„A szépség vagy te, Sport!" – írta lelkesen Piere de Coubertin, a modern olimpiai mozgalom egyik atyja 1912-ben keltezett, Óda a sporthoz című versében. Milyen fájdalmas és kegyetlen vagy te, sport – ezt pedig már mi írjuk, miután összegyűjtöttük és közszemlére bocsátottuk a sportvilág elmúlt éveinek legdurvább sérüléseit. Képek és videók csak erős idegzetűeknek!
Aziz Awang (pályakerékpáros)
A maláj pályakerékpáros február 21-én bukott egy manchesteri versenyen. Észre sem vette, hogy megsérült, visszaült a bringájára és harmadikként tekert a célba. Csak ott tűnt fel neki, hogy valami nem stimmel, mert cefetül fáj a bal lába. És nem véletlenül: Awang bal vádliját átszúrta egy 25 centis fadarab, ami azelőtt a pályaborítás része volt. A sportolót kórházba szállították, majd műtéti úton eltávolították lábából az oda nem illő alkatrészt. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a fadarab nem sértett ideget, így nem okoz maradandó károsodást.
Michael Stich (teniszező)
Ez inkább csak ijesztő, mint igazán veszélyes: 1995-ben a bécsi ATP-tornán a Todd Woodbridge elleni mérkőzésen a német teniszező egy amúgy érvénytelen labda után lépett igen-igen rosszul. Hihetetlen, de nem szakadtak el a bokaszalagjai, az is igaz viszont, hogy soha többet nem lett ugyanaz a játékos, mint előtte.
Anja Rücker (atléta)
A németek olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes síkfutóját kétszer is próbára tette a sors. Előbb 2000-ben, amikor a válogatott csapatorvosa nem megfelelő dózisú injekciót adott be a vádlijába, amitől az 30%-ban elsorvadt. 2001-ben mégis visszatért, és 36 évesen a pekingi olimpiára készült, amikor a hallei fedettpályás bajnokságon a bemelegítéskor a középső ujja, amelyiken a jegygyűrűjét viselte beakadt egy kerítésbe, és leszakította az ujját.
Dame N'Doye (labdarúgó)
A FC Köbenhavn szenegáli csatárát a Barcelona kapusa, Victor Valdés tarolta le brutálisan a két csapat 2010. november 2-i BL-mérkőzésén. A felvételen jól látszik, hogy a kapust nem igazán érdekelte, hol van a labda, csak az volt a célja, hogy megállítsa a csatárt. N'Doye azonnal összeesett, és csak Jesper Grönkjaer gyors reakciójának volt köszönhető, hogy nem lett nagyobb baj.
Patrick Battiston (labdarúgó)
Szinte ugyanaz, mint az előző esetben, de, ha lehet még brutálisabb kivitelezésben. A szenvedő fél a francia csatár, az elkövető a német válogatott kapusa, Tony Schumacher, az időpont 1982. július 8., a helyszín Sevilla, a világbajnokság elődöntője. Schumacher teljes testtel ment fejre, Battiston azonnal elájult, hordágyon kellett levinni. Platini később azt mondta, ő azt hitte, Battiston meghalt, mert nem volt pulzusa és falfehér volt az arca. Schumacher még sárgalapot sem kapott, a németek pedig egy elképesztő meccs végén 11-esekkel győztek és bejutottak a vb-döntőbe.
Preston Burpo (labdarúgó)
Az észak-amerikai profi ligában, az MLS-ben szereplő New England Revolution kapusa 2010. május 30-án sérült meg a New York Red Bull elleni mérkőzésen. A vendégek jamaikai csatára, Dane Richards elől próbált menteni, aki talán túl korán ugrott fel a kapus előtt, így pont Burpo lábszárára érkezett vissza. A kapusnak kettős szárkapocscsont-törése lett, felépülése után klubja felbontotta vele a szerződését, újra be kellett jelentkeznie a draftra, de egyik csapatnak sem kellett. Hasonló sérülés jelentette az amerikaifutball-játékos, Joe Theismann, és az angol focista, David Busst karrierjének végét is.
Antonio Valencia (labdarúgó)
A Manchester United ecuadori szélsője 2010. szeptember 14-én sérült meg a Glasgow Rangers elleni BL-mérkőzésen, Kirk Broadfoot szerelési kísérlete nyomán. A skót játékos vétlen volt, egyszerűen ráesett a manchesteri játékos bokájára. Valencia bokája rommá tört, elszakadtak a szalagjai. Ha minden jól megy, a napokban térhet vissza a pályára.
Haszebe Makoto (labdarúgó)
A Wolfsburg japán középpályását az akkor éppen kölcsönben a Borussia Dortmundban játszó Kevin-Prince Boateng vadászta le. A ghánai egy precíz, fejre irányuló karate rúgással érvényesítette akaratát a japán játékossal szemben. Haszebét az eset után hosszan ápolták, majd le kellett cserélni. Ő egyébként ugyanaz a Boateng, aki egy Portsmouth-Chelsea FA-kupa-döntőn elintézte Michael Ballack 2010-es vb-szereplését.
Eddie Gustafsson (labdarúgó)
A svéd kapus (aki Philadelphiában született) életében feltehetően 2010. április 18. a legszörnyűbb dátum. Ezen a napon történt, hogy a LASK Linz elleni osztrák bajnokin a hazaiak csatára, Lukas Kragl valósággal kettétörte a lábát. A vétkes ugyanúgy sárga lapot kapott, mint az eset után érthetően felháborodva reklamáló salzburgi Christoph Leitgeb. Burpóval ellentétben Gustafsson mellett kitartott a klubja, lábadozása alatt 2015-ig meghosszabbították szerződését, 2011. január 20-án pedig visszatért a kapuba a Szpartak Moszkva elleni felkészülési mérkőzésen.
Ewald Lienen (labdarúgó)
Közel harminc éve, 1981. augusztus 14-én történt az eset a Werder Bremen-Bielefeld Bundesliga-mérkőzésen. A hazaiak védője, Norbert Siegmann a kelleténél talán vehemensebben, de biztos, hogy kevésbé pontatlanul igyekezett szerelni a vendégek játékosát, Ewald Lienent. Az eredmény: arasznyi tátongó seb Lienen jobb combján.
Djibril Cissé (labdarúgó)
A francia csatárnak két szörnyű sérülése is volt: előbb még 2004. október 30-án a Liverpool játékosaként egy Blackburn Rovers elleni mérkőzésen szenvedett kettős szárkapocscsonttörést, miközben a labdáért harcolt James McEveleyvel. Következő év áprilisában tért vissza, hogy alig egy év elteltével, 2006. június 7-én a francia válogatott Kína elleni mérkőzésén járjon ismét szerencsétlenül. A ázsiai csapat kapitánya, Cseng Csi próbálta szerelni, amikor aláfordult a lába, és nyílt törés lett a dolog vége. Ezúttal négy hónapra volt szükség a gyógyuláshoz.
Eduardo (labdarúgó)
A brazil születésű horvát válogatott csatár 2007 nyarán került a londoni csapathoz. 2008. február 23-án a Birmingham City elleni mérkőzésen Michael Taylor szerelése következtében nyílt lábszártörést szenvedett. Akkor úgy nézett ki, hogy vége a karrierjének, de szinte napra pontosan egy évvel később, 2009. február 16-án góllal tért vissza a Cardiff City elleni FA-kupa mérkőzésen. De már nem ugyanaz a gólerős játékos volt mint korábban, és 2010 nyarán el is hagyta az Ágyúsokat. Most az ukrán Sahtar Doneck játékosa.
Karol Bielecki (kézilabdázó)
A világbajnoki ezüst- és bronzérmes lengyel férfi kézilabda-válogatott nagyszerű átlövője 2010. június 11-én egy Horvátország elleni mérkőzésen szenvedett súlyos sérülést. A horvátok egyik játékosa Josip Valcic egy szerencsétlen ütközés során belenyúlt Bielecki szemébe. Rögtön látszott, hogy súlyos a sérülés, Bieleckinek vérzett a szeme, és a kórházban néhány nap múlva kiderült, hogy a bal szemére el fogja veszíteni a látását. Mindenki úgy gondolta, hogy véget ér a pályafutása is, de Bielecki alig hat héttel később már pályára lépett klubja, a Rhei-Neckar Löwen gálamérkőzésén, januárban pedig ott volt a világbajnokságon nyolcadik helyen végző lengyel válogatottban.