Lassan szappanopera hosszúságúra nyúlik a bírósztrájk és az azt kísérő tárgyalássorozat a szövetség, a női liga és a játékvezetők között. Az NB I Aés B-csoportjában meccsvezetésre jogosult nyolcvan bíró augusztusban megfogalmazta, hogy követeléseik – többek között a nagymértékű díjemelés és a biztonsági feltételek javítása – teljesítéséig nem fújnak.
Noha a felek szeptember óta gyakorlatilag naponta egyezkednek, megoldás még mindig nem született. Pedig már elrajtolt a női élvonal, két fordulót le is játszottak szükség-játékvezetők közreműködésével (eddig általános megelégedésre), ám a bajnokság komolyságának megőrzése érdekében az MKOSZ mindent megpróbál, hogy az áldatlan állapot ne tartson sokáig. A hét végén már csaknem pont került az ügy végére (már ami a nőket illeti, hiszen az október 22-én rajtoló férfibajnokság még nem került terítékre), végül mégsem fejeződött be a huzavona.
„Nagyon közel állunk a megegyezéshez, a női klubok zömének írásos garanciáit elfogadhatónak tartjuk” – mondta Valovics István, aki megemlítette, hogy már csak a női ligának kellene rábólintania a két évre tervezett díjak emelésére.
Nos éppen ez az a pont, amelyet Buttás Pál, a női tagozat elnöke elfogadhatatlannak tart. Elmondása szerint a 2009–2010-es idényre vonatkozó újabb emelés, amit a mostani, húszszázalékos növelést követően harmincszázalékosra szeretnének feltornázni a játékvezetők, nem akceptálható és nem is engedélyezett, már csak a decemberi tisztújító küldöttgyűlés miatt sem.
„A női liga a szövetség által meghatározott feltételek szerint elfogadja a játékvezetők javaslatát, sőt én ezt már alá is írtam, de a két évre tervezett díjemelés már csak azért sem vállalható, mert a szövetség határozata alapján csak egy évre lehet megegyezni” – fogalmazott Buttás.
Az MKOSZ persze próbálkozik, információink szerint a környező országok szövetségeinek el is ment a hivatalos felkérés, hogy hajlandóak lennének-e bírókat „kölcsönözni”, ám eddig nem érkezett visszajelzés.
Ezután adódik a kérdés: vajon hogyan lesz ebből megállapodás? S ha netán nem lesz, akkor az egész idényben másodedzők, technikai vezetők, korábbi játékosok, a főtitkár(???) vezeti a mérkőzéseket? S akkor még nem is érintettük a férfiakat, ahol némi túlzással minden fordulóban akad egy presztízscsata – mint például Körmend–Falco, Albacomp–Szolnok – amelynek botránymentes és korrekt levezetése még a legedzettebb profinak is gyakran meghaladja a képességeit, nemhogy egy beugróét…