Philippoussis, a bátrak bátra

Vágólapra másolva!
2003.07.03. 22:14
Címkék
Láttuk néhányszor, amint Pete Sampras rázós szituációban extraklasszis megoldással rukkol ki, láttunk kritikus pillanatban sistergős második adogatásokat Goran Ivanisevic részéről, amit azonban Mark Philippoussis művelt, az tényleg minden képzeletet fölülmúl.
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az ausztrál Mark Philippoussis elôször játszhat elôdöntôt a wimbledoni bajnokságon
Az Alexander Popp elleni, szerdán elkezdett, majd a csütörtöki esőzések miatt többször megszakított, de csak befejezett negyeddöntőjét félelmet nem ismerve nyerte meg végül, a döntő játszmában 8:6-ra diadalmaskodva.
Az elegáns német elszórakozta ugyan a 2:0-s szettelőnyét, ám a sorsdöntő ötödikben egészen magas szintre emelte a játékát – nem is értjük, ilyen kézzel miként lehet csupán a 198. az ATP-rangsorban… –, mindent visszaadott, amit csak lehetett, ráadásul oda, ahová kell, így hiába veszélyeztetett a szett derekán Philippoussis, az idegrendszert lebénító hajrában az ő feje került a guillotine alá.
Viszont a Scud becenévre hallgató ausztrálnak nincsenek idegei, legalábbis erre utal, amit tett.
Popp 5:5-nél háromszor, 6:6-nál pedig egyszer jutott bréklabdához, ami esetükben akár meccsponttal is felérhetett, ám Philippoussis valamennyit hárította – no de hogyan?! Az egyiket repülés közben bemutatott röptével, a másik hármat meg 200 km/óra sebességű második adogatással! A kétméteres német nem hitt a szemének. De nem csak ő.
És ahogy az lenni szokott, egyik pillanatról a másikra Philippoussis meccspontokhoz jutott, meg is csinálta az elsőt, jóllehet Popp hatalmas hibát követett el, amidőn rendre Philippoussis tenyeresére indította meg a támadást. Az ausztrálnak ugyanis éppen ez az egyik legveszedelmesebb fegyvere.
Az aduja természetesen az adogatása, elsősorban annak köszönheti, hogy pályafutása során először eljutott a wimbledoni elődöntőig. Az Andre Agassi elleni, sokáig emlékezetes nyolcaddöntőben 46 ászt adogatott, és bár ezúttal megállt 34-nél, összeadva elképesztő az adat: két meccs, 80 ász, ami három játszma megnyeréséhez is elegendő. Ilyen alapra már lehet építkezni.
Hogy a raktárában lévő készlet mire lesz elegendő, egyelőre rejtély, de ránézésre nincs könnyű helyzetben, hiszen a trendet követve az alapvonal-játékosok uralják az elődöntő mezőnyét, egyedül Philippoussis az, aki megmaradt a szerva-röpténél. Következő ellenfele a leírhatatlanul tehetséges, fejjátékban ugyanakkor sebezhető Sébastien Grosjean lesz, aki ugyancsak kétnapos meccset zárt le csütörtökön, elütve a továbbjutástól a britek utolsó harcosát, a bajnoki címre mindhiába hajtó, négyszeres elődöntős Tim Henmant.

A fű mellôl

ESERNYÔT VEGYENEK! Bár a mostoha idôjárás miatt szerdán nem vitték túlzásba a játékot, akadtak olyanok, akik örültek az esônek. Charlotte Pavry például egész nap talpon volt, műanyag esernyôiért ugyanis sorban álltak a nézôk. „Nem mondom, beindult az üzlet. Egyébként az emberek akkor is vásárolnak, ha száraz az idô, hiszen tudják, elôbb-utóbb úgyis esni fog” – mondta Pavry asszony, aki szerdán néhány óra leforgása alatt 150 esernyôt adott el – darabonként 5.6 fontért, átszámítva 2150 forintért.

