Pontosan egy hét múlva kezdődik a kajakosok és kenusok Európa-bajnoksága a németországi Brandenburgban, előbb azonban egy – bizonyos szempontból – nagyobb feladat tornyosul a magyar versenyzők előtt. A hét végén legjobbjainknak egymással kell megküzdeniük a szegedi HP-kupa válogatóversenyen, amelyen nemcsak az Eb-részvételért, de már az augusztusi kanadai világbajnokságon való indulás jogáért is harcba szállnak.
Storcz Botond válogatási elvei igencsak szigorúak – volt is miattuk egy-két konfliktus az elmúlt hetekben –, mostanra azonban kikristályosodott a helyzet: mindenki tudja, mit kell tennie, hol kell indulnia. Legilletékesebbként magát a szövetségi kapitányt kértük meg, foglalja össze a tudnivalókat.
„A válogatón egyesben és párosban mérik össze erejüket a sportolók kétszáz, ötszáz és ezer méteren – fektette le az alapokat Storcz Botond. – Az olimpiai számokban – leszámítva a négyeseket, amelyekről később beszélek – a hétvégi verseny kvalifikál az Európa-bajnokságra és a világbajnokságra is. A két nagy viadalon azonban nagyon szoros az időrend, így egyesben és párosban senki sem duplázhat.”
Itt érdemes megállni egy pillanatra: mi van akkor, ha – a példa kedvéért – Kovács Katalin egyesben és Janics Natasával párosban is megnyeri a válogatót ötszáz méteren?
„Akkor bizony választania kell. De ha az egyes mellett dönt, a párja akkor sem marad lehetőség nélkül, mert az Európa-bajnokság után rendezendő második válogatón bárkivel összeülhet – ilyen esetekben párosban is megrendezzük azt a viadalt, ott még lehet próbálkozni – nyugtatott meg mindenkit a kapitány. – Ami az olimpiai négyeseket, a női ötszázat és a férfi ezret illeti: ezek esetében most csupán az Európa-bajnoki csapatot alakítom ki – a világbajnoki hajókat csak Brandenburg után, az ottani történéseket is figyelembe véve jelölöm ki. Sőt a második, júliusi válogatón ezekkel az egységekkel bárki megmérkőzhet, és a győztes megy Kanadába a vébére, elvégre az Európa-bajnokság inkább a felkészülést, a csapatkeresést szolgálja.”
Más kérdés, hogy amint két lovat, két hajót sem lehet egyszerre megülni, azaz itt is adódhatnak konfliktusok: ha valaki számára kevésbé „szimpatikus” egységbe kerül, nem próbálhatja ki magát másik összetételű hajóban – a kapitány azonban reméli, az esetleges érdeksérelmek ellenére ezzel nem lesz baj. Azt viszont érdemes még megjegyezni, hogy míg az Eb-n nincs ilyesmire lehetőség, a világbajnokságon már nem lesz akadálya annak, hogy aki egyesben vagy párosban kvalifikálja magát, a négyesbe is beüljön, azaz – visszatérve az előbbi példára – Kovács Katalin az egyes mellett csapathajóban is világbajnok lehet.
Ami pedig a nem olimpiai számokat illeti: ezekben egyelőre csak az Eb-ért megy a harc. A sprinttávú verseny érdekessége ugyanakkor, hogy miután Brandenburgban bemutatkozik a négyszer 200 méteres váltóverseny, erre is a szegedi 200 méteres egyesek alapján jelöli ki csapatát a kapitány, aki ugyanakkor itt hagyott magának egy kis változtatási lehetőséget.
„Valóban, ha esetleg lenne olyan fiatal, tehetséges versenyző, aki jól szerepel a válogatón, de végül nem fér be egyik olimpiai távú egységbe sem, szeretném megadni a lehetőséget neki, hogy váltóban képviselhesse a magyar színeket. Kérésemre a szövetség szakmai bizottsága is áldását adta, de nem a kivételezés a célom, hanem a tehetségek menedzselésének szándéka vezérel.”
Immár minden világos – péntek reggeltől pedig a versenyzőkön a sor, hogy tartalommal töltsék meg a kialakított kereteket.