Irving 30/9, Hardaway Jr. 21/18
A Suns legjobb dobói: Durant 37/9, Booker 36/3, Wainright 12/12

Chicago Bulls–Indiana Pacers 122–125

Haliburton triplája döntött. Végig nagyon szoros meccset játszottak a csapatok, és ugyan sokáig a Pacers járt előrébb, az utolsó perc is tartogatott izgalmakat: 49.1 másodperccel az órán Zach LaVine tempójával a Bulls vezetett 120–119-re, majd erre Buddy Hield válaszolt egy triplával, hogy ezután LaVine kiegyenlítsen két bedobott büntetővel. A potenciálisan utolsó támadást a Pacers vezethette, le is pörgették az órát, és végül 2.1 másodperccel a vége előtt Tyrese Haliburton távoli triplájával a győzelmet is megszerezték – az időkérés után Nikola Vucevic még próbálkozott az egyenlítéssel, de dobása célt tévesztett. Haliburton (29 pont, 11 gólpassz) és LaVine (42 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) végig nagyot játszott, előbbi ugyanakkor meg tudta csinálni az utolsó nagy játékot is, emellett pedig az is a Pacers irányába billentette a mérleg nyelvét, hogy náluk nyolcan is legalább 9 pontot dobtak, míg a Bulls nem volt ennyire mély ezen az estén, különösen a második sorok között alakult ki nagy különbség a vendégek javára. A Pacers ezzel utolérte a Bullst a tabellán, és a szezonbeli párharcot is megnyerték 3–1-re, de ez sem biztos, hogy elég lesz a playinhez, így is 1.5 meccses lemaradásban vannak a 10. helyhez képest.

A Bulls legjobb dobói: LaVine 42/15, DeRozan 23/3, Williams 14/6
A Pacers legjobb dobói: Haliburton 29/18, Mathurin 17, Turner 16

Los Angeles Lakers–Golden State Warriors 113–105

Anthony Davis igyekszik. Két napja 38 pontot dobott a LeBron James sérülése után nagy nyomás alatt lévő Lakers-sztár, most pedig még ezt is megfejelte, és 39-et szórt a Golden State-nek: 14/25-tel zárt mezőnyből és 10/13-at a vonalról, volt még 8 lepattanója, 6 gólpassza és 2 blokkja, abszolút ő volt a hazaiak vezére. A társak is tették azért a dolgukat, a kezdőben mindenki elérte a tíz pontot, Vanderbilt dupla-duplázott, a padról 16 pontot jegyzett Reaves, és csapatszinten alig kilenc labdát adtak el, igyekeztek nagyon figyelni és minimalizálni a könnyelmű hibákat. Az első negyedet tizenöt ponttal nyerték és vezettek már hússzal is, érződött rajtuk az energia és az akarat, de aztán a második játékrészben összeomlottak és a teljes fórjukat leadták – hogy aztán a folytatásban ismét összekapják magukat, leginkább hátul erősítettek be, amivel megint stabilizálták a helyzetüket. A negyedik negyedet hatpontos fórral kezdték, és bár a GSW 91–91-nél még egyszer egyenlített, de erre egy 7–0-val felelt a vendéglátó, és az utolsó percekben már kézben tartotta a találkozót, nem remegett meg, így nagyon értékes győzelmet aratott a playin-harc szempontjából. Davis a negyedik negyedben is dobott 12 pontot, lehetett rá számítani, és az utóbbi két meccsen hozta a vezérszerepet – kérdés, hogy ez kitart-e James visszatéréséig, mert a Los Angeles jelenlegi helyzetében lassan minden mérkőzés kulcsfontosságú lesz. Holnap este a Memphist fogadja a gárda…

