Kettős magyar siker: Kopasz aranyérmes, Varga a második – Kozák és Bodonyi harmadik

2021.08.03. 04:27
Megszületett a magyar küldöttség harmadik olimpiai aranyérme, miután Kopasz Bálint győzni tudott kajak egyesben 1000 méteren, ráadásul ugyanitt Varga Ádám lett a második. A női kajak kettesek 500 méteres távján Bodonyi Dóra és Kozák Danuta bronzérmes, Csipes Tamara és Medveczky Erika pedig negyedik lett. A női kajak egyesek 200 méteres távján Lucz Dóra a hatodik helyen zárt.

Kopasz Bálint futamgyőztesként jutott be a döntőbe K–1 1000 méteren (Fotó: Mirkó István)

A női kajak egyesek 200 méteres távján Lucz Dóra futamgyőztesként jutott az A-döntőbe, ahol a rajtot követően a középmezőnyben haladt és a hatodik helyen ért célba. A győzelmet az új-zélandi Lisa Carrington szerezte meg a spanyol Teresa Portela és a dán Emma Aastrand Jörgensen előtt. Ugyanitt Kárász Anna a B-döntőben volt érdekelt, és összesítésben 16. lett.

A kenu párosok 1000 méteres távján az Adolf Balázs, Fejes Dániel duó a B-döntőben lett harmadik és összességében a 11. helyen zárt. Az aranyérmet a kubaiak szerezték meg a kínai és a német hajó előtt.

A mieink közül Kopasz Bálint futamgyőztesként jutott az elődöntőből a fináléba, míg a másik futamban Varga Ádám a portugál Pimenta mögött másodikként kvalifikálta magát. A döntőben a portugál indult a legjobban, de Kopasz csak hajszállal volt mögötte, 300 méternél pedig át is vette a vezetést. Varga a középmezőnyből indult, de fél távhoz már harmadikként érkezett. Közben Kopasz Bálint egyre jobban elhúzott a portugáltól, már egy hajóval is vezetett, Varga pedig a végére utolérte és meg is előzte Pimentát, így kettős magyar győzelmet ünnepelhettünk.

A DÖNTŐ TELJES EGÉSZÉBEN

Forrás: Eurosport

Kettős magyar siker született Kopasz Bálinttal és Varga Ádámmal (Fotó: AFP)

A női párosoknál egy elődöntőben indult a két magyar hajó, s kettős győzelemmel jutottak a fináléba, amelyben azonban egyik hajónk sem rajtolt igazán jól, pontosabban az új-zélandiak és a lengyelek robbantak ki remekül, s Carringtonékat nem is lehetett megközelíteni. A lengyeleket igen, és úgy tűnt, hogy Kozák Danutának és Bodonyi Dórának sikerül is megelőznie őket, de a célfotó alapján bronzérmesek lettek. Csipes Tamara és Medveczky Erika az elődöntőhöz hasonlóan ezúttal is a középmezőnyből hajrázott, ami a negyedik helyhez lett elég.

Kozák Danutáék a harmadik helyre értek oda (Fotó: AFP)

Élő hírfolyam:

NŐI KAJAK-EGYES 200 MÉTER (DÖNTŐ: 4.37)

Heten indulnak a B-döntőben, mert az első elődöntőben a 4. helyen két versenyzőnek is ezredmásodpercre azonos lett az ideje, így az A-döntőben kilenc induló lesz. Kárász Anna a B-döntőben 7., így összesítésben a 16. lett. Lucz Dóra az A-döntőben a 4-es pályán indult, s a középmezőnyben haladt, és hatodikként, pontszerzőként ért célba. A győzelmet a papírformának megfelelően az új-zélandi Lisa Carrington szerezte meg.

– Elégedett?
– Először szeretném megköszönni a szurkolást mindenkinek – köszönöm, hogy otthon sokan felkeltek miattam nagyon korán. Hatodik lettem: nem mondom, hogy felhőtlenül boldog vagyok, mert lehetett volna jobb. Próbáltam a lehető legtöbbet és legjobbat kihozni ebből a döntőből, így sikerült.

A pályán nagy a hátszél – ez kedvezett önnek, vagy épp ellenkezőleg?
– Az edzőmmel azt beszéltem meg, hogy úgy állok ehhez a döntőhöz, hogy nekem jó ez a hátszél, pedig nem, de másként nem vághattam neki a futamnak. Ez lett belőle.

El-elcsuklik a hangja értékelés közben.
– Időre van még szükségem ahhoz, hogy feldolgozzam a Tokióban történteket. Visszatekintve talán marad is bennem mindig hiányérzet, annak viszont nagyon örülök, hogy egy olimpián képviselhettem Magyarországot, hiszen nálunk erős a hazai mezőny is, vagyis már a kijutás is nehéz. Pontszerző lettem – győzködöm még magam egy kicsit a tekintetben, hogy elégedett is legyek.

K. E.

FÉRFI KENU KETTES 1000 MÉTER (4.53)
Az Adolf Balázs, Fejes Dániel duó a B-döntőben volt érdekelt. Ezúttal jól ment a fiúknak, a táv nagy részében a második helyen haladtak az éllovas oroszok mögött. A hajrában sajnos a csehek megelőzték őket, így a harmadik, összességében pedig a 11. helyen végeztek a mieink. Az aranyérmet a kubaiak nyerték a kínaiak és a németek előtt.

FÉRFI KAJAK EGYES 1000 MÉTER (5.20)
Kopasz Bálint és Varga Ádám is a nagy fináléban indult. Ilyet is ritkán látni ebben a sportágban: az első rajt nem volt jó, meg kell ismételni. A második jó, Kopasz remekül kezdett. 250 méternél hajszálra Pimentától Kopasz a második, Varga az 5. Fél távnál Kopasz már az élen, Varga pedig harmadik. 750-nél már majdnem egy hajóhossz Kopasz előnye.

KOPASZ BÁLINTOLIMPIAI BAJNOK! ÉS KETTŐS MAGYAR SIKER, VARGA ÁDÁM UGYANIS EZÜSTÉRMES!

Kozák Danuta és Bodonyi Dóra
, illetve Csipes Tamara és Medveczky Erika is az A-döntőben indult. Elrajtolt a mezőny, sajnos az új-zélandiak nagyon jól kezdtek. Fél távnál egy hajóval vezetnek, Kozákék a harmadikak. Az új-zélandiakat nem lehetett megverni, a lengyelek is megelőzték Kozákékat, akik így bronzérmesek lettek, míg Csipesék a negyedik helyen zártak.