Nem indult túl biztatóan a második hét. Délelőtt sűrű fellegek gyülekeztek Wimbledon fölött, az eső is eleredt, és miután kis csúszással útjára indulhatott a program, újabb pauza következett, ráadásul a meteorológusok csupa rosszat jósoltak, akadt, aki befejezhetetlennek minősítette az idei tornát.
Andre Agassi nyilván teniszezett volna egy jót –ellenfele azonban nem ezt akarta
Andre Agassi nyilván teniszezett volna egy jót –ellenfele azonban nem ezt akarta
Végül csak nekidurálhatta magát a mezőny a hetedik játéknapon – Andre Agassi legnagyobb bánatára. A viadal 1992-es győztese ugyanis kiesett, így sem az első kiemelt – mellékesen címvédő – Lleyton Hewitt, sem a második helyre rangsorolt – mellékesen világelső – Agassi nem jutott be a legjobb nyolc közé, egyszersmind eldőlt, hogy az idén új bajnokot avatnak férfi egyesben. Hogy ki lesz a következő, akinek a nevét belekarcolják a tenisz legértékesebb trófeájába, egyelőre talány, jelentkező mindenesetre akad, itt van mindjárt az Agassit szédületes mérkőzésen, több mint háromórás kínlódás árán legyőző, ez ideig egy szem Grand Slam-döntővel (US Open, 1998) büszkélkedő, rendkívül sérülékeny (három térdműtét), amúgy sokra taksált Mark Philippoussis, aki ezt megelőzően háromszor játszhatott negyeddöntőt a szentélyben. Mind a hármat elbukta. Most viszont a nem túl acélos, bár kétségkívül jól teniszező német Alexander Popp vár rá, amire nyugodtan mondhatjuk: Philippoussis élete nagy lehetősége előtt áll. És élete legnagyobb győzelme mögött. Már az első percekben Agassi tudomására hozta, nem kíván hosszú labdamenetekbe bonyolódni, és ennek megfelelően nem csupán az első, de a második adogatásait is irtózatos erővel ütötte meg, másként fogalmazva: az egyetlen, Agassi "elpusztítására” alkalmas fegyvert használta, felidézve egyúttal a hagyományos wimbledoni hangulatot. Hogy ez a fegyver szinte tökéletesen működött, arra választ ad a csaknem két szett megnyeréséhez elegendő 46 ász (wimbledoni csúcsbeállítás), illetve a számtalan kezelhetetlen szerva; az meg Agassi
Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon (15 484 000 dollár, fû)
zsenialitását bizonyítja, hogy ilyen körülmények között is ötszettes meccset játszott az ausztrállal, sőt akár nyerhetett is volna, ha nagyobb százalékban használja ki a bréklabdáit. Mert bizony volt, hogy 0:40 után "adta oda” a gémet Philippoussisnak. Mindent egybevetve, Agassi egyik mérkőzésén sem hozta a tőle megszokott, hibátlan teniszt – csak a második fordulóban tudott három szettben nyerni… –, ennek fényében pedig kijelenthető: most nem ő a legjobb. Erre a címre igazából Philippoussis sem esélyes, mert jelen állás szerint úgy tűnik, Andy Roddick vagy Roger Federer lesz a befutó. A két ifjú számára különösen azért nagy kihívás a folytatás, mert egyikük sem jutott még a döntő közelébe Wimbledonban, sőt más Grand Slam-versenyen sem (igaz, Roddicknak már van egy elődöntője az Australian Openen), viszont a legjobb négy között eldönthetik, melyikük érett meg a Grand Slam-győzelemre… A hölgyek versenye csak most kezd élesedni, a címvédő Serena Williams Jennifer Capriatival, a 2000-ben és 2001-ben bajnok, tavaly döntős Venus Williams meg az 1999-es győztes Lindsay Davenporttal csap össze a legjobb négy közé jutásért, vagyis a négy, nyolcaddöntőbe jutó amerikai újabb lépést tett előre. Ebből nem nehéz kitalálni, megszűnt az orosz fölény, egyedül Szvetlana Kuznyecova maradt talpon – ő honfitársnőjét, a 16 éves Marija Sarapovát búcsúztatta –, a másik három, Vera Zvonarjeva, Anasztaszija Miskina és Jelena Gyementyijeva egyaránt amerikai henger alá került. És akkor még nem beszéltünk a két belga harcosról, Kim Clijstersről és Justine Henin-Hardenne-ről, akik szintén csúcsra járatták magukat – ember legyen a talpán, aki előre megmondja, ki nyeri meg a női egyest.
Mandula Petráék meccslabdáról fordítottak!
Elképesztő győzelmet aratott, és bejutott a páros verseny negyeddöntőjébe a Mandula Petra, Patricia Wartusch kettős, amely 3:6, 2:5-ről fordította meg a mérkőzés állását az ötödik helyen kiemelt, tavaly wimbledoni elődöntőt, korábban meg US Open-finálét játszó Black, Lihovceva duó ellen. Blackék dupla brékelőnnyel vezettek a második szettben, háromszor el is jutottak a meccspontig, ám Petráék az összeset hárították, és miután a rövidítésben egyenlítettek, a folytatásban esélyt sem adtak ellenfelüknek. "Az elején elrontottam néhány könnyű röptét, ki is akadtam emiatt, ám Patricia valahogy életet lehelt belém, jóllehet, egészen szett négy nulláig mintha a pályán sem lettem volna – mondta lapunknak
A fû mellôl
MEGSZÓLALT A PAPA. Lleyton Hewitt édesapjának nagyon nem tetszett, hogy a média élesen kritizálta fiát, miután címvédôként kiesett az elsô fordulóban. A legtöbben arra hívták fel a figyelmet, hogy Hewitt még mindig a szüleivel él együtt, ami a fejlôdése szempontjából egyáltalán nincs rá jó hatással – no, emiatt emelte fel a hangját Glynn Hewitt. „Egyszerûen féltékenyek Lleytonra. Bár a fiam elveszített egy fontos meccset egy fontos tornán, nem dôlt össze a világ, feldolgozta magában a történteket. De legalább már pontosan tudja, hogy a jövôben kiknek a véleményére adhat” – füstölgött a papa.
ANGOL PRÓBÁLKOZÁSOK. Miután 1936 óta egyetlen angol sem nyert férfi egyest Wimbledonban, a helyiek „kívülrôl” próbálnak becserkészni néhány játékost. Nyolc éve a kanadai születésû Greg Rusedski állampolgárságot váltott, ezen felbuzdulva most James Blake és Alexander Popp került célkeresztbe, anyai ágon ugyanis mindkét játékos angol. Az amerikai Blake nem foglalkozott különösebben a felkéréssel, ellenben a német Popp máris kijelentette: „Több mint húsz éve képviselem a német színeket, nem hiszem, hogy ezen változtatni fogok – mert nem is akarok.”
Mandula Petra, aki az idei Australian Openen a svájci Gagliardival elődöntőt játszhatott. – Az utolsó pillanatban aztán magamra találtam, ráadásul öt ötnél éppen kapóra jött az esőszünet, mert így az edzőm, Köves Gábor elláthatott néhány hasznos tanáccsal. Miután visszatértünk, egészen máshogy álltunk a meccshez, és a harmadik szettben végig fölényben teniszezve megérdemelten győztünk.” Manduláék minden bizonnyal az első kiemelt Ruano-Pascual, Suárez kettőssel csatáznak majd az elődöntőbe jutásért – és győzni akarnak. "Eddig sem volt könnyű a sorsolásunk, elsőként az Arendt, Dominikovic, utána meg a Majoli, Rittner párral játszottunk, most pedig az ötödik kiemelttel. Természetesen nem akarunk rendszert csinálni abból, hogy örökké elveszítjük az első játszmát, bár ha a harmadik mindig a miénk, felőlem Suárezék is elvihetik az elsőt…” A magyarok közül a junioroknál induló Balázs György hétfőn mutatkozott volna be, ám az eső miatt elhalasztották a meccsét, a veteránoknál nevező Taróczy Balázs ugyanakkor pályára lépett. Nos, egykori klasszisunk vereséget szenvedett, a svájci Günthardt oldalán – akivel 1985-ben bajnoki címet szerzett férfi párosban – 7:6, 6:4-re kapott ki a Nyström, Pernfors duótól.