Silvio Berlusconi, a Milan elnöke ártatlannak vallja csapatát
Silvio Berlusconi, a Milan elnöke ártatlannak vallja csapatát
A széleskörű vizsgálatok eredményeképpen a torinói csapat tűnik a legsárosabbnak: mint ismeretes, az egykori általános igazgató, Luciano Moggi lehallgatott telefonhívásai vezettek a futballbotrány kipattanásához. A vádak szerint a Juventus elöljárói befolyásolták a bíróküldést a számukra érdekes mérkőzésekre.
Érdekesség, hogy Moggi akár “tisztán” is kijöhet az ügyből, bár a bűnösségére vonatkozó bizonyítékok eléggé beszédesek. Az egykori Juve-főnök ugyanis múlt havi lemondásával már nem tartozik az olasz futballszövetség fennhatósága alá, így – ügyvédje szerint – eljárás alá sem vonhatja őt a szervezet.
Habár a Zebrák játszottak a legnagyobb tétekben, úgy tűnik, ugyancsak sáros az AC Milan is, annak ellenére, hogy Berlusconi klubelnök és Galliani alelnök minden fórumon tagadta, hogy a piros-feketék ártatlan áldozatnál többek lennének. Galliani mindenesetre lemondott ligaelnöki tisztségéről, bár továbbra is azt állítja, nincs köze az ellene felhozott – kisebb jelentőségű – vádakhoz. Ebben akár igaza is lehet, Leondardo Meanit, a klub menedzsmentjének egyik tagját viszont a hírek szerint aközben hallgatták le, hogy tavaly áprilisban ő is bele próbált szólni a bíróküldésbe, illetve némi vesztegetéssel próbálkozott. “Hibásan értelmezték a hallottakat, a Milannak nincs köze az ügyhöz” – szól a klub ügyvédjének hivatalos álláspontja.
A Lazio és a Fiorentina kisebb, de még mindig bőven büntetést érő ügyekben érintettek, bár a firenzeiek azzal védekeznek, hogy ők Moggi és a Juventus szorításában tevékenykedtek, ami szintén elképzelhető, elnézve a két klub szoros üzleti kapcsolatát és közös ügyeit az utóbbi évekből, amelyekben gyakran jártak meglepően jól a torinóiak.
És akkor lássuk az ítéleteket: a Gazzetta dello Sport értesülései szerint a szövetség azt a megoldást választotta, hogy mindenkitől “elvesz” valamit. A legsárosabb Juventust a B-ligába száműzik, pontosabban visszasorolják a tabella végére, így a Zebrák “egyenes ágon” kiesnek. Mivel azonban a torinóiak „sokkal bűnösebbek”, mint a többi érintett, a másik három csapat büntetéseit már csak a Zebrák elleni szankciókkal arányosan lehet kiszabni.
Az NSO ajánlja:
Így aztán mindenki csak egy szinttel kerül hátrább: a Juve visszasorolásával elvileg bajnok Milan 12 ponttal előzte meg a harmadik Intert, és 19-cel az ötödik, de még BL-résztvevő Romát, így a piros-feketéktől annyi (13-20) pontot vonnának le, hogy még beférjenek a BL-indulók közé. A Fiorentina viszont kiesne ebből a körből, tőlük addig vonnák le a pontokat, míg egy UEFA-kupát érő helyezésig nem zuhannak vissza. Ugyanígy az eredetileg UEFA-kupainduló Laziótól is levonnának vagy húsz pontot, hogy a nemzetközi porondra már ne juthassanak ki a rómaiak, de az élvonalbeli tagságuk azért ne kerüljön veszélybe.
Így aztán az ártatlan csapatok járnak jól: a Roma és a Chievo mehet a BL selejtezőibe (a fővárosiak akár egyenes ágon is a csoportkörbe, a Milan büntetésének mértékétől függően), a Palermo és a Livorno pedig csatlakozhat a Fiorentinához az UEFA-kupában.
Azt azonban még nem lehet tudni, kié lesz így a bajnoki cím. Elképzelhető, bár nem túl valószínű, hogy a nevető harmadik Internazionale viszi az aranyat, bár tizenöt pontos hátránnyal végzett a Juve mögött. Az is lehetséges azonban, hogy a 2005-2006-os szezonban nem hirdetnek majd bajnokot.
Az ügy tárgyalása június 28-án kezdődik, fellebbezni július 9-ig van lehetőség, újabb fellebbezés esetén pedig július 20-ig dönt majd a bíróság. Július 27-ig ugyanis az olaszoknak le kell adniuk az európai szövetségnél a nemzetközi kupákban induló csapatok névsorát, addig tehát le kell zárni az ügyet.