A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének legitimitásával kapcsolatban kételyek támadtak, mert a Fővárosi Bíróság szerdán első fokon megsemmisítette a szövetség 2007. március 9-én tartott küldöttgyűlésének összes határozatát, közte Berényi János elnökké választását; új elnöke van a játékvezetői bizottságnak Szabó György személyében, ám mivel a Valovics István mögé felsorakozó bírók a Cziffra Mihály vezette előző testület viszszahelyezését követelik, a sporttársak zöme sztrájkol; a női liga bejelentette: addig nem lépnek pályára a csapatok, amíg nem garantált, hogy valamennyi A-csoportos mérkőzést minősített játékvezetők vezetnek. Sokan összefüggéseket vélnek felfedezni a liga bojkottja és a kettészakadt bírótársadalom nagyobbik részének sztrájkja között, ám ezt Bodrogváry Iván határozottan cáfolta.
„Kategorikusan tagadom, hogy lépésünkkel bármiféle hatást akarnánk kifejteni a játékvezetői bizottság körül kialakult helyzetre, a szövetségre vagy bárkire – mondta Bodrogváry. – A női liga küldöttei úgy döntöttek, hogy miután több meccset is szükségjátékvezetők fújtak, nem szeretnék, ha ez újra előfordulna, ezért amíg nem minősített bírókat delegálnak a találkozókra, nem játszanak a csapatok. Kivétel a péntek esti két bajnoki, valamint a vasárnapi Szombathely–Győr összecsapás. Ha szerdára már A-minősítésű játékvezetőket küld Szabó György, és bizonyossá válik, hogy ők ott is lesznek, és vezetnek, akkor természetesen pályára lépnek a csapatok”.
A külföldről pénteken Magyarországra érkező Berényi János nem repesett a boldogságtól, amikor megtudta, hogy döntött a női liga, ám higgadtságra és türelemre intett mindenkit.
„Természetesen jogos a lépés, hiszen a versenykiírásban előírtak szerint A-minősítésű játékvezetőknek kell fújniuk a női élvonalban – kezdte az MKOSZ elnöke. – Ha azokon a mérkőzéseken, amelyeket megtartanak, nem ilyen bírók működnek közre, akkor összehívjuk az elnökséget, leülünk Szabó Györggyel is, és megoldást keresünk. Mi bízunk benne, de a puding próbája az evés, azaz ha a hétvégi fordulóban nem teljesíti, amit vállalt, vagyis hogy minősített játékvezetőket delegál az élvonalbeli bajnokikra, akkor új helyzet áll elő. Kinevezése után az első hétvége többékevésbé rendben lezajlott, bízunk benne, hogy ez most sem lesz másként.”
Berényi korábban kilátásba helyezte, hogy ha a magyar FIBA-játékvezetők nem vállalnak a hétvégén meccseket, akkor az MKOSZ kezdeményezni fogja az európai szövetségnél a sztrájkolók visszahívását. Nos, a négy bíró lemondta a hétvégi vállalást, ám azt a bizonyos levelet mégsem adták fel, mert a csütörtök késő esti velencei találkozó gyümölcsözőnek bizonyult.
„Egyelőre nincs lépés a nemzetközi bírók ügyében, mert Szabó György arról tájékoztatott, hogy Bodnár Péterrel és a másik három bíróval hétfőn megbeszélést tartanak” – tette hozzá az elnök.
Szabó György eközben végzi a munkáját, de saját bevallása szerint rettenetesen csalódott, többek között azért is, mert a már említett velencei találkozón, amelyet a szövetség a JBvel együtt a sztrájkoló bírók és a Szabó György között feszülő ellentétek enyhítése érdekében is szervezett, mindössze 42-en vettek részt.
„A távolmaradások miatt nem sok eredménye volt az öszszejövetelnek, de az biztató, hogy néhányan jelezték, befejezik a sztrájkot, és csatlakoznak azokhoz, akik hajlandóak meccset vezetni. Jelenleg mintegy ötven bíró közül választhatok, közülük nyolcan A-kategóriás bírók. A hétvégi küldést már elkészítettem, ami alternatív megoldás arra az esetre, ha újabb lemondások lennének. A férfiak fordulóját lejátsszák, és sehol sem lesz szükség szükségjátékvezetőkre” – fogalmazott Szabó.