Sokan sokfelé kerestük a megfejtést, pedig itt volt az orrunk előtt. Éppen csak elfelejtettük, hogy – banális közhellyel élve – Szávay is ember. Az edzője is. A menedzsere is. Életének minden szereplője.
Ági visszaesése a legegyszerűbb emberi történet.
1. A NAGY FELHAJTÁS
A 18 éves soltvadkerti kislányból tavaly hetek leforgása alatt lett felnőtt és hatalmas sztár. A tavaly év végi cirkusz minden képzeletet felülmúlt. „Ekkora felhajtást sehol semmilyen teniszező körül nem rendeztek” – mondja Kuhárszky Zoltán, Ági – immár egyedüli – edzője, aki évekig dolgozott Svájcban, irányította a világranglistán második német Anke Huber, illetve a szerb Ana Ivanovics edzéseit, azaz látott már egyet s mást a teniszben – de ilyet még soha. Minden címlapról Ági mosolygott, volt verseny, amelyet az ő óriásplakátjával hirdettek – mindez kicsit megszédítette.
2. A SAJTÓ
Közben azonban elkezdődött a téli felkészülés, cseppet sem zavartalanul. Egyik szponzori és médiakötelezettség a másikat követte, és bár a körülötte lévők igyekeztek enyhíteni a terheit, és minél jobban elzárni Ágit az újságíróktól, mondván: Roger Federert sem zaklatják.
Ez hatalmas öngól volt: előbb megromlott a kapcsolat az Ágit védő menedzsment és az információkra szomjazó újságírók között, majd el is mérgesedett a viszony. Az ügynek további sértettség lett a következménye a kudarcért egyes nyilatkozatokban felelőssé tett újságírók és az edző között. „Nyugaton más a viszony újságírók és sportolók között: Magyarországon a korrektség hiányzik, a tények ismerete nélkül alkotnak véleményt Ági játékáról” – vélekedik Kuhárszky. Nyilván erre is van példa, de a tények megismerését Ági környezete sem mindig könnyítette meg, és egyébként is hiba volt összerúgni a patkót a sajtóval. Elvégre elsősorban képviselői formálják az Ágiról kialakult képet.
3. MENEDZSMENT
A hazai imázs pedig nagyon fontos, mind Ági, mind a menedzsment számára. A kudarcok idején nagyon megcsappant a teniszező ázsiója a közvélemény szemében. Lányi András menedzser azonban nem érzi, hogy felkészületlenül érte volna őket ez a helyzet. „Amint éreztem, hogy Ági nagy falat a számunkra, felvettem a kapcsolatot nagy nemzetközi irodákkal, és végül az egyikkel sikerült is megállapodnunk” – mondja. Az Octagon Management többek között Michael Phelpset is képviseli, és most már ők intézik Szávay nemzetközi ügyeit is – a háttérrel tehát valószínűleg nem lesz baj. Ugyanakkor itthon kapott hideget-meleget a szakmai stáb. Két dolgot mindenesetre érdemes megjegyezni: az egyik, hogy Ági minden pénzdíjjal saját maga gazdálkodik (Lányiék csak az egyéb bevételekből kapnak részesedést, érdekük, hogy Ági jól szerepeljen és eladható legyen), a másik, hogy – bár természetesen igyekeznek őt befolyásolni – minden kérdésben övé a döntő szó. „Ági pedig igen önálló, makacs lány” – mosolyog Lányi.
4. TÉLI FELKÉSZÜLÉS
Említettük, miközben tavaly télen Szávayt ünnepelte az ország, már készülni kellett volna az új idényre. „A téli felkészülés valóban nem sikerült jól – ismeri el Kuhárszky is, aki szerint a sok kötelezettség vonta el tanítványa figyelmét. Ági volt edzője és barátja, Bocskay József szerint ugyanakkor Szávay kicsit ki is élvezte a sikert. „Ha megnyerné a lottóötöst, bemenne másnap dolgozni?” – teszi fel a jogos kérdést.
Az sem kedvezett, hogy az Australian Opent megelőzően Szávay csak egy meccset tudott játszani (a viadal előtti héten egy hongkongi bemutatóról és a sydneyi WTA-tornáról is lemaradt, két szék közt a pad alá esve), de az ottani első körös búcsút még kiheverte volna.
5. KUDARCSOROZAT
Ági a budapesti Fed-kupán, majd utána a párizsi WTA-versenyen egészen jól játszott. Hogy ez az ekkor még vele utazó Bocskay Józsefnek köszönhető-e, vagy más okból kicsit jobb hangulatának, az attól függ, kit kérdezünk. Utána azonban jött a mélyrepülés: egy ötversenyes