A két csapat kapcsán unosuntalan egy bizonyos córdobai összecsapást emlegetnek, holott egy gijóni meccsük legalább annyira emlékezetes. Amíg azonban előbbi dicsőséget hozott Ausztriának – az 1978-as argentínai vb-n 3–2-re megverte az NSZK-t –, addig az utóbbi a mai napig szégyenfoltot jelent mindkét ország históriájában. Nem véletlen, hogy mélyen hallgatnak róla. Az 1982-es spanyolországi világbajnokságon az utolsó csoportkörben találkoztak, és tudvalévő volt: egygólos német győzelemmel Ausztria és az NSZK továbbléphet, és együttesen kiejtheti Algériát. Így is történt, a 10. percben Horst Hrubesch gólt szerzett, majd a hátralévő időben ölték a futballt. Semmi sem történt, a futballtörténelem egyik leggyalázatosabb és legfelháborítóbb mérkőzése volt. Az említett két csatájuk óta nagy tornán egyszer sem futottak össze. Tegnap viszont ki-ki meccset vívtak, szó sem lehetett számolgatásról, nem ölhették a játékot. Nem is tették, a németeknek ugyan nem volt sürgős, nekik a döntetlen is negyeddöntőt ért, az osztrákok viszont csak győzelem esetén reménykedhettek. A siker nem jött össze nekik, de nem azért, mert a németek lefocizták őket a pályáról. Ausztria erőlködött, próbálkozott, és bár nem brillírozott, szégyent sem hozott szurkolóira, akik a torna előtt aláírást gyűjtöttek, hogy a csapat ne induljon. Az Európa-bajnokságok történetében először nincs versenyben a házigazda a csoportmeccsek után. A győztes Németország Portugália ellen folytatja.
1. FÉLIDŐ
1–15. PERC
Az előzetes várakozással szemben Joachim Löw nem változtatott a csatársoron: a háromgólos Lukas Podolski ezúttal is a középpálya bal oldalán kapott helyett, a támadásokért pedig Miroslav Klose és Mario Gomez felelt. A páros igen aktívan kezdte a mérkőzést, igaz, az egész német csapat gólra törően vetette bele magát a játékba – Gomez kis híján a vezetést is megszerezte. Ausztria a széleken kísérletezett, veszélyt azonban nem jelentett Lehmann kapujára.
15–30. PERC
Az osztrák válogatott ráérzett a játék ízére; percekig az ellenfél térfelén tartotta a labdát, és az oldalvonal mellől indítva a támadásokat többször is zavart okozott a tizenhatos környékén. Ahogy a horvátok ellen, ezúttal is sebezhetőnek tűnt a német védelem bal oldala, a sérült Marcell Jansent helyettesítő Philipp Lahm mellett volt keresnivalója Martin Harniknak és Garics Györgynek. Ennek ellenére a félidő közepén Németország ismét kezébe vette a meccs irányítását.
30–45. PERC
Bár Löw emberei uralták a mezőnyt, Ausztria sem maradt adós a támadásokkal – nagy kérdés, mire mentek volna, ha Erwin Hoffer nem tűnik el a német védők gyűrűjében. A német középső védőknél mintegy húsz centiméterrel alacsonyabb osztrák ék azonban képtelen volt érvényesülni, a főleg jobbról érkező beadások tehát akadálytalanul szálltak át a tizenhatoson. Híven tükrözi e játékszakasz eseménytelenségét, hogy a két tréneren kívül senki sem alkotott maradandót…
2. FÉLIDŐ
1–15. PERC
Josef Hickersberger emberei visszafogottan kezdték a második játékrészt, és – érthetően – Michael Ballack szabadrúgása sem hozta meg a kedvüket. Nem úgy a németekét, akik már az osztrák térfélen megtámadták a labdát birtokló ellenfeleiket, és bátran próbálkoztak átlövésekkel. Úgy tűnt, a szünet jót tett a védelemnek is, hiszen hiába igyekeztek a „sógorok” – ezúttal inkább a bal szélen –, Ivanschitz erőtlen próbálkozásán kívül egyszer sem jutottak el a tizenhatosig.
15–30. PERC
Két támadó szemléletű középpályás és egy csatár érkezett az osztrák csapatba, de ez sem változtatta meg gyökeresen a támadójátékot. A magabiztos német védők nem engedték kapujuk közelébe a piros mezeseket, akik ívelésekkel igyekeztek a „fal” mögé kerülni – pontatlanságuk miatt sikertelenül. A német válogatott lassított amúgy sem gyors játékán, és nem törekedett a különbség növelésére; különösebb izgalmakat ez a negyedóra sem tartogatott.
30–45. PERC
Ausztria az idő előrehaladtával egyre lelkesebbé vált, és percekre tábort vert a német tizenhatos környékén. Az ellenfél elkényelmesedő védői nemegyszer teret engedtek Garicsék akcióinak, ám ahogyan az első játékrészben, ezúttal is hiányzott valaki, aki képes lett volna befejezni a támadásokat, így nemcsak a továbbjutás, az egyenlítés is lehetetlen küldetésnek látszott. Nem is történt meglepetés: az esélyesebb Németország nyert, és a negyeddöntőbe jutott.