Miközben a hölgyeknél már megint azok nyertek, akiknek kellett, az urak elveszítették "királyukat, a világranglista élén álló Lleyton Hewittot, és apróságokon múlt csupán, hogy a párizsi bajnoki címet védő Albert Costa is elvérezzen a harmadik fordulóban.
Párizsban nem megy: a világelsô Lleyton Hewitt még a legjobb 16 közé sem jutott be
Párizsban nem megy: a világelsô Lleyton Hewitt még a legjobb 16 közé sem jutott be
Alapvetően a torna eddig legnagyobb meglepetésének számít Hewitt búcsúja, ám a részleteket ismerve korántsem olyan váratlan a kiesése. És nem csupán azért, mert spanyoltól, a feltörekvő nemzedék egyik jeles képviselőjétől, a 21 esztendős Tommy Robredótól kapott ki, nem is azért, mert az előző két fordulóban több mint hat és fél órát töltött a salakon, hogy aztán következzék egy "laza” ötszettes. Vereségének egészen más oka van. Hewitt még – hangsúlyozzuk: még – nem tanult meg salakon teniszezni (kemény pályán nőtt fel Adelaide-ben), és bár akad néhány figyelemre méltó eredménye a "porban”, a párizsi seregszemlén mindig vannak a körülményekhez nála sokkal jobban alkalmazkodó teniszezők. Robredo is ilyen. Ezzel együtt ott volt Hewitt kezében a győzelem, hiszen a szettek állását tekintve 2:0-ra vezetett, sőt miután a spanyol egyenlített, az ötödikben rögvest 3:0-val nyitott – utána azonban össze-vissza csúszkált a vonalak között, és a számára eddig is gyenge pontot jelentő mérkőzésbefejezés immár teljes csődöt mondott. Sorozatban hat gémet veszített el, elsősorban saját hibái miatt, Robredónak nem is volt szüksége különösebb mutatványokra, habár az a néhány élményszámba ment. "Tipikus eset. Vezetésem tudatában visszafogtam a tempómból, utána meg hiába próbáltam visszaküzdeni magam ugyanarra a szintre, bedöglött a játékom. De nincs tragédia, hamar kiheverem az egészet, Wimbledonban újra a régi leszek” – jegyezte meg Hewitt. No igen, korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy számára sokkal fontosabb a wimbledoni bajnoki cím megvédése, egyszersmind rangsorolva, az ő esetében mit jelent a Roland Garros. Hogy nem túl sokat, az az eredményeiből is látszik, mindössze egyszer jutott el a negyeddöntőig (2001), azt leszámítva két nyolcaddöntőt tud csak fölmutatni. Az ő mércéjével mérve ez elég karcsú. A spanyolok persze kitesznek magukért, az alsó ágon egyedül Carlos Moyá "ücsörög”, fölül azonban négy ibériai is akad, Robredón kívül Félix Mantilla, Juan Carlos Ferrero – no meg Costa. Tényleg csodával határos módon van még versenyben: ahhoz képes, hogy az idei Roland Garros előtt egyszer sem nyert meccset 0:2-ről, egy hét alatt
Újabb Kisgyörgy-bravúr
LJUBLJANA. Kisgyörgy Gergely sorozatban a hetedik tornagyôzelmét aratta párosban, ezúttal az olasz Azzaro oldalán Ljubljanában. A műfajban immár 28 mérkôzés óta veretlen (!) magyar válogatott játékos az elsô 200 közé verekedte magát a világranglistán.