Curry csak a végére melegedett be. Tizenegy meccs után térhetett vissza a Warriorsba Steph Curry, de a tavalyi döntő MVP-jén ezúttal érződött a rozsda, az első három negyedben csak kereste önmagát, a ritmusát és a dobását. A záró etapra aztán bemelegedett, ott egymaga 19 pontot dobott, így összesen 27-ig jutott 8/20-as mezőnymutatóval és 6 gólpasszal, ő volt a Golden State legjobbja, de az Andrew Wigginst továbbra is nélkülöző társaság így is szinte végig hátrányban volt, és a negyedik negyedben sem tudott fordulatot elérni Curry feljavulásával. Klay Thompson dobott még 22 pontot, Draymond Green elöl-hátul próbált tartást adni a társaságnak, de csapatszinten a 40 százalékot sem érték el mezőnyből, akadozott a játék, és most a védekezésük is csak ideig-óráig működött. Sorozatban öt győzelem után így most vereséget szenvedtek, idegenben továbbra sem ugyanaz ez a csapat (csak 7-24 vendégként), holnap Oklahoma Cityben, majd Memphisben próbálhatnak meg javítani.

A Lakers legjobb dobói: Davis 39/3, Reaves 16/9, Brown Jr. 14/12
A Warriors legjobb dobói: Curry 27/15, Thompson 22/12, Green 15

Brooklyn Nets–Charlotte Hornets 102–86

Bridges megadta az alaphangot. Nagyszerűen kezdték a meccset a hazaiak, az első negyedet 36–21-re húzták be, és ebben hatalmas szerepet játszott a 9/9 dobását elsüllyesztő Mikal Bridges, aki csak ekkor 19 pontot szórt. A második negyedben tovább folytatta a Nets a rohamozást, a nagyszünetre 29 pontos előnybe kerültek, így a fordulás után már az is belefért tőlük, hogy csak 32 ponttal toldották meg az első félidei 70-et. Bridges ugyan az első negyedet követően már sokat hibázott, de így is eljutott 33 pontig és 8 lepattanóig, mellette Spencer Dinwiddie (24 pont, 8 lepattanó, 8 gólpassz) a sokoldalú játékával tűnt ki, Nic Claxton 12 lepattanót és 3 blokkot jegyzett, a padról beszálló Joe Harris pedig 4/6 triplát süllyesztette el. A Hornetsnél eközben senki sem tudott igazán kiemelkedni, Kelly Oubre Jr. (17 pont, 7 lepattanó) azzal együtt is csapata legeredményesebb játékosa lett, hogy csak 5/15 dobását süllyesztette el, a 16 pontos Terry Rozier 5/17-tel riogatott, és csapatként is megálltak 37.5 százalékon, nem volt esélyük a győzelemre.

A Nets legjobb dobói: Bridges 33/6, Dinwiddie 24/9, Harris 12/12
A Hornets legjobb dobói: Oubre Jr. 17, Rozier 16/9, Smith Jr. 15/3

Orlando Magic–Portland Trail Blazers 119–122

Little triplája volt a kulcs. Egyik csapat sem tudott kétszámjegyű előnyt kialakítani a mérkőzés során, a végjáték is kiélezetten alakult, ugyanakkor Nassir Little 35 másodperccel a vége előtt bedobott triplája döntőnek bizonyult. Innentől kezdve jött egy kisebb büntetőpárbaj, amiben mindkét csapat a helyére küldött 6/6 büntetőt, a Magic sosem jutott el igazi egyenlítési lehetőségig, az utolsó másodpercben Paolo Banchero a saját térfeléről eresztett el egy triplát végső próbaként, de nem tudott kiegyenlíteni. A vendégeknél szokás szerint Damian Lillard vitte a prímet, 41 ponttal, 9 lepattanóval és 6 gólpasszal húzta a csapatát, és ugyan csak 4/16 triplája esett be, ezt 17/20 büntetővel igyekezett ellensúlyozni. Lillard mellett Jerami Grant (20 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) is sokoldalúan játszott, Cam Reddish, Drew Eubanks és a kispad is jól válogatta meg a dobásait. A hazaiaknál minden kezdő eljutott legalább 15 pontig, közülük Banchero (26 pont, 5 lepattanó) és Franz Wagner (24 pont, 6 gólpassz) emelkedett ki leginkább, Markelle Fultz is sokoldalúan játszott, de végül nem értek célba, így 3.5 meccses hátrányban vannak az utolsó playin-helyhez képest keleten, miközben a Trail Blazerst 0.5 meccs választja csak el a 10. helytől nyugaton.

A Magic legjobb dobói: Banchero 26/3, F. Wagner 24/12, Suggs 15/3, M. Wagner 15/3, Fultz 15
A Trail Blazers legjobb dobói: Lillard 41/12, Grant 20/9, Reddish 16/6

Houston Rockets–San Antonio Spurs 142–110

Nem volt válasz a Rockets támadójátékára. Rövid időn belül másodszor csapott össze a két csapat, ezúttal azonban sokkal simábban nyert a Rockets, a Spurs nem tudott komoly ellenállást tanúsítani védekezésben. A hazaiak 61.2 százalékkal dobtak mezőnyből, emellett 25/29 büntetőt is elsüllyesztettek, és heten is kétszámjegyű termést értek el náluk. Jalen Green vitte a prímet a 31 pontjával, Kevin Porter Jr. (19 pont, 13 gólpassz) nagyszerűen irányította a támadásokat, Alperen Sengün (15 pont, 14 lepattanó) a palánk alatt végzett nagy munkát, míg az Eason-Tate kettős a kispadról hozott közös erővel 33 pontot. A Spurs legeredményesebb játékosa Keita Bates-Diop lett a maga 17 pontjával, Keldon Johnson és Devin Vassell is szenvedett a dobásával, miközben Zach Collins, Doug McDermott és Jeremy Sochan sérülés miatt nem is játszott. A Spurs a második negyedet leszámítva nem is tudta felvenni a versenyt az ellenfelével, így már csak 0.5 meccs a különbség a két csapat között nyugat végén.

A Rockets legjobb dobói: Green 31/12, Porter Jr. 19/9, Eason 17/3
A Spurs legjobb dobói: Bates-Diop 17/3, Graham 14/9, Bassey 14

Oklahoma City Thunder–Utah Jazz 129–119

Gilgeous-Alexander stílusosan tért vissza. Shai Gilgeous-Alexander öt kihagyott meccs után tért vissza a pályára, de nem érződött a játékán a kihagyás, ott folytatta, ahol azelőtt abbahagyta: 38 pontot ért el 10/17 jó dobással és 17/19 bedobott büntetővel, emellett 7 lepattanót, 4 gólpasszt és 3 labdaszerzést is betett a közösbe. Jalen Williamst sem zavarta meg, hogy visszatért az első opció, 12/15 dobását elsüllyesztve 32 pontot dobott, illetve 5-5 lepattanót és gólpasszt is jegyzett, miközben Josh Giddey (24 pont, 9 lepattanó, 9 gólpassz) kacérkodott egy tripla-duplával. A Thunder nagyrészt ennek a triónak köszönhetően végig vezetett, és 17 pontos előnyből kezdhette a negyedik negyedet is, a Jazztől csak annyira futotta, hogy a végére kicsit közelebb zárkózzanak. A vendégeknél hiába értek el heten is kétszámjegyű termést, Lauri Markkanen hiányában a 20 pontos határt senki sem tudta elérni, a dupla-duplázó Jordan Clarkson (18 pont, 12 gólpassz) csak 6/15 dobását süllyesztette el, Kelly Olynyk (15 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) keveset vállalt, Walker Kesslernek pedig nem ez a játéka, de az újonc center így is ismét kitűnt, 17 pontot szerzett 8/11 dobásból, begyűjtött 10 lepattanót és blokkolt 5 dobást.

A Thunder legjobb dobói: Gilgeous-Alexander 38/3, Jal. Williams 32/12, Giddey 24/12
A Jazz legjobb dobói: Clarkson 18, Dunn 17/9, Kessler 17

Boston Celtics–New York Knicks 129–131 – kétszeri hosszabbítás után

Quickley egész jól pótolta Brunsont. Sérülés miatt nem léphetett pályára a Knicks vezére és húzóembere, Jalen Brunson, így a helyén Immanuel Quickley kezdett a vendégeknél, aki meg is hálálta a bizalmat: karriercsúcsot jelentő 38 pontot dobott 15/28-as mezőnymutatóval és 5/12 triplával, leszedett 6 lepattanót, kiosztott 7 gólpasszt, védekezésben pedig négy labdaszerzést és két blokkot tett a közösbe, ő volt a meccs legjobbja. Mellette Julius Randle (31 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és a mostanában csendesebb, de ezúttal többet vállaló RJ Barrett (29 pont, 11 lepattanó) is csillogott, míg a Bostonnál Jayson Tatum (40 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz, de csak 12/30 mezőnyből) próbálta húzni a szekeret elsősorban Jaylen Brown (29 pont, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Al Horford (20 pont, 14 lepattanó, 6 gólpassz, 2 blokk) támogatásával. A New York szűk 50 százalékkal dobott mezőnyből, míg a Celtics még a 40 százalékot sem érte el, bedobott viszont 21 triplát (ez volt az egyetlen igazi fegyvere, 59-et emelt rá...), a többit pedig a hattal több támadópattanóval, valamint a néggyel kevesebb eladott labdával igyekezett ellensúlyozni. A győzelemre így is volt esélye a Mazzulla-legénységnek, de a clutch játékok nem jöttek ki jól...

Dupla hosszabbítás döntött. A Celtics vezetett már 14 ponttal is az este folyamán, de a Knicksnek is volt kétszámjegyű előnye, az oda-vissza hullámzásból viszont nagyjából egálra álltak be a felek a rendes játékidő végéhez közeledve. Másfél perccel az órán még hét ponttal vezetett a Knicks, de a Bostonnál Al Horford és Marcus Smart is bevágott egy-egy clutch triplát, majd 12 másodperccel az órán jött Jaylen Brown, aki faulttal együtt dobott kosarat – végül értékesítette a büntetőt is, és mivel a New York nem tudott válaszolni, így jöhetett a hosszabbítás. Az első ráadásban még közelebb állt a sikerhez a Boston, mert Horford hármasával 29 másodpercnél vezetett, de Quickley dobott még egy floatert egyenlítésként, míg Tatum elrontotta az utolsó támadást, így ezúttal sem bírtak egymással a felek, következett a második túlóra. Ott Quickley távolijával és zsákolásával 5–0-val kezdett a Knicks, majd ő dobott még egy közelit is, és a vendégek már nem engedték ki a kezükből a vezetést - bár a Boston mindent megtett, Mitchell Robinson két elrontott büntetője után az egyenlítésért dobhattak a hazaiak, majd a legvégén Horford kezében maradt a győzelem, hiszen az utolsó másodpercben elemelt triplája végül kimaradt. Így gigászi küzdelemben, izgalmas mérkőzésen, de Brunson nélkül is bevette Bostont a Knicks, amely ezzel zsinórban kilencedik győzelmét aratta, míg a Robert Williams III és Malcolm Brogdon nélkül kiálló, összesen hét (!) embert forgató vendéglátó négyből harmadszor kapott ki – ebből másodszor a New Yorktól.

A Celtics legjobb dobói: Tatum 40/18, Brown 29/6, Horford 20/18
A Knicks legjobb dobói: Quickley 38/15, Randle 31/15, Barrett 29/9

Washington Wizards–Milwaukee Bucks 111–117

Javított a Bucks. Előző este a 76ers ellen megszakadt a Bucks 16 győzelemből álló sorozata, ugyanakkor a Wizards ellen megtették az első lépést afelé, hogy új sorozatot kezdjenek el építeni. Komolyabban ellépni csak a második negyed hajrájában tudott a vendég csapat, az egyaránt nagyon sok dobást elhasználó Bradley Beal (33 pont, 9 lepattanó, 15/32 mezőnyből) és Kristaps Porzingis (24 pont, 13 lepattanó, 5 gólpassz, 11/29 mezőnyből) vezetésével meccsben voltak a hazaiak. Végül az döntött a Bucks javára, hogy pontosabban dobtak, és ennek szerves részét képezte a 22/49 tripla is, a Wizards ezzel párhuzamosan 8/31-gyel dobott távolról. Jannisz Adetokunbo ugyan nem dobott rá triplát, de azok előkészítésében nagy szerepet játszott, 23 ponttal, 10 lepattanóval és 13 gólpasszal tripla-duplázott, ami azzal együtt is szép teljesítmény, hogy az utolsó lepattanóját úgy érte el, hogy szándékosan kihagyott egy dobásnak alig nevezhető kísérletet. Adetokunbo körül szinte mindenkinek sült a keze, Jevon Carter 6/10, Joe Ingles 4/8 triplával tűnt ki, de Brook Lopez, Jrue Holiday és Grayson Allen is a helyére küldött 3-3 triplát, így az is belefért, hogy Khris Middleton kiülte ezt a meccset.

A Wizards legjobb dobói: Beal 33, Porzingis 24/3, Avdija 17/6
A Bucks legjobb dobói: Adetokunbo 23, Carter 20/18, Holiday 19/9

Los Angeles Clippers–Memphis Grizzlies 135–129

Hatalmas fordítás a Clipperstől. A szoros első félidő végén hat ponttal vezetett a Los Angeles, jól játszott a vendéglátó, de aztán a harmadik negyedben egészen döbbenetes pusztítást rendezett a Memphis, és 51 pontot dobott a vendégcsapat – itt 16 pontos előnyt épített fel a gárda, és lendületben, magabiztosan várhatta az utolsó felvonást. Ott viszont jött a 180 fokos fordulat, és dominált a Clippers: a hazaiak végül 38-17-re nyerték a legfontosabb játékrészt, szűk négy perccel a vége előtt visszavették a vezetést, majd az utolsó percben Paul George kosarával, labdaszerzésével és Kawhi Leonard két büntetőjével le is zárták a küzdelmet. A teljes összeomlásból álltak fel úgy, hogy domináltak a záró etapban, Paul George 42 pontot dobott 11 lepattanóval, míg Leonard 34-et szórt 10 lecsorgóval, ketten együtt 27/28 büntetőt küldtek a gyűrűbe, és főleg a negyedik negyedben azt csináltak, amit csak akartak - úgy futott 17-0-t a LAC, hogy minden pontot ők szereztek, lehetetlen volt megállítani őket. A többiek leginkább csak kiszolgálták őket, bár Gordon 17, Plumlee pedig 15 pontot jegyzett, míg Westbrooknak volt egy nagyon fontos 2+1-e a hajrában, ezzel a nagy negyedik negyeddel pedig megtörték a jeget: sorozatban öt vereség után nyertek újra, és először tudtak győzni az All-Star óta, illetve Westbrookkal a soraikban,

Pedig Jones mindent megtett. A csapattól távol lévő, vizsgálat alatt álló Ja Morant helyén Tyus Jones igyekezett villogni, és az irányító alaposan ki is vette a részét a játékból: csak a harmadik negyedben 20 pontot dobott, az ő extrája tolta meg annyira a Grizzlies szekerét, hogy abból 51 pontos játékrész szülessen. A pontjai mellett volt 12 gólpassza és 5 labdaszerzése is, vele a pályán pluszban volt a Memphis, de hiába szórt mellette kereken harmincat Desmond Bane, és hozott sokoldalú 24 egységet Jaren Jackson Jr., a Morant mellett Clarke és Adams nélkül küzdő társaság a záró etapban totálisan szétesett, és végül vereséget szenvedett. Nincs könnyű helyzetben az együttes, közelednek a többiek a tabellán, Morant helyzete a levegőben lóg, és kérdéses mérkőzések következnek motivált csapatok ellen - bár Tyronn Lue, a LAC vezetőedzője szerint ez a Memphis nagyon jól reagál a tartalékos felállásra, de most azért meg kell feszíteniük magukat a következő időszakban.

A Clippers legjobb dobói: George 42/12, Leonard 34/9, Gordon 17/9
A Grizzlies legjobb dobói: Bane 30/12, Jones 25/15, Jackson Jr. 24/6

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik