Bejutott az elődöntőbe a magyar női vízilabda-válogatott a 11. FINA-világbajnokságon, Montrealban, miután a mai negyeddöntőben 10-4-re legyőzte a német csapatot. Faragó Tamás szövetségi kapitány együttese a Jean-Drapeau Parkban magabiztos, jó játékkal tartotta a kezében a mérkőzést, és már a találkozó felénél 6-1-re vezetet. A legutóbbi világbajnokságon Magyarország ötödik lett női vízilabdában, ennél most már biztosan jobb eredmény sikerül majd elérniük a hölgyeknek. A négy között Kanada együttese lesz az ellenfél, amely hosszabbításban győzte le a görög csapatot.
Drávucz Rita nagyon elemében volt ezen a mérkőzésen, és nemcsak azért, mert három gólt szerzett, hanem azért is, mert a védekezésben is kimagaslót nyújtott
Drávucz Rita nagyon elemében volt ezen a mérkőzésen, és nemcsak azért, mert három gólt szerzett, hanem azért is, mert a védekezésben is kimagaslót nyújtott
NŐK, NEGYEDDÖNTŐ A magyar női válogatott az eddig megrendezett hat világbajnokságon háromszor jutott be a négy közé, ebből adódóan ugyanennyiszer kívül rekedt. Legutóbb úgy, hogy a csoporttalálkozóit Spanyolország, Olaszország, Kazahsztán), valamint az ausztrálok és hollandok ellen az 5-8-helyért megrendezett mérkőzéseit is megnyerte Barcelonában, ellenben a vízválasztó negyeddöntőben vereséget szenvedett az oroszoktól.
Éppen azon a derbin ragadt benn a tudás, éppen akkor támadt rá a görcs a mieinkre. Most más a helyzet, hiszen a két együttes előmenetelét tekintve nem volt félnivalónk a németektől, és abban az esetben is bízhattunk a győzelemben, ha netán csak 70 százalékot tudnak kipréselni magukból Pelléék.
Amúgy meglehetősen furcsa ez a német csapat, hiszen Bernd Seidensticker szövetségi kapitány lényegében nyolc játékosra támaszkodik. Olyannyira, hogy Gerritsen az egyetlen csere (az ő bejöveteleivel pihen egy-két percet a hat kezdő mezőnyember), és van négy olyan, padra szögezett pólósa, aki a korábbi négy találkozóból hármon egyáltalán nem kapott lehetőséget! - holott a brazilok vagy az új-zélandiak ellen is tűzforró volt a pite.
Vagyis valahogy ki kellett fullasztani a riválist, amihez a legrövidebb út az első másodperctől kezdve mutatott figyelem és az eddig is a csapatot jellemző szupervédekezés. Mindenesetre elfogadtuk volna a német kolléga jóslatát, miszerint 11-3-as diadalt előlegezett meg nekünk…
Kanada lesz a csütörtöki ellenfél
A kanadai válogatott lesz Faragó Tamás szövetségi kapitány csapatának ellenfele a dönbtőbe jutásért, miután a házigazda együttes hosszabbításban 8-6-ra legyőzte a görög együttest. A mieink két évvel ezelőtt, a fukuokai világbajnokságon is Kanada ellen játszották az elődöntőt, és akkor 4-3-ra győztek. Az nagyon nehéz mérkőzés volt, és valószínűleg a mostani sem lesz könnyebb, tekintve, hogy a vb házigazdájáról van szó.
11. FINA-VILÁGBAJNOKSÁG (Montreal), női vízilabdatorna, negyeddöntő:
KANADA - GÖRÖGORSZÁG 8-6 – hosszabbítás után (1-3, 2-2, 2-0, 1-1, 2-0)
Játékvezetők: Pasquale Grosso (olasz), José María Tuele (spanyol). Kanada: Riddell – Alogbo 1, Lamarre, Gardiner 2, T. Campbell, Arpin 1, C. Campbell, Perrault 1, Dow 2, Salat, Dionne 1, Robinson, Begin. Szövetségi kapitány: Patrick Oaten. Görögország: Ellinaki - Mavrelu, Kantzu, Joszifidu, Lioszi, Kozompoli 1, Jokonomopolu, Rumpezi 2, Moraitidu, Karagianni 3, Lara, Plumi, Curi. Szövetségi kapitány: Kiriakisz Joszifidisz. Gólok emberelőnyök: 4/6, ill. 2/7. Gólok négyméteresek: 0/1, ill. –.
Az első lövést a center Brávik eresztette meg, de furcsamód a jobb szélről, Budde pedig lefülelte a rövid saroknál. Nem úgy Wengst kétméteres ejtését Horváth - a német előbb meg is táncoltatta a labdát jobb kezének ujjain. Még mielőtt picit is megijedtünk volna, Drávucz jó ütemű bemozdulás végén egyenlített, egy percen belül pedig Stieber lőtt óriási gólt az ellenfél hálójába.
A negyed végén még teljes támadóidővel, azaz 35 másodperccel gazdálkodhattunk, ám Valkaynak 16 szekundum is elég volt, hogy balról mattolja a németek kapusát, egyúttal megnyugtassa a magyar válogatottért szurkolókat. Drávucz gyors akciógóllal fagyasztotta le a németek esetleges továbbjutási álmait a második felvonásban, Pelle az első szöget is beütötte a koporsójukba, aztán az egész pályát bejátszó, alkalomadtán a centereket is vízbe tunkoló Drávucz vágta be saját harmadik gólját (6-1).
Az alárendelt szerepet játszó németek eközben három kapufánál tovább nem jutottak, és az első félidőben adódó két emberelőnyüket sem követte gól. Tulajdonképpen már a szünetben elkönyvelhettük, hogy a világbajnokságok történetében negyedszer is az elődöntőbe jut a magyar női pólóválogatott.
A folytatás így edzőmeccsé vált, azaz nyugodtan pólózhattak a mieink. A duda 10-4-nél szólalt meg, azaz ahogy vártuk: könnyedén jutott a négy közé a Faragó-csapat.
"Nagyon boldog vagyok, hogy bejutottunk a legjobb négy közé - mondta a mérkőzés után a csapat holtversenyben legeredményesebb gólszerzője, Pelle Anikó. - Azt hiszem, eddig minden mérkőzésen megmutattuk, hogy jó vízilabdát játszunk. Ma igazi csapatként működtünk, de nagyon tiszteltük az ellenfelet is. Most már bármi megtörténhet. Nem szeretnék jósolgatni, de azért küzdünk, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el."
A női válogatott világbajnokságon legutóbb 2001-ben Fukuokában szerzett érmet, akkor csak a döntőben kapott ki az olasz együttestől (7-3). Akkor az elődöntőben Kanada ellen győzött Faragó Tamás csapata 4-3-ra. Most újra igen nagy az esélye a döntőbe jutásra. ---- Nem jutott be a legjobb négy közé sem az olimpiai bajnok olasz női vízilabda-válogatott a 11. FINA-világbajnokságon, Montrealban, miután a negyeddöntőben 7-5-ös vereséget szenvedett az orosz csapattól.
Noha jobban kezdett a legutóbbi világbajnokság ezüstérmese, az olasz együttes, és az első negyedben 2-0-es vezetést szerzett, de aztán Di Mario kihagyta a lehetőséget, hogy 3-0-ra növelje az előnyt (négyméterest hibázott az itáliaiak ásza), és ekkor az oroszok megkezdték a felzárkózást.
Az állás még két perccel a lefújás előtt is 4-4 volt, de aztán Konuk már az oroszokat juttatta vezetéshez. Araujo ejtése Voroncova fölött jónak látszott, csak a kapufa volt útban, a másik oldalon azonban Jajna nem hibázott, és máris 6-4-re vezettek a Barcelonában bronzérmes oroszok.
Az olaszok ekkor már kétségbeesetten kapkodtak, Di Mario 28 másodperccel a vége előtt mégis gólt szerzett (6-5). Éppen ő volt azonban az, aki szabálytalanul avatkozott közbe a találata után, kiállították, majd Pesci szövetségi kapitány szabálytalanul kért időt, négymétereshez juttatva ezzel az oroszokat. Jajna bizonyult ismét hidegvérű ítéletvégrehajtónak, így 7-5-re győzött az orosz együttes, és a döntőbe jutásért játszhat. ---- A 9-12. helyért
SPANYOLORSZÁG - HOLLANDIA 3-4 (2-0, 2-1, 0-2, 1-1)
Játékvezetők: Christophe Van Hems (francia), Osima Akira (japán). Spanyolország: Del Soto - Gil 2, Miquel, Yurema Sabio 2, Miriam López-Escribano, Pareja 1, Ch. López, A. Pardo, S. Dominguez, C. Pardo, L. López, Pena Carrasco, Copado. Szövetségi kapitány: Maria Del Ma Sandroma. Hollandia: De Nooy - Smit 1, Cabout, Hakhverdian, Van Den Ham, Guichelaar, Oostendorp, Klein 2, Cabout, Ars, Van der Sloot 1, Sijbring, Belkum. Szövetségi kapitány: Peter Paul Metz. Gólok/emberelőnyök: 2/8, ill. 0/5.
KUBA - ÚJ-ZÉLAND 5-4 (1-1, 1-1, 2-0, 1-2)
Játékvezetők: Farid Monir (egyiptomi), Marie-Claude Deslieres (kanadai). Kuba: Gomez - Diago, Perez, Hernandez 2, Gutierrez D. 2, Caballero 1, Lopez, Soler, Andrev, Frometa, Gutierrez L., Trufin, Zanzunequi. Szövetségi kapitány: Francisco Trueba Új-Zéland: Harache - Cox, Swindells, Donogue, Logan 1, Tan, McPherson, McGuinnes 1, Sieprath 1, Pattison, Wilkinson, Snell, Smith 1. Szövetségi kapitány: Szilágyi Péter. Gólok/emberelőnyök: 2/5, ill. 3/9. Gólok/négyméteresek: -, ill. 1/1. ---- A 13. helyért:
VENEZUELA - BRAZÍLIA 2-11 (1-3, 0-4, 1-3, 0-1)
Játékvezetők: Militiadisz Elefteriadisz (görög), Ni Si-vei (kínai) Venezuela: Vilar - A. González, Rego, Rivero, Bastardo, Suárez 1, Galue, Alvarado, Caliz, Godoy 1, Aguilar, Alas, Flores. Szövetségi kapitány: Carlos Fernández. Brazília: Oliveira - Vasconcelos, Fernandes 3, Marina Canetti, Zablith, Manuela Canetti, Amaro, Carvalho 1, Palma, Pedrosa Freire 6, Costa, Teno 1, Henriques. Szövetségi kapitány: Roberto Chiappini. Gólok/emberelőnyök: 1/5, ill. 5/9. Gólok/négyméteresek: -, ill. 1/1.
A 15. helyért:
KÍNA - ÜZBEGISZTÁN 4-5 (1-0, 2-1, 1-2, 0-2)
Játékvezetők: Wim Keman (holland-antillákbeli), Cristian Barabancea (román) Kína: Jang jun - Liu Ping 1, Szun Jü-csün, He Jin 2, Teng Fej, Cung Ta)n, Mo Feng-ming, Cseng Jing, Jü Hszüe 1, Kao Ao, Kong Dan, Li Shü-vei, Tan Jing. Szövetségi kapitány: Pan Seng-hua. Üzbegisztán: Szkovpina - Galeva, Gorodcsannyina, Majorova, Gibazoda, Pljusova, Seglova, Halikova 1, Rustamova, Percseva 4, Kogyeva. Szövetségi kapitány: Natalja Rustamova. Gólok/emberelőnyök: 1/9, ill. 2/8.