immár másodszor hajtotta végre ezt a hallatlanul nagy bravúrt. Bár tegyük hozzá, szombati riválisa, Nicolas Lapentti a "hóna alá nyúlt” néhányszor, hajmeresztő hibákkal segítette a spanyolt (jóllehet a nap megmozdulása az övé, a hálónak háttal állva, a labdát a lába között megütve csinált pontot), meg aztán a negyedik órában begörcsölt a combja, sántítva meg többet kellett kockáztatnia. Vagyis mindent megpróbált, amit csak lehetett, heroikus küzdelmet varázsolva a pályára, ám a szerencsén kívül az erő is a spanyollal volt, ez márpedig jelentős túlerőnek bizonyult. Costát egyébként egy csapásra a szívébe zárta a publikum, ami érthető is, elvégre az az ember, aki háromból három ötszettessel nyitja a Roland Garrost, és ebből kettőt 0:2-ről tud megnyerni, azt nem lehet nem szeretni arrafelé. Három forduló, három győzelem, 15 játszma, 149 lejátszott gém, öt perc híján 12 óra tenisz – ez volna Costa eddigi mérlege. Gyönyörű. No de mindennek van határa…
Mandula Petra párosban is nyolcaddöntős
Egy nappal azután, hogy egyesben megverte az olasz Pennettát, párosban is bejutott a legjobb 16 közé Mandula Petra, aki az idén először indult Grand Slam-tornán az osztrák Wartuschsal. Egyetlen negatívumként a szettvesztést róhatnánk fel a magyar teniszezőnek – ezt megelőzően mind egyesben, mind pedig párosban kettőben intézte el az útjába keveredőket –, de nem tesszük, hiszen a szombati ütögetés során sem forgott veszélyben a győzelme. A hetedik helyen kiemelt magyar, osztrák kettős eleinte kínlódott a Jeyaseelan, Kostanic kanadai, horvát duóval, a második játszmát el is veszítette ellene, ám amikor kellett, öszszeszedték magukat Petráék, és a sorsdöntő harmadik szettet 4:0-s rohammal indítva eldöntötték a mérkőzést. Az mindenesetre nyilvánvaló, hogy a legjobb nyolc közé kerülésért rendezendő összecsapáson a legkisebb kilengés is végzetes lehet, mert a leendő ellenfél, a 12. helyre rangsorolt Déchy, Loit francia egység lényegesen erősebb, mint Kostanicék. Vasárnap újabb mérkőzések várnak Mandulára: vegyes párosban ekkor debütál, míg egyesben a negyeddöntőbe jutásért csap össze a nyolcadik helyen kiemelt amerikai Rubinnal.
Francia nemzetközi bajnokság, Roland Garros, Párizs (15 675 316 dollár, salak) Férfi egyes 3. forduló: Robredo (spanyol, 28. kiemelt)–Hewitt (ausztrál, 1.) 4:6, 1:6, 6:3, 6:2, 6:3; Ferrero (spanyol, 3.)–Henman (brit, 25.) 4:6, 6:2, 6:4, 6:2; A. Costa (spanyol, 9.)–N. Lapentti (ecuadori) 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4; González (chilei, 19.)–Schalken (holland, 12.) 7:6, 6:3, 3:1, fa.; Kuerten (brazil, 15.)–Gaudio (argentin, 21.) 7:6, 7:5, 3:3-nál sötétedés miatt félbeszakadt; Mantilla (spanyol, 20.)–Vicente (spanyol) 7:6, 6:3, 6:3; Nieminen (finn, 30.)–Hanescu (román) 6:7, 6:4, 6:2, 3:6, 6:3; Clément (francia, 32.)–Coutelot (francia) 6:4, 6:3, 6:2. A nyolcaddöntő párosítása: Robredo–Gaudio vagy Kuerten; A. Costa–Clément; Ferrero–Mantilla; González– Nieminen; Verkerk (holland)–Schüttler (német, 11.); J. Novák (cseh, 13.)–Moyá (spanyol, 4.); Coria (argentin, 7.)–Zabaleta (argentin); Saretta (brazil)–Agassi (amerikai, 2.)
Női egyes 3. forduló: K. Clijsters (belga, 2.)–Suárez (argentin, 30.) 6:2, 6:1; V. Williams (amerikai, 3.)–Farina-Elia (olasz, 26.) 6:1, 6:2; Davenport (amerikai, 6.)–Déchy (francia, 25.) 6:3, 7:5; Capriati (amerikai, 7.)–Vakulenko (ukrán) 6:1, 6:2; M. Maleeva (bolgár, 15.)– Grande (olasz) 6:3, 2:6, 6:3; Zvonarjeva (orosz, 22.)–Sánchez-Lorenzo (spanyol) 6:3, 6:4; C. Martínez (spanyol, 24.)–Pisnik (szlovén) 6:3, 6:3; Petrova (orosz)–Irvin (amerikai) 6:1, 6:1. A nyolcaddöntő párosítása: S. Williams (amerikai, 1.)–Szugijama (japán, 16.); Serna (spanyol)–Mauresmo (francia, 5.); Henin-Hardenne (belga, 4.)–Schnyder (svájci, 19.); Mandula Petra (magyar)–Rubin (amerikai, 8.); Capriati–Petrova; Zvonarjeva–V. Williams; Davenport–C. Martínez; M. Maleeva–K. Clijsters