Harmincöt – ennyi utánpótláskorú, azaz 2002-ben, vagy azután született labdarúgó lépett pályára a vasárnap véget ért katari világbajnokságon. Hogy érzékeltessük, mindez mekkora előrelépés a fiatalok szerepeltetése terén, számukat összevetettük az ezt megelőző két vb adataival: a 2018-as tornán tíz, míg a 2014-ben rendezetten tizenegy utánpótláskorú játékos játszott csupán (közülük tízen Katarban is pályára léptek).
A szövetségi kapitányok, mondhatni, előszeretettel vetettek be fiatalokat, hiszen a harminckét részt vevő válogatott közül húszban szavaztak nekik bizalmat – egyszerűbb felsorolni, melyek azok, amelyekben nem kaptak lehetőséget: Argentína, Japán, Brazília, Katar, Mexikó, Uruguay, Irán, Dél-Korea, Kamerun, Szerbia, Dánia, Szaúd-Arábia. A spanyolokat irányító (s a torna után leváltott) Luis Enrique volt a leginkább bevállalós, öt utánpótláskorút dobott mély vízbe, de a Costa Ricát dirigáló Luis Fernando Suárez sem volt szívbajos: négyet játszatott.
A csoportkör első fordulójában 20, második játéknapján 19, a harmadikban pedig 23 utánpótláskorú kapott szerepet. A kieséses szakaszban arányaiban még többen jutottak szóhoz, hiszen 15-en léptek pályára, a negyeddöntőben azonban már csak ketten, az elődöntőben pedig csupán Josko Gvardiol, aztán a döntőben Eduardo Camavinga állt be csereként – (a harmadik helyért zajló találkozón ketten).
A torna legfiatalabb játékosa a német Youssoufa Moukoko volt, három nappal a tizennyolcadik születésnapja után kapott csereként kilenc percet a Japán elleni vesztes csoportmérkőzésen (1–2). Garang Kuol 18 évesen és 79 naposan mutatkozott be az ausztrál válogatottban Franciaország ellen, s alighanem berobban Katarban, ha az argentinok elleni vesztes nyolcaddöntő 97. percében tiszta gólhelyzetben betalál, Emiliano Martínez kapus azonban bravúrral hárított. A harmadik legfiatalabb futballista Gavi, a spanyol középpályás 18 évesen és 110 naposan játszott Costa Rica ellen, s letette a névjegyét: Pelé óta nem volt ilyen fiatal gólszerző világbajnokságon, ráadásul két gólpasszt is adott. A Barcelona ifjú klasszisa sokszor tarthatatlannak bizonyult, kilencven percre vetítve 4.1 szabálytalanságot követtek el vele szemben (Neymart ugyanennyi idő alatt 4.8-szor „faultolták), tízből kilenc passza pontos volt, míg cseleinek 57 százaléka volt sikeres.
A fiatalok közül Josko Gvardiol játszotta a legtöbbet, 759 percet kapott, vezére volt Horvátország védelmének – a zuhanyhíradó szerint minden idők legdrágább bekkje lehet, a legfrissebb hírek szerint a Manchester City száztízmillió fontot ajánl érte. Érett teljesítménnyel rukkolt ki: 93 százalékos hatékonysággal passzolt, párharcainak 64 százalékát nyerte meg, szerelési kísérleteinek 59 százaléka sikeres volt, kilencven percre vetítve nyolc labdaszerzést könyvelhetett el, s nem utolsósorban ő szerezte a Marokkó ellen megnyert bronzmérkőzés (2–1) első gólját.
És ha már gólszerzés: az angol Jude Bellingham is feliratkozott a góllövőlistára, az Irán elleni csoportmérkőzésen ő fejelte hazája vezető találatát. A Szenegál ellen megnyert nyolcaddöntőben (3–0) is villant, gólpasszt adott Jordan Hendersonnak. A klubszinten a Dortmundot erősítő, ám jó eséllyel pályafutását hamarosan már a Premier League-ben folytató középpályás 473 percet töltött a pályán, vezérszerepet töltött be a háromoroszlánosok csapatában: 89 százalékos hatékonysággal passzolt, támadópárharcainak 58 százalékát megnyerte, szerelési kísérleteinek 68 százaléka volt sikeres, kilencven percre vetítve 4.4 labdát szerzett, ötből három cselével átverte ellenfelét.
Az InStat adatelemző cég teljesítménymutatója, az InStat-index alapján (ezt az összes megmozdulás alapján számítja az analitikai cég, a posztspecifikus mutatók súlyozottan szerepelnek a rendszerben) a legjobb teljesítményt nyújtó utánpótláskorú labdarúgó nagy meglepetésre olyan együttesből került ki, amely már a csoportkörben búcsúzott a világbajnokságtól: ő Jamal Musiala 282-es értékkel, (a francia Eduardo Camavinga InStat-indexe 285, de ő csak két meccsen játszott). A német válogatott támadó szellemű középpályása a spanyolok elleni összecsapáson egyenlítést érő gólpasszt adott, a három csoportmeccset figyelembe véve cseleinek 61 százaléka volt sikeres, három kulcspassz fűződik a nevéhez, kétszer telibe trafálta a kapufát, kilencven percre vetítve 3.8-szor lőtt kapura. Az InStat-index alapján a fiatalok közül a második legjobb teljesítményt a már említett Bellingham (278), a harmadikat pedig Gvardiol (269) nyújtotta, de meggyőző játékkal rukkolt ki a spanyol Pedri (255), az amerikai Yunus Musah (252) és az ecuadori Piero Hincapié (249) is – alighanem mindannyiukra eredményes pályafutás vár.
(Kiemelt képen: Jude Bellingham (archív) / Forrás: Nemzeti Sport)