Hosszú Katinka és Verrasztó Dávid éremért úszhat 400 vegyesen

2017.07.30. 09:21
A magyarországi vizes világbajnokság vasárnap délelőtti úszóprogramjában Hosszú Katinka nagyszerű úszással, a legjobb idővel jutott be a 400 vegyes esti döntőjébe, Jakabos Zsuzsanna a 12. helyen zárt. Verrasztó Dávid is szenzációs volt, a férfiak hasonló versenyszámában a harmadik idővel finalista, Gyurta Gergely a 18. lett. A Bohus Richárd, Gyurta Dániel, Milák Kristóf, Kozma Dominik négyes a hatodik idővel döntős 4x100-as vegyesen, a Burián Katalin, Sztankovics Anna, Szilágyi Liliána, Molnár Flóra kvartett új országos csúccsal a 10. helyet csípte meg a női 400 méteres vegyes váltók versenyében

ÉLŐ HÍRFOLYAMUNKAT, A NAP ESEMÉNYEIVEL ITT TALÁLJA MEG!ÉLŐ HÍRFOLYAMUNKAT, A NAP ESEMÉNYEIVEL ITT TALÁLJA MEG!

Női 400 m vegyes

A vasárnap délelőtt első magyar versenyzőjeként Jakabos Zsuzsanna szállt medencébe, a 400 vegyes második előfutamában nem kezdett jól, pillangón csak a 8. helyen fordult, háton feljött a hatodik pozícióba, mellen az ötödik volt, onnan vágott neki az utolsó száznak. A futamot a kanadai Sydney Pickrem nyerte 4:36.25-tel, Jakabos csak a hatodik lett 4:41.40-nel.

(Fotó: Szabó Miklós)

A harmadik futamban következett a legutóbbi két vb győztese, a riói olimpiai bajnok Hosszú Katinka, aki pillangón már majdnem egy testhossz előnyt szerzett, ezt háton még tovább növelte, és a mellúszást már két és fél másodperces előnnyel kezdhette meg.

A japán Simizu szenzációsan úszott, és az utolsó 100-ra elsőként fordult, de gyorsúszásban esélye sem volt. A címvédő magyar 4:33.90-nel győzött, a legjobb idővel jutott be az esti fináléba. Jakabos összesítésben a 12. lett.

A karjaim meghaltak, semmi erőm nem volt – értékelt Jakabos Zsuzsanna az M4 Sportnak a 400 vegyes előfutama után, melyből nem sikerült továbbjutnia. – A pille és a hát nem volt elég laza. Összességében életre szóló élmény volt ez a világbajnokság, köszönöm a szurkolóknak. Nagyon jó úszásaink voltak a héten, a váltó is jól sikerült. Úsztunk, ahogy tudtunk.

Férfi 400 m vegyes

A férfiak 400 méteres vegyes úszásának harmadik előfutamában Gyurta Gergely a 8. helyen pillangózott, háton kicsit feljebb jött, de mellen ismét visszacsúszott a nyolcadik helyre. Az élen az amerikai Chase Kalisz nagy csatát vívott a brit Litchfielddel és a japán Szetóval, végül Kalisz nyert 4:09.79-cel, Gyurta a nyolcadik lett 4:19.90-nel, azaz a továbbjutásra esélye sem volt.

Következett Verrasztó Dávid, aki végre elkapta a pillangó ritmusát, a második helyen fordult, és háton is tartotta a tempót a japán Haginóval. Sőt, fél távnál már az élen állt, 250 méternél egy testhosszra növelte az előnyét, és az utolsó százra két és perc fórja volt japán vetélytársával szemben

Verrasztó magabiztosan, nagy fölénnyel nyerte a futamát (4:11.89), és a harmadik legjobb idővel döntős. Gyurta Gergely az összesítésben a 18. lett.

Azt hittem, hogy Hagino gyorsabban úszik. Nem vagyok csalódott, nem baj, hogy nem úsztam az elmúlt hat napban. Nem ez volt nehéz, hanem az elmúlt egy év – nyilatkozta Verrasztó Dávid.

A végét nagyon elrontottuk, ez látszódik az eredményekből – jelentette ki Gyurta Gergely az M4 Sportnak, miután nem jutott be a 400 vegyes döntőjébe. – A világbajnoksággal kapcsolatban kettős érzelmeim vannak. Egyrészt hatodik lettem a leghosszabb távon, huszonöt kilométeren, ugyanakkor ma szerettem volna döntőt úszni, erre készültem. Nagyon sajnálom, hogy így alakult, de vállalom a következményeket, mert ezt mi, illetve én rontottam el.

Női 4x100 m vegyes váltó

A kétfutamos versenyszám első etapjában kapott helyet a magyar csapat, amelyben Burián Katalin kezdett háton, Sztankovics Anna a negyedik helyen ugorhatott be a mellúszásra, Szilágyi Liliána az ötödik helyről folytathatta, és lehagyva a briteket a harmadik helyre hozta be a csapatot. A befejező ember, Molnár Flóra nagy csatát vívott a britek emberével, váltónk végül 4:03.08-cal, új országos csúccsal a negyedik lett, a futamot 3:57.17-tel Kanada nyerte.

A fiatal összetételű együttes több mint fél másodpercet faragott a Dara Eszter, Pecz Réka, Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn által 2009-ben Rómában úszott 4:03.63 perces időből. A négyes végül összesítésben a 10. időt úszta és lemaradt a fináléról.

„Úgy jöttem ide, hogy ezért a váltóért képes vagyok meghalni – nyilatkozta a kezdőember, Burián Katalin az M4 Sportnak a női 4x100-as vegyes váltó után, amikor még nem tudta, hogy új országos csúcsuk sem lesz elég a döntőbe jutásra. – Úgy voltam vele, hogy akkor is egyéni csúcsot kell úsznom, ha belehalok. Az utolsó tizenöt méteren már láttam a fényt az alagút végén.”

„Kicsit jobbat szerettem volna úszni, de a csapat a lényeg. Remélem, hogy délután is medencébe ugorhatunk” – tette hozzá Sztankovics Anna.„Szerintem nagyot úsztunk így fáradtan, már testileg és mentálisan is kimerülten” – így Szilágyi Liliána.

A befejező ember, Molnár Flóra elárulta: tegnapi versenye után 14 kilométert gyalogolt és teleette magát. „Így az utolsó tizenöt méteren mintha megálltam volna. Nem is lett olyan jó az idő, de délután jobb lesz.”

Férfi 4x100 m vegyes váltó

Az utolsó nap utolsó délelőtti előfutamában, a magyar férfi 4x100 m vegyes váltó a továbbjutásért ugrott medencébe. A hátúszásban Bohus Richárd szépen hajrázva a harmadik helyen indította útnak Gyurta Dánielt, ő 100 mellen visszaesett, és az ötödikként érintette a falat.

Jött a vb meglepetésembere, Milák Kristóf, aki az egyéni ezüst után tartani tudta ezt a pozíciót, jöhetett Kozma Dominik, aki a negyedik helyen csapott célba. Az amerikaiak 3:29.66 perces idővel nyertek, a magyar váltó a hatodik legjobb idővel döntős.

A váltó tagjainak véleményét ide kattintva olvashatják el!

FÉRFI 4x100 M VEGYES VÁLTÓ, ELŐFUTAM
1. Egyesült Államok 3:29.66
2. Japán 3:31.63
3. Oroszország 3:32.12

6. Magyarország (Bohus Richárd, Gyurta Dániel, Milák Kristóf, Kozma Dominik) 3:33.35

17.30: Döntők (Tv: M4 Sport, Eurosport2)

17.32: női 50 m mell, döntő
17.39:
férfi 400 m vegyes, döntő (Verrasztó Dávid)
17.50:
női 50 m gyors, döntő
18.05:
férfi 50 m hát, döntő
18.20:
női 400 m vegyes, döntő (Hosszú Katinka)
18.38:
férfi 1500 m gyors, döntő
19.07:
női 4x100 m vegyes váltó, döntő
19.25:
férfi 4x100 m vegyes váltó, döntő (Magyarország: Bohus Richárd, Gyurta Dániel, Milák Kristóf, Kozma Dominik)