Kocsmár-Tóth István - utánpótlássport.hu „Egyáltalán nem vagy csak minimális kapusfelkészítés volt korábban a klubban. Heti egy-két edzés pedig nagyon kevés. Hat és tizennégy éves kor között tanulnak meg a kapusok szinte mindent, amit aztán karrierjük során használnak. A többi már inkább a megszerzett tudás csiszolásáról, a képességek finomításáról szól” – magyarázza az egykoron a Napoliból indult hálóőr, aki tavaly került kapcsolatba a Csep-Gól FC-vel.Kocsmár-Tóth István - utánpótlássport.hu „Egyáltalán nem vagy csak minimális kapusfelkészítés volt korábban a klubban. Heti egy-két edzés pedig nagyon kevés. Hat és tizennégy éves kor között tanulnak meg a kapusok szinte mindent, amit aztán karrierjük során használnak. A többi már inkább a megszerzett tudás csiszolásáról, a képességek finomításáról szól” – magyarázza az egykoron a Napoliból indult hálóőr, aki tavaly került kapcsolatba a Csep-Gól FC-vel.
Federico Groppioni – vagyis Fede bá’, ahogyan a tanítványai szólítják – 2010-ben igazolt Magyarországra, és lett az MTK játékosa. Hét év alatt tizennyolc élvonalbeli meccs jutott neki, többnyire inkább a kupákban és a tartalékcsapatban védett, ezzel együtt nagy szeretettel gondol a kék-fehér klubra, amelyben szintén utánpótlásedzőként dolgozik.
Federico Groppioni az MTK mezét cserélte fel saját kapusiskolája melegítőjére • Forrás: MTK Budapest
„Az U19-es csapat kapusedzője leszek a nyártól, ami nagy büszkeséggel tölt el. Az MTK örökre a szívemben marad. Örülök, hogy ott is, akárcsak a Csep-Gólnál, tehetséges fiatalokkal foglalkozhatok.”
A 34 esztendős kapuvédő igyekszik pozitív látásmódra tanítani a neveltjeit.
„Szerintem ez az, ami a legjobban hiányzik a magyar futballból. Mindegy, hogy milyen posztról beszélünk, a játékosok egy-egy hiba után szinte azonnal lehajtják a fejüket, és elcsüggednek. Márpedig ezt nem szabad! Ha az ember a hibáival kel és fekszik, az újabb hibákat szül. Azt mondom a gyerekeknek, hogy mosolyogjanak, akkor is, ha problémájuk van, mert így idővel tényleg csak nevetni fognak a dolgokon. Fel a fejjel, és menni kell előre.”
Groppioni szerint nem véletlen, hogy nagyon kevés az igazán jó kapus, ezen a poszton kell ugyanis a legnagyobb nyomást elviselni.
„Hiába fogsz ki száz ziccert, ha egyet hibázol, mi marad meg a szurkolókban és a társakban? Mindig csak a hiba... Ez nagyon hamar kikezdi az ember kedvét. Ezt látom a gyerekeken is. Jön egy erősebb csapat, és kikapunk, mondjuk, öt góllal. Lejönnek a pályáról, és azt mondják, Fede bá’, én biztos nem leszek profi focista. Én meg próbálom elmagyarázni nekik, hogy ebben a korban a súlyos vereség is benne van a játékban. Az a fontos, hogy minden meccsen kihozzák magukból a maximumot, s ha aznap ez ötgólos vereséget jelent, akkor is lehet emelt fővel, büszkén járni, mert megtettek mindent. Így válik valakiből profi szemléletű sportoló.”
A kapus-trénernek nem hiányzik a magyar élvonal.
„Két-három évig még szeretnék védeni, mert kihívás számomra, hogy a gólvonal elé álljak. De már a gyerekek élveznek elsőbbséget. Csepelen a kapusiskolámmal megtaláltuk azt a nyugodt környezetet, amelyben hosszútávon el tudom képzelni magamat. Igazi kis focisziget, ahova az ember azért jár ki, mert szereti, amit csinál. Ambruzs József klubelnök nagyon ügyel rá, hogy családias legyen a közeg, és az is.”
Groppioni széles mosollyal az arcán állítja, kapusiskolája növendékeivel kiegészülve néhány éven belül harmad- vagy akár másodosztályú csapat is lehet a Csep-Gólból.
„Azt szokták kérdezni a gyerekek, hogy miért vagyok itt, és miért nem az MTK-ban játszom még. Ilyenkor azt mondom, hogy azért mert szeretem őket. És azt akarom, hogy legalább annyit elérjenek a futballban, mint én. Nem lett belőlem a világ legjobbja, de rengeteget kaptam a sporttól, amit szeretnék átadni, és amiben szeretném, ha nekik is részük lehetne később. Amikor egy-egy nagy védés után látom, ahogyan csillog a szemük, vagy az edzés végén odajönnek, hogy ez jó volt, jól elfáradtak, akkor az többet ér, mint egy bajnoki cím bárhol a világon.”
További korosztályos híreinkLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.