JÖNNEK AZ OROSZOK. Samil Tarpiscsev, az orosz férfi- és nôi válogatott szövetségi kapitánya szerint hamarosan átveszik a hatalmat az orosz hölgyek. „Számtalan tehetséges, ambiciózus fiatal teniszezônk van, akik ha beérnek, sorban nyerik majd a Grand Slam-tornákat. Meglátják, jövôre Wimbledonban is ott lesz valamelyikük a végelszámolásnál” – magyarázta a szakember. Az idén öt orosz lány – Jelena Gyementyijeva (21 éves), Anasztaszija Miskina (21), Szvetlana Kuznyecova (18), Vera Zvonarjeva (18) és Marija Sarapova (16) – jutott el a nyolcaddöntôig, igaz, közülük csupán Kuznyecova lépett tovább onnan.
A villámléptű francia meglehetősen "ortodox” teniszt játszik, néhány ütésénél egészen kivételes csuklómozdulatokat tesz, és éppen ezáltal lesz kiismerhetetlen az ellenfél számára – Henman például egyáltalán nem tudta "olvasni” a játékát, így aztán teljesen megérdemelten vitorlázott tovább a francia. Aki egyébként már három Grand Slam-tornán is eljutott a legjobb négyig, ezt megelőzően az Australian Openen és a Roland Garroson sikerült neki ez bravúr. Igaz, onnan egyszer sem tudott továbblépni, és azért ez is sokat elárul arról, miért nem tart ott, ahol tudása alapján tartania kellene…
Ami pedig a felső ágat illeti, nos, ott az történt, amire számítani lehetett: a közeljövő két meghatározó egyénisége, Roger Federer és Andy Roddick útja immár keresztezi egymást, el kell tehát dönteniük, melyikük érdemli meg, hogy először Grand Slam-döntőt játszhasson. A ráhangolást mind a ketten hamar elintézték, egyikük sem veszített szettet, igaz, annyi különbség volt a két meccs között, hogy amíg Roddicknak egy pillanatig sem kellett aggódnia (a veterán Jonas Björkman mindössze egyszer vette el az adogatójátékát), addig Federer 1:4-ről fordította a maga javára a harmadik szettet Sjeng Schalken ellenében.
Roddick és Federer párviadalát nem szabad kihagyni.
A nap mérkőzése
Mark Philippoussis (ausztrál)–
Alexander Popp (német) 4:6, 4:6, 6:3, 6:3, 8:6
1. adogatások (%-ban)6661
Ászok3414
Kettős hibák79
Ki nem kényszerített hibák2231
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)8977
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5344
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)198190
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)177163
Legerősebb adogatás (km/óra)214203
Direkt pontok (adogatásból is)6854
Sikeres brékpontok4/192/7
Pontok/kísérletek a hálónál20/3821/34
Összes pontok168145
Tv: a Sport1 14 órától élő adásban közvetít a wimbledoni bajnokság tizenegyedik napjáról

Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon
(15 484 000 dollár, fű)
Férfi egyes

Negyeddöntő: Federer (svájci, 4. kiemelt)–Schalken (holland, 8.) 6:3, 6:4, 6:4; Roddick (amerikai, 5.)–Björkman (svéd) 6:4, 6:2, 6:4; Grosjean (francia, 13.)–Henman (brit, 10.) 7:6, 3:6, 6:3, 6:4; Philippoussis (ausztrál)–Popp (német) 4:6, 4:6, 6:3, 6:3, 8:6. Az elődöntő párosítása: Roddick–Federer; Grosjean–Philippoussis

Női egyes
Elődöntő: S. Williams (amerikai, 1.)–Henin-Hardenne (belga, 3.) 6:3, 6:2; V. Williams (amerikai, 4.)–K. Clijsters (belga, 2.) 4:6, 6:3, 6:1. A döntőben: S. Williams–V. Williams

Férfi páros
Negyeddöntő: Bhupathi, Mirnij (indiai, fehérorosz, 1.)–Damm, Suk (cseh, 8.) 7:6, 7:6, 6:3. Az elődöntő párosítása: Bhupathi, Mirnij–Paes, Rikl (indiai, cseh, 5.); Björkman, Woodbridge (svéd, ausztrál, 4.)–Erlich, Ram (izraeli)

Női páros
Negyeddöntő: Gyementyijeva, Krasznoruc-kaja (orosz, 15.)–Vento-Kabchi, Widjaja (venezuelai, indonéz) 3:6, 6:2, 6:1. Az elődöntő párosítása: Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 1.)–Gyementyijeva, Krasznoruckaja; Davenport, Raymond (amerikai, 4.)–Kuznyecova, Navratilova (orosz, amerikai, 8.) vagy K. Clijsters, Szugijama (belga, japán, 2.)

Vegyes páros
2. forduló: Kuznyecova, Woodbridge (orosz, ausztrál, 4.)–Reeves, Rodríguez (amerikai, argentin) 6:3, 6:1; C. Black, W. Black (zimbabwei, 6.)–Jeyaseelan, Nestor (kanadai) 6:4, 6:1; Tuljaganova, Zimonjics (üzbég, szerb-montenegrói)–Krizan, Hood (szlovén, argentin, 16.) játék nélkül. Nyolcaddöntő: Tuljaganova, Zimonjics–Suárez, Bhupathi (argentin, indiai, 1.) 6:3, 6:4; Raymond, M. Bryan (amerikai, 2.)–Pratt, Vízner (ausztrál, cseh, 15.) 7:5, 7:5; Navratilova, Paes (amerikai, indiai, 5.)–Wheeler, Luczak (ausztrál) 6:4, 6:2; L. Huber, Friedl (dél-afrikai, cseh, 10.)–Molik, Hanley (ausztrál) játék nélkül; Bovina, Humphries (orosz, amerikai)–C. Black, W. Black 7:5, 7:6; Rogyionova, Ram (orosz, izraeli)–Mijagi, Huss (japán, ausztrál) 2:6, 6:4, 6:4

Juniorok
Fiú páros
1. forduló: Figueroa, Flores (svéd, mexikói)–Balázs, György, Sela (magyar, izraeli, 4.) 3:0, fa.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik