István, a király!

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2008.01.27. 00:39
Címkék
Akik odavoltak érte, a legnagyobb királyként, akik nem, a legnagyobb cigányként emlegették. Tegyük hozzá, azok voltak többségben, akik elismerték, ami nem csoda, hiszen Pisont Istvánt lehetett szeretni: egyrészt a futballtudása, másrészt a jelleme miatt. Hogy a kettőt összekapcsoljuk: képességei alapján ugyan fényesebb karriert is befuthatott volna, az őt ebben megakadályozó emberekre nem tud haragudni, boldog azzal, amit Gádorosról indulva elért.

Emlékszik arra, mi tör tént önnel két évtizede?Emlékszik arra, mi tör tént önnel két évtizede?

Hogyne: akkor kerültem a Honvédba – vágta rá a manapság az NB II-es Vecsést edző Pisont István.

Vezényszóra?

Besoroztak, igen. Tizennyolc esztendősen az NB II-es Szarvasban játszottam, amikor Kispestre igazoltam, pontosabban igazoltak… Megjegyzem, cseppet sem bánom, hogy így alakult, örökké hálás leszek a sorsnak a Honvédban eltöltött évekért. Három bajnoki címet, egy kupagyőzelmet, továbbá számos barátot köszönhetek annak az időszaknak.

No meg egy dalt. Árulja el, néha eldúdolja magában, hogy „Pisont István a legnagyobb király”?

Én nem, ám ha a Vecséssel nyerünk, a srácok egyszer-kétszer eléneklik a meccs után. Mit mondjak, nem lehet megunni.

Volt ennek a nótának egy másik változata is…

Eleinte nagyon nehezen tudtam feldolgozni, hogy a származásom miatt egyesek céltáblájává válok. Világéletemben jó gyerek voltam, otthon, Gádoroson tisztességre, becsületességre neveltek, ezért sem értettem, hogy miért cigányoznak. Szerencsémre az idő tájt a Honvéd szakvezetői egyben kiváló pedagógusok is voltak, de egy évre így is szükségem volt ahhoz, hogy helyre tegyem magamban a dolgokat.

Milyen rangban „szerelt le”?

Ezen a téren nem vittem sokra: Pisont honvédként érkeztem Kispestre, és Pisont honvédként távoztam.

Semmi bajom a belga Charleroi-val vagy az izraeli Beitar Jerusalemmel, de nem folytathatta volna nevesebb klubban?

De. A Honvéddal egy wolverhamptoni pályaavatón vettünk részt még 1991-ben, és én bizonyultam a mezőny legjobbjának. A meccs után felhívott egy menedzser, és azt javasolta, hogy kezdjek el angolul tanulni, no meg egyek minél több steaket, mert a Leeds United kiszemelt magának. Úgy tudom, hatszázezer dollárt kínáltak értem, ám a kispestiek ragaszkodtak az egymillióhoz. Az angolok hajlottak volna a megállapodásra, csakhogy azt kérték, hogy menjek ki hozzájuk néhány napra afféle próbajátékra. Fájdalom, a Honvéd vezetői erre sem bólintották rá – egyrészt arra hivatkoztak, hogy válogatott labdarúgó vagyok, ne nézegessenek, hanem vegyenek meg, másrészt ott lebegett előttük a rossz példa: nem sokkal korábban Csucsánszky Zoltán súlyosan megsérült, amikor a Coventry tesztelte. Az üzletből így nem lett semmi, nem tagadom, emiatt van bennem némi hiányérzet.

Egyéb keserűség?

A frankfurti kitérőm nem úgy sikerült, ahogy azt terveztem, de, állítom, nem rajtam múlott. S e helyütt még azt említeném meg, hogy amikor Csank Jánost kinevezték szövetségi kapitánynak, kijelentette, hogy Izraelből nem hív meg senkit a keretbe. Holott akkoriban voltam a legjobb korban és formában, azonban így négy esztendő kárba veszett a válogatottság szempontjából. Sajnálom, hogy a magyar szurkolók akkor nem láthattak, amikor a csúcson voltam. Ettől függetlenül nincs bennem harag, ha találkozunk, ugyanúgy köszönök Csank Jánosnak, mint másoknak, hiszen tisztelem őt.

Azért hallottunk a sikereiről. A Beitarral kétszer, a Hapoellel egyszer lett aranyérmes, gondolom, itt is, ott is ajnározták.

Szerettek, csak nem egy időben… A két klub nem ápol baráti viszonyt, ami mindjárt érthetővé válik, ha hozzáteszem, hogy az egyik a bal-, a másik a jobboldal együttese. Ugyebár az első csapatom a Beitar volt, de ott, mivel nem tudták kiejteni, hogy Pisont, Pisonetnek hívtak a drukkerek. Évek múltán, amikor a Hapoelben szerepeltem, viszont már Pisometnek, ami annyit tesz, hogy Pisont meghalt…

Vajon Szűcs Lajos dühös-e még önre?

Nem hinném. Különben is: amikor az ominózus MTK–Ferencváros derbi második félidejében a kapujába lőttem a labdát, már megdöntötte a góltalansági rekordot. Jut eszembe, amikor a szünet végén mentünk vissza a pályára, gratuláltam neki az új csúcshoz, talán magam sem gondoltam volna, hogy a folytatásban én vetek véget csodálatos szériájának. Amikor legutóbb összefutottunk, figyelmeztetett is, hogy azóta tartozom neki egy bambival…

Mi újság Vecsésen?

Minden a legnagyobb rendben. Négy éve vagyok ott, tavaly ilyenkor kértek fel, hogy legyek játékos-edző.

Legalább biztos helye van a kezdőben…

Egyre kevésbé bírom a fiatalok tempóját. A munkát viszont roppant mód élvezem – s nem csak azért, mert Richárd öcsém a segítőm –, békében, nyugalomban dolgozhatok. Egy pályakezdő tréner mire vágyhat még?

Teszem azt, egy csábító ajánlatra.

Amikor a Hapoelben játszottam, Avram Grant a Maccabi Tel-Avivot irányította, és egyszer azzal fordult hozzám: István, megduplázom a fizetésed, csak gyere át hozzánk. Akkor nem egyeztünk meg, de ki tudja, ha most felhívna Londonból, és a Chelsea-hez invitálna, igent mondanék… A viccet félretéve: elsősorban Magyarországon szeretnék bizonyítani, előbb Vecsésen, majd egyszer, esetleg, Kispesten.

Az utánpótlással mi a helyzet?

Ha a gyermekeimre céloz, a hároméves Petra aligha lesz futballista, de imádkozom azért, hogy a nyolcéves Patrik azzá váljon. Van okom reménykedni, a SZAC-ban focizik, nagyon jó a rüsztje, az idősebbek között is ő végzi el a szabadrúgásokat, ráadásul mindene a labdarúgás. Együtt nézzük, együtt elemezzük a meccseket; nagyon élvezem ezeket az órákat.

A fia tudja, hogy az édesapja „király” volt?

Megesik, hogy egy-egy tornán engem kérnek fel díjátadónak, olyankor látom a „na, skacok, ő az én papám”-féle mosolyt az arcán. Máskor meg az én keblem dagad a büszkeségtől: megtörtént, hogy a legjobb mezőnyjátékosnak járó kupát éppen Patriknak adhattam át, no, abban a pillanatban nem akadt nálam boldogabb apa a Földön…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik