Tőlük akár ma is elrajtolhatna

Vágólapra másolva!
2009.01.11. 00:38
Címkék
Igazán irigylésre méltó helyzetben van a 2010-es vancouveri olimpia szervezőbizottsága. Az előkészületek a tervek szerint haladnak, a finanszírozás kisebb problémáktól eltekintve teljesen rendben, a létesítmények többségében akár már holnap meg lehetne rendezni a versenyeket.

Vancouver 2010. február 12-től 28-ig ad otthont a téli olimpiának, március 12-től 21-ig pedig a téli paralimpia viadalait tartják Kanada harmadik legnagyobb városában.

Ilyen kaliberű esemény szervezése általában távolról sem problémamentes. Gondoljunk csak arra, hogy az ukránok és a lengyelek milyen gondokkal küszködnek a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság házigazdájaként. Erre még rátesz egy lapáttal a gazdasági világválság, amely aztán mindennek kedvez, csak a nagy befektetéseknek nem.

S mégis. Vancouver esetében még véletlenül sem hallani arról, hogy esetleg valami elmaradna, nincsenek emberi jogi problémák, még légszennyezettségről sincs értelme beszélni.

A helyi szervezőbizottság (VANOC) december 15-én tette közzé jelentését a játékok pénzügyi helyzetéről.

„A gazdasági világválság tükrében szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy az anyagi helyzetünk szilárd – jelentette ki John McLaughlin, a VANOC pénzügyekért felelős vezetője. – Kötelezettségeink nagy részét már teljesítettük, és a létesítmények túlnyomó része is készen áll.”

A műveleti költségek eddig 65.2 millió dollárral haladják meg a bevételeket – a szervezők szerint ez normális. Egy olimpia költségvetési mérlege folyamatosan ingázik a többlet és a hiány között. Az olimpiákat már régóta csak névleg rendezik egyetlen városban, kapacitás hiányában több település osztozik a játékokon. Most sincs ez másképp. Vancouver mellett Whistler, Richmond és West Vancouver kap szerepet.

Vancouver

Itt lesz a jégkorongtorna, amelynek két helyszín, a Canada Hockey Place és a UBC Thunderbird Arena ad otthont. Mindkét létesítmény teljesen kész, utóbbit a tervezett időpont előtt négy hónappal adták át. A VANOC-nak 38.5 millió dollárjába került, befogadóképessége 7200. A Canada Hockey Place-ben évente körülbelül száz eseményt tartanak, ezzel Észak-Amerika egyik legfoglalkoztatottabb sportközpontjának számít. Befogadóképessége 16 630.

A Vancouver Olympic Centre ben rendezik a curlingversenyeket. Az utolsó simításokat végzik a komplexumon, amelyben összesen hatezer néző fér el, és 40 millió dollárba került. A Pacific Coliseumban szerepelnek majd a műkorcsolyázók és a jégtáncosok, valamint a rövid pályás gyorskorcsolyázók is itt vetélkednek. Fejlesztésekre nagyjából 20.4 millió dollárt költöttek. Befogadóképessége 14 239.

Az 55 ezres BC Place Stadiumban tartják az olimpia megnyitóját, és a záróceremóniát is itt tartják.

A médiaközpontban hétezer akkreditált újságírónak jut hely. Az olimpiai falu egyik fele is itt lesz. A játékok után a lakásokat – a pekingi olimpiához hasonlóan – eladják.

Whistler

A másik fő helyszín Vancouvertől 120 kilométerre található. A Whistler Sliding Centre-ben a bob-, a szkeleton- és a szánkóversenyekre kerül sor, 12 ezer néző előtt. Ez a létesítmény is készen áll. Nem volt olcsó mulatság, építési költsége csaknem 105 millió dollár volt. Az előzetes tesztek alapján többen túl gyorsnak és veszélyesnek titulálták a pályát, a kétszeres olimpiai bajnok szánkós, az olasz Armin Zöggeler viszont nem talált kivetnivalót.

Az alpesi számoknak Whistler Creekside ad otthont. Itt 7600, illetve a paralimpián hatezer néző fér el. Már 2007-ben átadták, 27.6 millió dollárba került.

Minden bizonnyal a Whistler Olympic/Paralympic Parkban zajló események vonzzák majd a legtöbb nézőt. Itt rendezik a sílövészetet, a sífutást, a síugrást és az északi összetettet. A helyszín félig kész, 2009 közepén a végső munkálatokat is elvégzik. A három stadionban összesen 36 ezren szurkolhatnak. A becsült költség 119.7 millió dollár.

Whistlerben is lesz olimpiai falu és médiaközpont, s az érmeket nyolcezer néző várható tapsorkánja közepette nyitott helyen adják át.

Richmond

Az egyik legimpozánsabb helyszín a gyorskorcsolyázóké. A Vancouver belvárosától déli irányban 15 kilométerre található Richmond Olympic Oval nem kevesebb mint 63.3 millió dollárt ér, s a játékok után sport- és wellnessközponttá alakítják át.

West Vancouver

Az extrém sportok kedvelői a Cypress Provincial Parkban láthatják kedvenceiket. A nyolcezres nézősereg a síakrobatikát és a snowboardversenyeket kísérheti figyelemmel. A fejlesztésekre 16.7 millió dollárt költöttek.

A létesítmények tehát csaknem százszázalékos állapotban várják a több mint egy év múlva kezdődő játékokat. Ez nem is csoda, hiszen Kanada télisportnagyhatalom, s a szervezők, a lakosság mindent meg is tesznek, hogy a közvélemény előtt ez a kép ne változzon meg.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik