Hajrá, Vasutas!

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2007.12.12. 23:15
Címkék
Hiteles statisztikák szerint 1910-ben Kolozsvár 60 808 polgárából 50 704 volt magyar, a legutóbbi népszámlálási adatok alapján a teljes (317 953 fős) lakosság egyötödét tette ki a magyar közösség. Kolozs megye székhelye Erdély történelmi és kulturális központja, eleddig Mátyás király és Bocskai István szülővárosaként, no meg kétkét színház és opera, továbbá tizenegy felsőfokú tanintézmény otthonaként emlegethettük. Immár illik hozzátenni: a labdarúgás fellegvára is.

Hogy hivatalosak legyünk: a román bajnokságot – 18 forduló elteltével, 11 pontos előnnyel, veretlenül – a CFR 1907 Cluj vezeti.

Nem hivatalosan a Kolozsvári Vasutas Sport Club. Merthogy kereken száz esztendeje ezen a néven alapították Románia „legöregebb”, manapság is működő csapatát. Az erdélyi bajnokságban (bizony, volt ilyen…) is az élen járt: 1910ben mindjárt megnyerte az első kiírást, azt követően zsinórban háromszor végzett a második helyen, majd jött az első világháború…

Már készülődhetnek a BL-szereplésre is

Aztán pedig a névváltoztatás: 1919-ben már CFR Clujként lépett pályára a csapat – majd három évtizedig hol a második, hol a harmadik ligában (1940 és 1944 között a magyar harmadosztályban Kolozsvári MÁV-ként!). Az élvonalban 1947-ben debütált, azonban nem tudott gyökeret verni a legjobbak között, amikor a legutóbbi tulajdonosváltás lezajlott a klubnál, akkor is a harmadik vonalban szerénykedett. Pászkány Árpád – mint Kolozsvár egyik híres szülötte, Bolyai János matematikus – osztott-szorzott, végül úgy döntött: beszáll a CFR-be. A KVSC örökségét felvállaló egyesület mecénása azóta mintegy tízmillió eurót költött a bordó-fehérekre. Pászkány Árpád egyébként Demján Sándor üzlettársa, nem meglepő, hogy két hónapja megnyílt a kolozsvári Pólus áruház, miként az sem, hogy az UEFAkupában a Trigránit felirat is a gárda mezén virított.

Merthogy a C-liga már a múlté: a második vonalba 2002-ben, az elsőbe 2004-ben jutott fel az együttes, mi több, a 2006–2007-es bajnokságban elért harmadik helyének köszönhetően a második számú európai kupasorozatban is megmérettetett. Igaz, hamar köny- nyűnek találtatott: a második selejtezőkörben a ciprusi Anorthoszisz Famagusta búcsúztatta. Hogy a jóról is megemlékezzünk: 2005-ben, az UEFA-Intertotókupában sokkal jobban ment, a végállomást akkor a Lens jelentette – a döntőben. Jövő ősszel, hacsak nem herdálják el a már most behozhatatlannak tűnő előnyüket, a Bajnokok Ligájában bizonyíthatnának a „vasutasok”: a román aranyérmesnek tudniillik automatikusan jár egy hely a legjobbak mezőnyében. Noha megélhetési gondokkal egyetlen CFR-futballista sem küzd, a kánaán a BL-szerepléssel jönne el: mint azt kolozsvári kollégánktól, Boros Miklóstól megtudtuk, az idei 20 millió eurós költségvetést további 80 millióval toldaná meg a Capital magazin becslése szerint 55 millió dolláros vagyonra szert tevő Pászkány Árpád és köre.

A Steaua tulajdonosa Bukarestből „üzenget”

Fájdalom, a tulajdonoson kívül sok magyar nincs a klubban. Amíg Bartha Gábor gyúrót szinte mindenki ismeri, több magyar szponzor nem vállalja a nyilvános szereplést. Az egylet mellett ugyanakkor magyarok ezrei állnak ki nyíltan, hogy mást ne mondjunk: javarészt honfitársaink alkotják a Galéria KVSC 1907 nevű szurkolói csoportot. A társaság jelszava: Hihetetlenek és egyediek szenvedélyből. Mint azt saját internetes oldalukon írják: hihetetlenek és egyediek azért, amit sikerült megvalósítaniuk, a szenvedélyük pedig mi más lenne, mint a csapat és a foci. Hogy ez nem csupán duma, jelzi: akik manapság felsorakoznak a „KVSC 1907” drapéria mögött, akkor is büszkén hirdették hovatartozásukat, amikor a szombat délelőtti (!) programot a harmadosztályú csapat mérkőzéseinek megtekintése jelentette. Ha őket nem is találják meg a riválisok szurkolói, Pászkány Árpádot igen, talán ezzel is magyarázható, hogy a tulajdonos a legritkább esetben nyilvánul meg, a közszereplést meghagyja Iuliu Muresan elnöknek. Azért olykor így is célkeresztbe kerül (általában Bukarestből indul a támadás…): a Steaua mindenhatója, Gigi Becali „magyar csapatnak” nevezte a CFR-t, míg a főnökét „lebozgorozta”…

A tizennyolc légiós között tíz portugál

Gigi Becali közelebb járt volna az igazsághoz, ha „portugál csapatnak” titulálja a korábban a Benficával együttműködési szerződést aláíró egyesületet. A kolozsvári keretben ugyanis tizennyolc légiós található, tíz Portugáliából érkezett. Akad még bolíviai, nigériai, chilei, argentin, brazil és svéd játékosa is az alakulatnak; az öltözőben nyolc román futballistának jut hely, a kezdő tizenegyben – általában – kettőnek…

A szurkolók ettől függetlenül vevők a csapat játékára: ha nem rangadót vív a gárda, akkor is összejönnek hétnyolcezren a Constantin Radulescu Stadionban, ha pedig a Steaua vagy a Dinamo a vendég, a tizennégyezer szék mindegyike gazdára talál. A nehezen megközelíthető, ultramodernnek jóindulattal sem minősíthető, de a nyárra huszonháromezresre bővülő arénába immár azok a kolozsváriak is kilátogatnak, akik évekkel ezelőtt még nem számítottak CFR-híveknek: nem titok, a klubvezetőségnek nem kis erőfeszítésébe került, hogy összetoborozza a népes drukkerhadat.

Azóta viszont ezerrel zúg a „Haide, CFR!”

Na meg a „Kolozsvári Vasutas!”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik