Vizes vb: amerikai arany férfi 27 m-es óriástorony-ugrásban

PIRCS ANIKÓPIRCS ANIKÓ
Vágólapra másolva!
2017.07.30. 13:05
Címvédést nem, drámai küzdelmet annál inkább hozott a 27 méteres férfi óriás-toronyugrók döntője, amelyben az amerikai Steve LoBue a világ második legnehezebb ugrásával győzött. Gary Hunt az utolsó sorozatban nagyot rontott.

A férfiak fináléjával zárult az óriástorony-ugrók viadala, amelyben a pénteki nyitó nap első két sorozata után újabb elképesztő ugrásokkal jelentkeztek a 27 méter magas toronyból a sportolók.

A verseny második fele a lenyűgöző látvány mellett rendkívül szoros küzdelmet is hozott. A harmadik – még maximalizált nehézségi fokú – kör után a szakág kiemelkedő klasszisának, a címvédő brit Gary Huntnak jelentős esélye volt arra, hogy a sportág első kétszeres vb-győztese legyen, csukamozdulattal kivitelezett hátra triplaszaltójával megőrizte az első napon kivívott összetettbeli vezető helyét. Igaz, a szakemberek már ekkor figyelmeztettek: a brit merülése – tőle szokatlan módon – nem tökéletes.

Miután az előzetesen esélyesnek tartott ugrók közül többen is rontottak a vízbe érkezésnél, úgy tűnt a „fröccsmentesség” (azaz a hibátlan vízbe érkezés) döntheti el az érmek sorsát a negyedik körben. A dobogós helyekre ekkorra egyaránt parádésan kivitelezett harmadik ugrással jelentkezett be a cseh Michal Navrátil és az amerikai Steve LoBue.

A záró, szabadon választott sorozatban már csak a legjobb tizenkét versenyző mutathatta be ugrását a huszonkét fős mezőny tagjai közül, a fiúk pedig emelték a tétet: a korábbi gyakorlatokhoz képest jelentősen nőtt a szaltók és a csavarok száma – rádobva ezzel még egy lapáttal az egyébként sem mindennapos látványra a Batthyány téren.

A mexikói Sergio Guzmán a döntőben (Fotók: MTI)
A mexikói Sergio Guzmán a döntőben (Fotók: MTI)

Navrátil két és fél csavarral megspékelt előre triplaszaltója néhány pillanatig aranyat ért, de Lo Bue fél csavarral megbolondított ötös (!) szaltóját nem tudta überelni – az amerikai 5.4 nehézségi fokú ugrására 113.4 pontot kapott a bíráktól, amellyel az élre ugrott.

LoBue gyakorlatánál egyetlen nehezebb ugrás létezik jelenleg a világon, az 5.6 nehézségű, előre hármas szaltó négy és fél (!) csavarral – Gary Hunt természetesen ezzel zárta a viadalt. És ezzel is veszítette el, miután a szemmel szinte követhetetlen pörgés-forgás után a vízbeérkezésnél akkorát rontott, hogy csak ötödikként zárta a viadalt. A bronzéremnek a második versenynapon kiválóan teljesítő olasz Alessandro De Rose lett a jogos tulajdonosa.

S miután az óriástorony-ugrás a férfias küzdelem mellett a buliról is szól, az éremosztás után jöhetett az önfeledt ünneplés a Duna-parton, amelynek már nem kellett feltétlenül fröccsmentesnek lennie…

„Ez egy szürreális pillanat, mikor a száz és száz óra gyakorlás összeáll és kifizetődik – értékelt LoBue a fina-budapest2017.com-nak. – Nem is lehetnék most boldogabb. Most egy hónap pihenés következik a feleségem és lányom társaságában. Nagyon jó érzés, hogy a versenyzőkkel egy nagy család vagyunk és ez is sokat segít abban, hogy jobban tudj az ugrásra koncentrálni, ha barátok veszik körbe az embert. Maga a rendezvény bámulatos volt, és áttörést is jelentett a medencés megoldás miatt. Az elején sokunknak furcsa volt, de az első edzés után rájöttünk mennyire nagyszerű ez a megoldás.”

„Még nem tudom feldolgozni a helyezésem – értékelt Navrátil. – Kazanban nem sikerült az egyik ugrásom, de most jól sikerült és sikerült a 2. helyet megszereznem. Az hogy részese lehetek ennek a kis csoportnak, amit mi toronyugrók alkotunk nagyon különleges érzés és nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy része lehetek. Sokat segítünk egymásnak. A város gyönyörű, úgy gondolom nagyon különleges látványban volt részünk a torony tetején mikor körbenéztünk.”

„Rengeteg minden jár most a fejemben – értékelt De Rose. – Nem számítottam a 3. helyre, csak a legjobbamat próbáltam adni és bevált. Bárki aki 27 méterről ugrik tudja h mennyire veszélyes ez a sport, tehát mindig drukkolunk egymásnak, hogy jól sikerüljenek az ugrások. Nagyon tetszett a szervezése ennek a versenyszámnak, a torony is rendkívül stabil volt és a medencés verzió is nagyon tetszett.”

VIZES VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST
ÓRIÁSTORONY-UGRÁS, FÉRFIAK, 27 M, DÖNTŐ

1. Steve LoBue (Egyesült Államok) 397.15 pont
2. Michal Navrátil (Csehország) 390.90
3. Alessandro De Rose (Olaszország) 379.65

 

Legfrissebb hírek

Keszthelyi Rita még kártyázásban sem veszít szívesen

Vízilabda
16 órája

Vogel Soma nélkül utazik a férfi vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokságra

Vízilabda
2025.07.01. 10:32

Milák Kristóf nem indul a szingapúri világbajnokságon, és ebben a döntésében támogatom – Szabó Álmos

Úszás
2025.06.16. 16:18

Vizes vb: tizenkét éves szupertehetség is a kínai úszócsapatban

Úszás
2025.05.22. 10:57

Jégkorong-vb: az amerikaiak hat gólt ütöttek a németeknek a magyarok csoportjában

Jégkorong
2025.05.17. 15:22

Vizes vb: Milák Kristóf riválisa nincs ott a japán úszócsapatban

Úszás
2025.03.25. 11:34

Medence és bowlingpálya a Fehér Házban

Népsport
2025.01.20. 15:18

Los Angeles 2028: Donald Trump és kormánya támogatja az olimpiát

Egyéb egyéni
2024.11.15. 12:01
Ezek is érdekelhetik